Pokud ČSSD nedokáže najít odborně způsobilého kandidáta, nikdo jí nebrání odejít z vlády. Proč se musí občané dívat na tento cirkus, nechápe poslankyně Hyťhová

19.08.2019 20:53 | Zprávy

ROZHOVOR „Pokud ČSSD nedokáže nabídnout kandidáta, který bude dostatečně odborně způsobilý, nikdo přece nebrání ČSSD odejít z vlády,“ říká poslankyně hnutí SPD Tereza Hyťhová. V případě ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana budou poslanci SPD stát na straně hlavy státu. V České republice máme vládní krizi, to považuje Hyťhová za holý fakt. Pokud se ministři a poslanci z vládních stran nedokážou shodnout na tom, jestli je rozpočet dostatečný, nebo v některé oblasti chybí finance, to je podle jejího názoru samo o sobě kritické.

Pokud ČSSD nedokáže najít odborně způsobilého kandidáta, nikdo jí nebrání odejít z vlády. Proč se musí občané dívat na tento cirkus, nechápe poslankyně Hyťhová
Foto: archiv T. Hyťhová
Popisek: Tereza Hyťhová

Minule jsem se vás ptala na patovou situaci kolem změny ministra kultury. Ptala jsem se, zda není cílem prezidenta Miloše Zemana, aby ČSSD odešla z koalice, jak tvrdí někteří jeho kritici. Odpověděla jste: „Do hlavy našemu prezidentovi nevidím, ale z jeho jednání soudím, že v ČSSD nemá důvěru.“ Jak situaci vidíte po Zemanově prohlášení, že Šmardu kvůli nedostatečným zkušenostem v oblasti kultury nejmenuje?

Pokud je prezident přesvědčen o tom, že kandidát na post ministra není dostatečně kompetentní a nemá potřebné zkušenosti v tomto oboru, měla by ČSSD navrhnout jiného kandidáta. Pokud ČSSD nedokáže nabídnout kandidáta, který bude dostatečně odborně způsobilý, a budou nadále trvat na Michalu Šmardovi – nikdo přece nebrání ČSSD odejít z vlády. Když si navíc uvědomíme, že se poslední týdny od ČSSD nedozvídáme nic jiného, než že tato strana svým odchodem z vlády vyhrožuje.

My jsme vždycky prosazovali a budeme prosazovat, aby vláda byla sestavená z odborníků, kteří ve svém oboru budou mít dostatečné zkušenosti a vzdělání. Upřímně jsem velmi zděšena, že by jakékoliv ministerstvo měl řídit člověk, který nemá v tomto oboru žádné zkušenosti, a myslím si, že tohoto názoru nejsem jistě sama.

Nachází se vláda v patové situaci? Narušuje prezident Miloš Zeman Ústavu? Jedná se o nebezpečný precedens, jak tvrdí jeho kritici?

SPD již od začátku od sestavení této vlády upozorňovalo, že vláda bude nestabilní. ČSSD je dlouhodobě rozhádaná a dá se říct i rozpadající se strana. Dalším faktem je, že ČSSD přišla o všechny své europoslance, což, si myslím, byl takzvaný poslední hřebíček do rakve.

V případě rozpadu této vlády jako první krok požádáme o konzultaci prezidenta republiky. Chceme znát jeho názor na takovou situaci. Dlouhodobě opakujeme, že jsme připravení podpořit vládu odborníků nominovanou hnutím ANO výměnou za prosazení programových priorit SPD.

Nechceme vstoupit do vlády vzhledem k trestnímu stíhání premiéra, ale respektujeme výsledky voleb. Za to bychom chtěli od hnutí ANO podporu k prosazení některých našich programových priorit. To je politicky zcela férové a jasné stanovisko. Pokud někdo hodlá v této situaci útočit na prezidenta republiky ústavní žalobou, tak my budeme stát na straně prezidenta republiky.

Podle vás by tedy poslanci neměli podpořit ústavní žalobu?

SPD nepodpoří ani ústavní žalobu na prezidenta, ani svolání mimořádné schůze, protože k tomu nevidíme důvody.

Jak uvádí server Aktuálně.cz podle čtvrtletní zprávy o extremismu zveřejněné Ministerstvem vnitra: „Ve druhém čtvrtletí letošního roku pokračoval trend nárůstu nenávistných projevů vůči lidem pro jejich politické přesvědčení. Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) podle zprávy upozadilo tradiční extremistické strany, volby do Evropského parlamentu ukázaly jeho dominanci mezi xenofobně laděnými subjekty.“ Dále se ve zprávě uvádí: „Xenofobní nálady části české společnosti nadále umně povzbuzovalo, zejména prostřednictvím sociálních sítí, hnutí SPD. Velmi účinně fungovala v tomto tématu symbióza mezi SPD a některými médii šířícími nenávistné předsudky,“ doplňuje vnitro. Domníváte se, že SPD svojí politikou podporuje jakýmkoliv způsobem nenávist? Jak reagovat na tuto zprávu?

Tato zpráva z resortu Ministerstva vnitra, které řídí Jan Hamáček, je podle mého názoru jen dalším pokusem pomluvit jiné politické strany. Využívat k politickému boji resort ministerstva – klobouk dolů, pane ministře…

To, že SPD upozorňuje na nenávist a dopady islámu, znamená, že šíříme nenávist a předsudky? My v SPD chráníme naše hodnoty, naši zemi, demokracii a svobodu. Přijímání nebo přerozdělování nepřizpůsobivých migrantů v rámci politiky Evropské unie je opravdu otřesné.

Podívejte se na desítky případů ve Francii, Německu, Švédsku a jiných zemích v Evropě, kdy se odehrály otřesné události, u nichž bylo prokázáno, že za incidenty stojí Evropou diskutovaní imigranti. Xenofobní nálady? Xenofobie znamená iracionální strach z neznámého. Tady ale lidé přece vědí, čeho se bojí. Vidí, jaké tragédie se odehrávají v jiných zemí, tudíž jejich obavy jsou přece naprosto oprávněné. My jen nezavíráme oči a nemlčíme, když víme, co se kolem nás děje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Jana Maláčová byl položen dotaz

Předsedkyně

Proč myslíte, že zrovna vy můžete stranu dostat zpět do sněmovny, když jste byla u toho, když z ní vypadla? A věříte si v příštích volbách? Podle všeho jste zatím bez šance na návrat. Není to paradox, když máte takovou příležitost, protože jen minimum lidí je spokojených s tím, jak se jim daří?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dusno mezi Černochovou a Řehkou. Pavel a „červené barety“. Po výživném jednání výboru hovoří poslanec Vích

17:45 Dusno mezi Černochovou a Řehkou. Pavel a „červené barety“. Po výživném jednání výboru hovoří poslanec Vích

Rozčílení ministryně Jany Černochové kvůli incidentu na cvičení v Keni, kvůli kterému tato zatajovan…