Jak vnímáte situaci s uprchlíky poté, co jste sám navštívil francouzský přístav Calais a viděl dění přímo na místě?
Následně po té návštěvě jsem se zúčastnil besedy v obci Vyšní Lhoty, kterou organizovala tamní starostka. Byli tam také zástupci ministerstva vnitra i důstojníci z cizinecké policie. Bylo řečeno, že zde obnoví detenční tábor, tedy pro ty, které čeká vyhoštění a umístí sem dvě stě dvacet uprchlíků. Budou zde do doby vyhoštění a počítá se údajně, podle zkušeností, které mají z Bělé pod Bezdězem, že pobyt urpchlíka zde trvá i sto osmdesát dní. Má jít o tábor, který se charakterem bude blížit táboru vězeňskému s ostrahou, zabezpečením a obehnaný čtyř a půl metrovým plotem. To vyvolává otázku, kam budou umísťováni uprchlíci. Kam půjde tisíc pět set uprchlíků, které si dobrovolně vezmeme? Prosakují informace, že vláda jedná s institucemi, ale jsme na startu a teprve začínáme řesit, jak budeme dělat to, k čemu jsme se zavázali. I kapacita v Bělé je naplněná a není možné sem umístit další uprchlíky. Další lokalitou má být Vyšní Lhota a obáváme se, že při číslech denně zadržených uprchlíků bude kvóta dvě stě dvaceti naplněna velmi rychle. Pak budeme řešit, co s tím problémem dál.
Čím se podle vás liší naše názory od skutečnosti? Jak to vypadalo při vaší návštěvě ve Francii?
Ty názory se od našich představ bohužel moc neliší. Jeli jsme tam, abychom si ověřili skutečnost a potvrdili jsme si, že informace, které dostáváme prostřednictvím videí a fotek, jsou pravdivé. Vidím rozdíl v tom, co naše oficiální média prezentují, přestože zástupci ministerstva vnitra a státu vyzývají k tomu, aby toto téma nebylo rozdmýcháváno. Právě ale tato neinformovatnost ze strany státních úřadů dává podhoubí k tomu, aby se šířily informace, které jsou trošku nadsazené. Podle toho, co jsem viděl, je někdy realita horší, než si dokážeme přestavit. V Evropském parlamentu v Bruselu bylo slyšení kurdské menšiny a bylo pro mne velkým překvapením, že místo, aby se Martin Schulz zúčastnil jednání, nechal pustit své video. To vypovídá o tom, jak se k tomu Parlament staví. Promítali nám také několik videí a fotografií, jak vypadá situace na územích, které dobyl a opustil Islámský stát. Byly to dost zoufalé obrázky.
Ověřil jsem si, že uprchlíci, kteří se shromažďují na jihu Evropy, jsou pseudouprchlíci. Jde o ekonomické imigranty, jejichž pohnutky k cestě do západní Evropy jsou jiné, než zoufale opuštějící své domovy. Jsou tam i opravdu trpící, ale co jsem viděl v Calais, tam takoví uprchlíci nejsou, to jsem si ověřil osobně.
Co vás na místě nejvíce překvapilo?
Překvapila nás absolutní bezstarostnost údajných uprchlíků, které jsme potkali.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová