Populisté a extremisté budou slibovat zákaz cizích potravin... Zdechovský po horkém bruselském týdnu
04.02.2024 17:17 | Rozhovor
Lídři Evropské unie musí co nejrychleji uklidnit naštvané farmáře, vyzývá lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský. Jinak se tématu chopí populisté a extremisté, kteří budou slibovat zákaz cizích potravin. Na druhou stranu se ale musí počítat s tím, že splnění požadavků evropských zemědělců pocítí i zákazníci v obchodech.
reklama
Protesty zemědělců se přenesly z Nizozemska, Francie, Polska či Německa přímo do Bruselu, kde jsme v týdnu sledovali hořící balíky slámy přímo pod okny kanceláří EU. Bude to mít podle vás nějaký efekt pro politiku Evropské unie v zemědělském protekcionismu nebo opatření Green Dealu, jež jsou hlavní agendou protestujících?
Je to jasný vzkaz unijním představitelům, že současné směřování evropské politiky je vážným ohrožením jejich podnikání v zemědělství. Na jedné straně míří do zemědělství až třetina evropských dotací, na druhou stranu se kladou na zemědělce čím dál přísnější podmínky s ohledem na splnění zelených cílů. Pohár přetekl a zemědělci se v Evropě bouří, je to početná skupina a jejich postoj musejí brát všichni vážně.
Na druhou stranu se mi velmi nelíbí chování farmářů ve Francii, kdy zastavovali kamiony a vyhazovali jídlo na ulici. Potkalo to několik českých řidičů kamionů, kteří přepravovali maso či ovoce a zeleninu ze Španělska do Česka. Za prvé, takhle by se k jídlu nikdo neměl chovat, za druhé je to naprosto neakceptovatelné ve vztahu k samotným přepravcům, kteří musejí plnit smluvní závazky a dovézt jídlo včas a v potřebné kvalitě, jinak jim to řetězce nevezmou.
Volal jsem s několika českými, ale i zahraničními řidiči a byli naprosto frustrovaní z toho, co se děje. Ptali se, kdo jim škody zaplatí a co mají dělat. Proto jsem se nejprve obrátil na české ministry Marka Výborného a Martina Kupku, kteří ze své pozice jednali s francouzskými protějšky. Pak jsem se sám obrátil na Evropskou komisi, kterou jsem vyzval, ať zatlačí na francouzskou vládu, jež jediná s tím může něco udělat. Nečinnost francouzských policistů byla totiž do nebe volající. Prý si to jen fotili a nic nedělali. To je strašný přístup!
Hovoří se o sporu mezi Evropskou komisí a Emmanuelem Macronem ohledně hospodářské dohody s organizací Mercosur. Její zastavení je jedním z požadavků protestujících zemědělců. Je podle vás možné, aby tato dvacet let připravovaná dohoda v předvolební atmosféře spadla pod stůl?
Početné protesty farmářů v mnoha zemích EU mohou mít výrazný vliv na výslednou podobu dohody. Nikdo si to nechce rozházet se zemědělci, kteří doslova živí evropské občany. EU o dohodu usilovala dlouho, je důležitá i proto, aby se zlepšily vztahy se zeměmi Mercosuru, o jejichž přízeň se ucházejí i Rusko a Čína.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.