„K čemu je nám Česká televize?“ ptáte se ve svém komentáři, který jste zveřejnil na svém facebookovém profilu. Takže tedy, k čemu, podle Vás?
Tuhle otázku kladu sobě i veřejnosti už řadu let. A odpovídám na ni touhle sérií řečnických otázek. Stačí si jen odmyslet ty otazníky: Aby nám selektovala informace na ty, které smíme slyšet a které ne? Aby nám vnucovala eurounijní, progresivistickou, klimatickou a ukrajinskou propagandu? Aby den co den na obrazovce promovala své politické oblíbence? Aby nám v hlavním vysílacím čase pouštěla staříky Vinnetoua, Angeliku, Schimanského, Kojaka či radu Vacátka? Aby nás ještě třicet let po Velké sametové krmila seriály z dob reálného socialismu? Aby nám na šesti či sedmi kanálech za povinný poplatek servírovala podobný obsah, jako zdarma nabízejí televize komerční? Aby týden co týden drancovala archiv a vyráběla nekonečné střihové pořady s Bohdalkou, Menšíkem, silvestry a kouzelníkem, co nikdy nepřijde? Aby za naše peníze krmila darmožrouty z politických neziskovek? Aby politicky korektně prznila duše už i našim dětem? Aby byla zdrojem obživy pro hochy a děvčata z „pražské kavárny“, co spolu mluví? Na tohle posíláme na Kavčí hory sedm či osm miliard ročně? Proč si máme platit něco, s čím nesouhlasíme, ba dokonce, o čem si mnozí myslí, že nám to škodí?
A jak okomentovat tolik diskutovanou mediální novelu?
Kdyby šlo jen o těch 15 korun navýšení televizního poplatku pro Českou televizi a 10 korun navýšení rozhlasového poplatku pro Český rozhlas, a to po řadě let, kdy oba poplatky stagnovaly, možná by se nad tou novelou, kterou tlačí Fialova vláda, dalo mávnout rukou. Také už ani nejde pouze o to, že systém tzv. koncesionářských poplatků je zoufale zastaralý, protože je neefektivní, iracionální a asociální. Mnohem důležitější je otázka, čeho jsou Česká televize a Český rozhlas dlouhodobě nástrojem. Podstatné je, že vše, co se okolo médií veřejné služby děje, směřuje k jedinému: k zachování stávajících mocenských siločar a peněžních toků.
Svět elektronických médií se v posledních desetiletích dramaticky změnil. Jak co do technologií, tak co do množství programů. Způsob financování ČT a ČRo je však stejný jako v první polovině 20. století. Televizní a rozhlasové poplatky jsou neefektivní, iracionální a asociální, neboť v toku času se pozvolna přeměnily na podivnou degresivní „daň z domácnosti“, efektivita jejich výběru je problematická a v poměru ke svému platu paradoxně nejvíce platí ti nejchudší. Systém je prostě zastaralý.
Když k tomu ještě přičteme nespokojenost značné části veřejnosti s obsahem vysílání, zvláště pak s podobou zpravodajství a publicistiky, a z toho vyplývající neochotu podporovat veřejnoprávní média povinným výpalným, je evidentní, že nazrál čas ke změně. Ostatně v mnoha evropských zemích se tak již stalo. Naposledy na Slovensku. Jenže tohle všechno aktuální novela z dílny Fialovy vlády vůbec neřeší a nepředcházela jí ani žádná široká diskuse o samotném obsahu veřejnoprávnosti. Jediné, o co ve skutečnosti jde, je jak z lidí vytahat více peněz na podporu spřízněných médií, jež lokajsky slouží politickým zájmům vládní garnitury, bruselské propagandě a zdegenerované liberální demokracii, která už dávno není ani liberální, ani demokratická.
Za to, že si Andrej Babiš zrušení poplatků, což já navrhuju už víc než 10 let a Trikolora prakticky od svého založení, nyní přisvojil, se na něj nezlobím. Zlobím se na něj za to, že když byl u moci, nic s Českou televizí neudělal. Ale i v tomto případě platí okřídlené: Lépe pozdě, nežli nikdy!
Prozraďte, jak to vypadá s iniciativou „Nekrm hydru“?
Problém České televize a Českého rozhlasu není v tom, co vysílají, nýbrž v tom, co všechno nevysílají, co všechno selektují, co všechno překrucují. Za peníze všech obsluhují pouze část české veřejnosti. A tím pádem také nesou velkou spoluodpovědnost za stav naší společnosti. A na tohle si, Petře Fialo, Víte Rakušane, Markéto Pekarová Adamová a Mariane Jurečko, máme ještě připlatit? Jen abyste se nepřepočítali. Doba je těhotná občanskou neposlušností. Když poplatky neplatí jeden člověk, může mít problém. Až poplatky přestanou naráz platit tisíce lidí, bude mít problém Česká televize. A vláda a koaliční strany spolu s ní. K iniciativě Nekrm hydru! už se přihlásilo více než 64 tisíc statečných domácností, které jsou připraveny platbu televizních a rozhlasových poplatků hromadně zastavit. A jejich počet každým dnem neustále narůstá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora