Političtí hochštapleři. Fiala, Pekarová, Rakušan? Solidarita není nafukovací, varuje Zálom

22.03.2022 14:22 | Rozhovor

„Ekonomické problémy, které se valí na české občany, nesmíme podceňovat. Pokud budou příliš drtivé, tak nejen že vlna solidarita pomine, ale může se i zvednout odpor a nenávist vůči uprchlíkům,“ myslí si místopředseda Svobodných Luboš Zálom, podle kterého není možné českým občanům tvrdit, že existuje něco jako morální povinnost kvůli válce na Ukrajině strpět ekonomické a následně existenční problémy.

Političtí hochštapleři. Fiala, Pekarová, Rakušan? Solidarita není nafukovací, varuje Zálom
Foto: Archiv L. Záloma
Popisek: Luboš Zálom, místopředseda Svobodných

Mnohá města v těchto dnech zažívají nápor válečných běženců z Ukrajiny. Jaká je aktuální situace v Berouně? Způsobuje vám příliv uprchlíků nějaké problémy?

Situaci kolem uprchlické vlny se věnovalo minulý týden mimořádné jednání zastupitelstva. Město se na příliv uprchlíků připravuje, i když zdroje jsou značně omezené. Zastupitelstvo odsouhlasilo vytvoření položky v rozpočtu o výši jeden a půl milionu, z níž by se měly bezprostřední potřeby hradit. V tuto chvíli jde hlavně o zajištění ubytování. Do Berouna dorazilo už nějakých pět set uprchlíků, kteří jsou ubytováni vesměs v rodinách. Mnoho z nich mělo kam jít, mají zde příbuzné, jiných se ujali dobrovolníci, soukromá charita funguje. Je potřeba říct, že jde skutečně o matky s dětmi nebo staré lidi. Problémy samozřejmě přijdou. Teď ale město situaci zvládá, a jako opoziční zastupitel nemám zatím co namítat. Ostřejší debata se vedla spíše kolem peněžního daru, který město rozhodlo odeslat na Ukrajinu přes organizaci Lékaři bez hranic, ale to je zase úplně jiné téma.

Jak je podle vás vaše město připraveno na případný další příliv migrantů z Ukrajiny? Je vaše radnice dostatečně připravená? Je něco, co vám v této oblasti chybí?

Každé město má určité kapacity, které může použít. Mnoho měst má svoje obecní byty, jiné mají k dispozici ubytovny, nebo se mohou domluvit s velkými výrobními podniky a zčásti využít jejich ubytovací zařízení. Beroun nic takového nemá. Městských bytů se zaplať pánbůh zbavil kdysi dávno, a teď vlastní jen několik sociálních bytů, které jsou plně využité. Je k dispozici několik míst, které se dají upravit k provizornímu obývání, ostatně na to byla právě naplněna dříve zmíněná kapitola v městském rozpočtu. Ale co dále? Kapacita Berouna není v tomto ohledu příliš velká, není moc kde stavět, pokud bychom přemýšleli třeba o nějakém stanovém městečku. Což ani dlouhodobě není myslitelné. Jeden velký problém, o kterém se správně zmínilo vedení města, jsou hygienické podmínky, které musí každé zařízení pro uprchlíky splňovat. Nikdo samozřejmě nechce, aby museli přežívat v nějakých nevhodných podmínkách, to je přehnaná představa, ale je pravda, že mnohé normy jsou až nesmyslně přísné, a nezohledňují, že může přijít skutečně nouzová situace. Nikdo neví, kolik dalších uprchlíků může do Berouna přijít. A nejen kolik jich skutečně samostatně přijde, ale i jaké budou vůči městu nároky ze strany kraje nebo státu. Ale Beroun rozhodně není nafukovací. To je potřeba si uvědomit.

Při zvládání této krize je jistě důležitá dobrá koordinace mezi městem, krajem a státem. Jak ji hodnotíte z vašeho pohledu?

Protože nejsem ve vedení města, do této komunikace bezprostředně nevidím. Zatím je všechno spíš na začátku. Obávám se nejvíc toho, aby kraj a stát nesáhl k nějakým zoufalým opatřením. Nejen že by kladl na města víc nároků, než co lze fyzicky splnit, ale obávám se samozřejmě i zásahů do práv českých občanů. Ostatně nouzový stav to státu umožňuje. A pak je už úplně jedno, zda a jak se komunikuje a koordinuje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Výborný

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrozí pokles soběstačnosti v mase? Vláda likviduje zemi a posílá lidi do chudoby, říká Jandejsek

9:11 Hrozí pokles soběstačnosti v mase? Vláda likviduje zemi a posílá lidi do chudoby, říká Jandejsek

„Vládnoucí politická scéna stále ještě na palubě tančí, ale loď se nezadržitelně potápí,“ říká v bil…