Po 10 minutách Trump zjistí, že s Putinem je to k ničemu. Hrátky trpaslíka Zemana ho nezajímají, sdělil PL Alexandr Tomský

06.03.2017 13:21 | Zprávy

ROZHOVOR „Trump je zjev tak nevídaný,“ podotýká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz profesor Alexander Tomský, který se vyjadřuje i k debatovaným americko-ruským vztahům: „Trumpovi by stačilo deset minut jednání s Putinem, aby pochopil, že Amerika nemá s Ruskem téměř žádný geopolitický zájem.“ Zároveň upozorňuje na to, že hospodářství ruské říše je v mizerné kondici a lepší to nebude. Politolog Tomský analyzuje situaci EU a domnívá se, že rozpad Unie je nevyhnutelný, pouze můžeme řešit otázku, jak dlouho potrvá a jaký bude mít průběh. „Muslimský příval znamená: Zachraň se, kdo můžeš, proto posílil Visegrád,“ říká. A co Česká republika? Stali jsme se „bohatou zemí chudých lidí“.

Po 10 minutách Trump zjistí, že s Putinem je to k ničemu. Hrátky trpaslíka Zemana ho nezajímají, sdělil PL Alexandr Tomský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Alexander Tomský

Pane profesore, Donald J. Trump vládne už měsíc. Lze sledovat na některých rozhodnutích rozdíl v tom, že některá učinit chtěl a další vykonal proto, že ho k tomu okolí dotlačilo? Do jaké míry se může spolehnout na nejbližší spolupracovníky v Bílém domě? A může si vybudovat dominantní postavení vůči Kongresu? Třeba i vůči „svým“ republikánům, kteří ani moc jeho častokrát nejsou?

Na spekulace je opravdu příliš brzy. Rozpor mezi tím, co údajně chce a co může vzhledem k americké dělbě státní moci, natož, k čemu ho dotlačí jeho spolupracovníci, nebo budou torpédovat bezpečnostní služby (deep state), nelze přesně určit. Trump je zjev tak nevídaný, že se zmateným novinářům (nikoli těm opozičním) ani moc nedivím. Zdá se však, že co ve volební kampani svým voličům slíbil, o to se pokouší, musíme ale vyloučit rétorické figury, jako že nechá zavřít Clintonovou a dostaví chybějících tisíc kilometrů plotu/zdi na hranici. Nepochybně se snaží omezit nelegální migraci, aby si stát mohl vybírat dle své potřeby, donutit spojence v NATO, aby příspívali minimálně 2 procenty HDP, jak se zavázali, předělat mezinárodní obchodní systém (WTO) a nahradit jej dvoustranými smlouvami, hodlá snížit daně, investovat do zbrojení a do americké infrastruktury, rád by omezil obchod se zeměmi, s nimiž má Amerika příliš velký deficit běžného účtu (export/import) čili zvýšil cla, tarify.
Pokud v prezidentském úřadě vydrží, mnohé z těchto záměrů docílí. Snad jen vysoká celní bariéra by mu neprošla ani proti Číně. Republikánský kongres má do doplňovacích voleb za dva roky na své straně. Pokud je ovšem prezident nevyhraje a bude muset vládnout s Demokraty, bude mít potíže jako měl Obama s kongresem pravicovým.
Co se týče spolupracovníků, problém není nespolehlivost, ale nezkušenost.

Ruská veřejnost se radovala z nástupu Donalda Trumpa, očekávala zlepšení vzájemných vztahů. Očekávalo se, že Donald Trump s Putinem bude chtít vyměnit „něco za něco“. Dokonce že bude chtít Putina vtáhnout do partnerství proti Číně. V Česku si někteří příznivci Miloše Zemana slibují, že Zeman, který má dobré vztahy s Čínou a Ruskem a podpořil i Trumpa, pomůže zprostředkovat trojstrannou dohodu, jakýsi „koncert velmocí“. Co říkáte na jednotlivé varianty?

Nic takového. Trumpovi by stačilo deset minut jednání z Putinem, aby pochopil, že Amerika nemá s Ruskem téměř žádný geopolitický zájem. S Čínou musí být Putin zadobře (nejen kvůli západním sankcím) a navržené zvýšení na americkou armádu (54 miliard dolarů) i snaha vynutit si na spojencích v Evropě vyšší zbrojní výdaje Putina asi nepotěší. Evropská bezpečnost je v geopolitickém zájmu USA. S NATO se Trump nerozkmotří, nechce jen Alianci příliš dotovat. Je to obchodník. Hrátky českého trpaslíka (nemáme ani prezidentskou vládu) americkou velmoc nezajímají.

Z poslechu posledních projevů Donalda Trumpa lze usoudit: Mluví o bezpečnosti, mluví o vojenské moci Ameriky, o zlobě z „Ameriky, jež už nevítězí“. Ale neřekne ani slovo o Rusku a Putinovi. Ani jednou nepadlo slovo „Rusko“ také v jeho proslovu v  Kongresu. Hillary Clintonová by Putinovi věnovala jistě polovinu projevu. Máme to chápat tak, že je mu Rusko prostě jedno nebo teprve vyčkává, případně jde o reakci na předchozí aféry spojené právě s Ruskem? Na druhou stranu, někteří i jeho blízcí spolupracovníci dávají najevo jednoznačný postoj vůči Rusku, který se neshoduje s tím, co jsme slyšeli od Trumpa. Čili jak tuto dvojakost chápat? A platí i tentokrát, že je důležitější, co politik zamlčí, než to, co říká?

Nevím. Jakási ambivalence tu zřejmě je. Trump několikrát mluvil o Putinovi v předvolební kampani pozitivně. I kontakty jeho lidí s ruským velvyslancem před nástupem do úřadu, jež prý zakazuje ústava, jsou podezřelé. Jeden už kvůli zapření podal demisi a druhý také zalhal, že s ním mluvil. Přitom o nic zjevně nešlo. Další dva z jeho blízkých spolupracovníků (Rex Tillerson, Wilbur Ross) tak jako sám prezident měli obchodní styky s ruskými oligarchy. A kdo všechno v Americe neměl? Zpráva britského exšpiona o zapletenosti Trumpa s Ruskem věrohodná není, jen v kontextu Trumpova odmítání existence ruských hackerů to tak vypadá. Amerika je rozpolcená jako nikdy a na prezidenta je veden masivní hon, je zuřivě pronásledován nejen Demokraty, ale i nesmiřitelným „establishmentem“, jehož „politicky korektní“ ideologii zbořil, a navíc se nechová prezidentsky (smířlivě), povzbuzuje své neméně zuřivé příznivce. V sebeobraně útočí. V sobotu napadl Obamu za (nepravděpodobné) odposlechy. Opozice by ho chtěla za obvinění z ruského komplotu sesadit.
Nařknout z bezpečnostního rizika, protože většina Američanů vnímá Rusko jako tradičního nepřítele, agresivní autokracii v čele s čekistou ve službě impéria, čirý protiklad amerického republikanismu, demokratického státu, jenž nemá jinou legitimitu než zajišťovat svým občanům rovné startovací podmínky a svobodu. 

V americkém Kongresu promluvil Trump k zákonodárcům, které požádal, aby podpořili jeho plán na reformu zdravotnictví, daní, národní obrany a imigrační politiky. V rámci zahraniční politiky probral islamismus a finanční požadavky na členy NATO. Čeho bychom si ještě měli na proslovu a reakcích všímat?

Hlavně snad změnu rétoriky (psychologie), jak státnicky vyšel kongresmanům vstříc. Mluvil jen o tom, s čím oni samozřejmě souhlasí. Žádné provokativní výroky!

V jaké hospodářské kondici vlastně je Rusko? Stále platí sankce, které do země omezují příliv kapitálu a jsou obavy, že se brzy vyčerpají rezervní fondy. Co ceny ropy a plynu a smlouvy na suroviny? Je Rusko na cestě k úpadku, nebude to pro něj politicky neudržitelné?

Hospodářství ruské říše je v mizerné kondici a lepší to nebude. Ekonomický úspěch bez přihlédnutí ke kulturním podmínkám závisí na garanci, nedotknutelnosti soukromého majetku, svobodě podnikání, nízkých daních a vymahatelnosti dluhů, čili na nezávislých a nezkorumpovatelných soudech. Nic z toho ruská vládnoucí oligarchie zajistit nehodlá. Státní podniky jsou z principu nevýkonné, vláda neinvestuje do infrastruktury, zdravotní stav obyvatelstva se zhoršuje, s růstem chudoby se příliš mnoho dětí nerodí, i když překvapivě došlo k mírnému růstu (1,7), což je ale stále pod hranicí stabilní reprodukce (2,1), emigrace je vyšší než imigrace a ta je převážně muslimská, okolo milionu ročně, celkové zastoupení 15 % obyvatel.
Putinův nacionalismus národ zvyklý na strádání těší, zábor Krymu byl oslavován jako vítězství, impérium musí ukázat svou moc a zubožený národ bude tleskat. Svatá Rus ospravedlněna. Ruský imperialismus má prastaré náboženské kořeny tak jako Írán muslimské.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nejhorší možnost? Babiš se zbytky koalice. Podle Petra Štěpánka to v roce 2025 skutečně hrozí

14:55 Nejhorší možnost? Babiš se zbytky koalice. Podle Petra Štěpánka to v roce 2025 skutečně hrozí

V roce 2025 budou po čtyřech letech vlády Petra Fialy voliči opět rozhodovat, komu svěří moc. A nejh…