Posilování mocenského bruselského centra je špatné, referendum o setrvání v EU je správná cesta, míní ústavní právník

18.01.2021 10:33 | Zprávy

ROZHOVOR Čím dál častěji se mluví o tom, jestli má nebo nemá Česká republika zůstat součástí Evropské unie. Hnutí Trikolóra dokonce v minulých dnech přišla s návrhem, že by referendum o setrvání v EU mělo být součástí každých voleb do Poslanecké sněmovny. Ústavní právní Zdeněk Koudelka to přitom vidí naprosto jasně. Pokud jsme vstoupili do unie na základě referenda, stejně tak můžeme z unie odejít, myslí si advokát Zdeněk Koudelka z hnutí Trikolóra.

Posilování mocenského bruselského centra je špatné, referendum o setrvání v EU je správná cesta, míní ústavní právník
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

Jak se jako renomovaný ústavní právník díváte na snahu hnutí Trikolóra změnit právní řád tak, aby součástí sněmovních voleb bylo vždy také referendum o setrvání v Evropské unii?
 
Je to cesta právně možná. O vstupu do Evropské unie Češi, Moravané a Slezané rozhodli v referendu roku 2003. Je tedy logické, že o případném vystoupení mají rozhodnout občané obdobným způsobem. Jde o zásadní státoprávní otázku, kde je vůle lidu legitimním způsobem přijetí politického rozhodnutí. Samotná smlouva o Evropské unii umožňuje státům z ní vystoupit, což využila Británie. Již dříve se rozhodli v referendu roku 1982 obyvatelé Grónska, které je autonomní součástí Dánska, že se na Grónsko nebude vztahovat působnost evropských regulací. Naše ústava by měla být doplněna o způsob provedení práva na vystoupení z Evropské unie.
 
Kritici tohoto návrhu mluví o tom, že jde o zbytečně složitý postup, který by bylo lepší nahradit „jednorázovým“ referendem o vystoupení z EU. Jak to vidíte vy?
 
Je rozumné spojit referendum s volbami, protože se ušetří finanční náklady. Takto se postupuje i u některých místních referend v obcích, když jsou spojeny s komunálními volbami. Voliči nemusí jít k volebním urnám zbytečně navíc, když mohou při volbách odevzdat též hlasovací lístek v referendu. I předvolební kampaň může sloužit k vyjasnění postoje jednotlivých stran k referendové otázce.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…