Piráti dokázali veřejnosti, že se nové strany mohou zrodit i zdola, a ne pouze v nějaké zasedačce, v níž sedí politolog, marketér, magnát nebo šlechtic, všímá si Pirát, rodák z Neapole

01.02.2019 10:19 | Zprávy

ROZHOVOR „Tento manifest jsem četl. Co mohu dodat? Hrůza, nebo lítost? Jedná se o extrémně agresivní a provokativní tón, který evokuje marxistickou minulost většiny jejích signatářů. Ačkoliv ti jsou různé národnosti, jedná se o typické reprezentanty proudu, který lze dnes označit jako ‚macronismus‘. Další smutný -ismus, který má levicové kořeny, ale přitom se bratříčkuje s velkými bankovními domy. Potom se divíme, že jsou lidé naštvaní,“ konstatuje v rozhovoru pro PL.cz na adresu textu podepsaného třemi desítkami evropských intelektuálů rodák z Neapole Giuseppe Maiello, člen české Pirátské strany.

Piráti dokázali veřejnosti, že se nové strany mohou zrodit i zdola, a ne pouze v nějaké zasedačce, v níž sedí politolog, marketér, magnát nebo šlechtic, všímá si Pirát, rodák z Neapole
Foto: Archiv GM
Popisek: Doc. dott. Giuseppe Maiello, Ph.D. , vysokoškolský pedagog,, člen Pirátské strany

Piráti ústy svého předsedy Ivana Bartoše vyhlásili útok na první místo v evropských i parlamentních volbách. Byl by Ivan Bartoš dobrým premiérem? Jaké pozitivní změny přinesli Piráti do české politiky?

Znám Ivana Bartoše dvacet let. Je pracovitý, svědomitý a empatický člověk. Má dlouholeté zkušenosti s vrcholnou politikou, na denní bázi se setkává se zahraničními politiky a diplomaty. Byl by dobrým premiérem, dokonce i lepším, než mnoho jeho předchůdců. Pokud někomu vadí jeho „dredy“, rád bych se podělil o jednu osobní zkušenost týkající se jich. V loňském roce jsem navštívil hlavní město Švýcarska Bern. V tomto multikulturním městě jsem se snažil pozorováním určit, kdo by mohl byt rozený Švýcar a kdo přistěhovalec (z Itálie, Čech, mimoevropských zemí atd.). Přitom jsem došel k závěru, že do kategorie dospělého rodilého Švýcara by se dal zařadit buď typický „blonďák“ v obleku s aktovkou, nebo muž či žena s „kérkou“ či právě „dredy“. Co chci tímto naznačit? Zkrátka to, že tradiční evropská společnost už dávno interiorizovala svéráznost v oblečení a vizáží jednotlivců. Uniformita není oblíbená, tudíž účes Ivana Bartoše reflektuje obecný západní trend, na který si v České republice také pomalinku zvykáme.

Jako pozitivní změnu zatím vidím to, že Piráti dokázali veřejnosti, že se nové strany mohou zrodit i zdola, a ne pouze v nějaké zasedačce, v níž sedí politolog, marketér, magnát nebo šlechtic. Tato skupina několika lidí si nejdříve připraví projekt, a až pak začne shánět členy.

Filozof a signatář Charty 77 Daniel Kroupa se domnívá, že protestní energie už je ve společnosti dost, a proto je správná doba na nové Občanské fórum. Plán představil pro Seznam Zprávy. Je potřeba taková politická síla? Jsme v situaci, kdy bychom měli mít obdobnou platformu, jako bylo Občanské fórum? Je něco takového vůbec reálné?

Nevím, ačkoliv jsem interview viděl, neumím se k tomu vyjádřit. Kolega Kroupa se zúčastnil OF, takže má ohledně této problematiky rozhodně více zkušeností než já.

Množí se záměry na nové politické subjekty. Jaromír Soukup založil stranu. Lze tento projekt, zvaný „List Jaromíra Soukupa“, brát vážně?

Určitě. Koneckonců se tento krok dal očekávat, stejně jako jeho spojení se s Tomiem Okamurou. Pokud by tyto dva subjekty zůstaly v konkurenční konfrontaci, vzájemně by se poškodily. Z různých signálů vidím ze strany ANO určité obavy z tohoto spojenectví. ANO je nejsilnější stranou a je logické, že pokud nějaký nový subjekt chce růst, může to být především na její úkor. Společný projekt Soukup – Okamura může skutečně sebrat hlasy části konzervativnějšího voličstva ANO. Proto mohou být jejich obavy namístě. A když i ANO začne mít obavy, znamená to, že ten projekt může mít pro své zakladatele smysl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Michaela Opltová byl položen dotaz

Zálohování PET lahví a plechovek

Můžete mi vysvětlit smysl zálohování? Kde berete jistotu, že se pak bude víc třídit? Co když třeba docílíte tak toho, že se možná budou víc třídit lahve a plechovky, které lidé budou kvůli zálohám vracet do obchodu, ale zbytek odpadu, přestanou třídit? A proč musím petky případně vracet neporušené? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák dohrál kauzu s Černochovou a zavíráním. S radostí

9:38 Vidlák dohrál kauzu s Černochovou a zavíráním. S radostí

VIDLÁKŮV TÝDEN Já vždycky myslel, že být levičák znamená, že se biju za lidi v podpalubí a netančím …