Pomohli chudým? Šichtařová zarazila sebechválu vlády. Je to úplně jinak

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

03.04.2022 18:02 | Rozhovor

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Vláda schválila zvýšení životního a existenčního minima jen o 10 procent, ačkoli od poslední úpravy vzrostly spotřebitelské ceny v Česku o 17,3 procenta. To budí dojem, jako by se Fialovu kabinetu nejsnáze šetřilo na chudých. „Všechny ty politické kecy o tom, jak musíme dělat to a ono pro chudé, se vždy nakonec obrátí proti nim a chudí zchudnou ještě víc,“ tvrdí však pro ParlamentníListy.cz Markéta Šichtařová. Přidáme-li totiž chudým, tím víc se zadlužíme, tím vyvoláme větší inflaci, tím chudí víc zchudnou, tím vše, co jsme jim přidali, přišlo vniveč, jenom jsme chudší vespolek.

Pomohli chudým? Šichtařová zarazila sebechválu vlády. Je to úplně jinak
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Poté, co bankovní rada ČNB rozhodla o zvýšení repo sazby o půl procentního bodu na pět procent, řekl guvernér Jiří Rusnok, že debata před hlasováním byla hodně složitá, že pro zvýšení hlasovalo pět členů, zatímco dva byli pro ponechání sazby na dosavadní úrovni. A uvedl také, že analytické oddělení ČNB, které pro centrální bankéře vytváří doporučení, jak hlasovat, přišlo s „lehkou preferencí“ pro zvýšení o 0,75 procentního bodu. Pro kterou z těch tří možností byste vy našla nejpádnější argumenty?

Já bych hlasovala pro zvýšení o 0,5procentního bodu. Tady už to je hodně o tom, mít „nacítěný“ finanční trh. Když uděláte nějaké netradiční rozhodnutí, třeba zvýšíte sazby o velký kus, dejme tomu o 0,75 procentního bodu, už to může vysílat psychologicky signál jakési hysterie a bezradnosti centrální banky a může to být pro chování finančního trhu horší než lepší. Když zase zareagujete málo, zavání to takovým šudláním, jaké předvádí ECB… Od jistého bodu v reakcích centrální banky a v jejich účinnosti hraje svou roli i prostá psychologie, a v tom bodě už jsme. Podle mě tedy ČNB rozhodla správně. Na druhou stranu musím k tomu ale taky dodat, že dobře podle mě nerozhodovala v řadě případů v uplynulých letech a svou enormně rozvolněnou politikou, a to už od dob intervenčního režimu, právě ona pod inflačním kotlem ještě víc přitápěla.

Centrální banka už ne formou doporučení, ale ze zákona zpřísnila pravidla pro poskytování hypoték. Z nich asi nejvíce zaujme podmínka, že žadatelé musí mít předem naspořenu alespoň pětinu ceny nemovitosti, zatímco dosud stačilo deset procent. Jaké dopady to zpřísnění, spolu se zmíněným zvýšením základní sazby, může mít? Bude se méně stavět? Zvýší se význam nájemního bydlení na úkor bydlení ve svém? Nebo k žádnému významnějšímu výkyvu oproti dosavadnímu trendu nedojde?

K výkyvu ve smyslu nějakého prudkého obratu nedojde. Ale samozřejmě, postupně se šrouby utahují a získat hypotéku bude zejména pro ty, kdo jedou na doraz, stále dražší. Nakonec to ale nejvíc postihne domácnosti a chudší lidi, pro které je získání bydlení stále těžší. Větší firmy a bohatší spekulanti se k nemovitostem stejně bezproblémově dostanou. Jednak pro ně nebude problém naspořit oněch 20 procent z ceny nemovitosti, za druhé si klidně mohou vzít jiný typ úvěru než hypotéku třeba v eurech v zahraničí a tak dál. Co tím chci říci: Aktuálně táhnou ceny nemovitostí nahoru zejména lidi, kteří už mají obstojný majetek a nyní ho chtějí ochránit před inflací. A dobře dělají, je to správná úvaha. Stejní lidé ceny nemovitostí potáhnou výš i dál. Jenom ten růst patrně nebude tak prudký, ale rozhodně nečekám, že by ceny nemovitostí třeba mohly poklesnout.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…