V Krupce jste se zúčastnil spolu s ministryní Janou Maláčovou kontroly inspekce práce v jedné z firem v Krupce. Na Facebooku píšete, že na práva zaměstnanců nejen ve fabrikách se v této zemi kašle jako na máloco. Jak konkrétně?
Tak půlka téhle země jede na schwarz systém. To je věc, o které všichni vědí, ale nikdo o tom už dávno ani nemluví. Řetězí se dohody, často zprostředkované pracovními agenturami, ale ty připravují zaměstnance o většinu práv a benefitů, a samozřejmě také o mzdu. No a jde i o krácení na daních. To jsme se rozhodli změnit. Asi nikdy dosud neprobíhala v Česku tak masivní kontrolní akce zaměřená na ochranu zaměstnanců jako ta, kterou Inspektorát práce zahájil teď na začátku léta z naší iniciativy. Jde o kontroly systémových problémů, ne dílčích pochybení jako obvykle.
Co je cílem vašich kontrol, které podle slov Jany Maláčové budou pokračovat?
Cílem je jednoduchá, a přitom zásadní věc: začít pořádně a systematicky hájit práva zaměstnanců. Na mysli mám zaznamenávání a dodržování délky standardní pracovní doby, protože od té se odvíjí mzda, volný čas na rodinu, domácnost nebo koníčky, a také přesčasy a příplatky za ně. Stručně, jak to říká Werich: od kdy do kdy a za co to. A pak jde také o kontrolu nelegálů, kteří nemají vůbec žádná práva a agentury s nimi jednají jako s naprostými onucemi. Nelegálně zaměstnaní lidé podkopávají situaci těch ostatních, protože každý je najednou nahraditelný.
Zástupce kontrolované firmy však uvedl, že jste našli prd. Je to pravda?
My dva s Janou Maláčovou jsme ale nebyli na místě proto, abychom něco našli. To je úplně naivní představa, nejsme žádní detektivové. To je práce inspektorů, ta za naší účasti teprve začala a potrvá – pokud se bavíme o čase do uzavření protokolu o kontrole – několik týdnů. My dva jsme chtěli vidět, jak kontroly v praxi vypadají, prostě když rozhodujete o něčem od stolu, je to obvykle na pytel. Je potřeba to vidět na vlastní oči. Budeme proto v návštěvách pokračovat.
Vaše kontrola také rozčílila některé senátory, zvláště tedy senátorku Miroslavu Němcovou z ODS, prý jde o teror podnikatelů a takhle si podle ní počíná gang, mafie. Co na tuto reakci říkáte?
Hlídat dodržování zákoníku práce je teror podnikatelů? Blbost. Kde jsou najednou kecy o demokracii a právním státě? Já to řeknu takhle: zákony mají platit pro všechny, a když neplatí pro statisíce zaměstnanců ve fabrikách, to já beru jako mnohem větší ohrožení demokracie než ty nanicovatosti, co vždycky vytáhne Milion chvilek. ODS a pravice se vždycky prsí, když jde o to hájit lidská práva někde v Tibetu nebo na Kubě. To se zabalujou do vlajek. Ale na práva českejch zaměstnanců ODS třicet let dlabe, to není žádná novinka.
Situace statisíců lidí ve fabrikách je ODS ukradená, co řeší, je, že Inspektorát práce dělá svoji práci. Jenomže pokud má stát fungovat, musí si na nepoctivý byznys došlápnout, jinak není ve státě žádná spravedlnost – což je ostatně názor většiny lidí, se kterými se bavím. Chceme lidi přesvědčit, že práva mají, že tady jsou i politici, kterým jde o to, aby měli dobrou mzdu a férovou práci, která taky někdy končí – a pak začíná volný čas, který je jenom jejich. A že se jich stát umí zastat. K čemu jinak stát je, než aby vymáhal dodržování zákonů?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban