Jakékoliv zprávy o energiích jsou v poslední době příšerné. Ceny energií a plynu lámou rekordy. A bude ještě hůř. Cenové rekordy mají emisní povolenky, umělý evropský výmysl. Od začátku roku jsou jejich ceny na trojnásobku, padla hranice devadesáti eur za tunu oxidu uhličitého v ovzduší. Což nečekali ani odborníci. „Byl jsem přesvědčen, že trh si najde rovnováhu někde na 50 eurech za povolenku, pak na 70. Ale dneska jsme na 90 a může to jít výš,“ uvedl pro Seznam Zprávy analytik skupiny Sev.en Energy Radek Jirků. Celý text má vypovídající titulek – „Masakr na trhu s energiemi, chystejte si peněženky. Naděje na obrat není“.
Vysvětluje se v něm, že povolenky tlačí na cenu elektřiny, protože je musejí nakupovat uhelné a plynové elektrárny. A ty jedou naplno, výroba ze solárů je v zimě zanedbatelná a větrníky nestabilní. Jediným dalším spolehlivým bezemisním zdrojem je jádro, to ale v evropském měřítku nemůže nepříznivý vývoj zvrátit. A také v něm ještě promlouvá Radek Jirků: „Čtvrteční zavírací cena na pražské burze PXE na základní kontrakt s dodávkou elektřiny na rok 2022 ve 163 eur za megawatthodinu, to bylo ještě před nedávnem pro výrobce něco z říše snů. Ale zároveň je to katastrofa pro spotřebitele.“
Čím tedy topit? Máme se začít otužovat?
A do toho všeho marasmu Evropská komise navrhuje do roku 2040 konec topení plynem. Konkrétně chce postupně ukončit vytápění budov plynem a dalšími fosilními palivy. Přísnější ekologická pravidla mají platit pro výstavbu nových budov, které navíc nebudou moci od roku 2030 produkovat žádné emise. Od roku 2027 pak lidé přijdou o nárok na podporu vytápění plynovými kotly. Počítá s tím soubor návrhů, které Komise vymyslela na její cestě ke klimatické neutralitě.
Pokud se však bude odstupovat od uhlí a některé země i od jaderné energie, a teď ještě i od plynu, lidé se oprávněně ptají, čím si budou topit? Mají se snad začít hromadně otužovat? Na tuto zprávu zareagoval na Twitteru například Miroslav Kalousek. „Celé dětství a mládí jsem skládal a nosil uhlí, abychom si doma zatopili. V roce 1990 jsme plynofikovali a skončila dřina i páchnoucí kouř. Teď čtu, že vytápění plynem má skončit v roce 2040. Tak snad do té doby umřu. V 80 letech bych už putny s uhlím neunesl,“ napsal.
Štěpán Kotrba na svém facebooku navrhuje „eurosojuznikům topit hovnama“. Oni, tedy EK, má však jiné řešení. Sází na ekologickou výrobu vodíku a bioplynů, zejména z biomasy. Jak je to reálné? Není technologie na bázi vodíku teprve v plenkách? Kolik by to vlastně stálo, kdyby se tento záměr skutečně zrealizoval? Jak bychom museli přestavět své teplárenství a všechnu svoji infrastrukturu, aby lidi nezmrzli?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban