Poslanec ODS Žáček hlásí přímo z východu Ukrajiny: Provokační role Ruska je jasná. Navazuje to na agresi z minulých let

02.12.2018 10:16 | Zprávy

ROZHOVOR Přímo na místech na východě Ukrajiny, kde je vyhlášen válečný stav kvůli rusko-ukrajinskému konfliktu v Kerčském průlivu, je v tříčlenné delegaci české Poslanecké sněmovny i poslanec ODS Pavel Žáček. Z obrněného auta, které se právě pohybovalo na hranici okupovaných území, odpovídal na otázky PL. „Silnice jsou tady rozbité, někde rozstřílené, ale člověk tak lépe chápe, jaká je tu situace. Vidíme také výsledky české pomoci. Není nad to, jet se sem podívat a mluvit s místními lidmi, než jen vést diskuse v Praze. Jsme rádi, že jsme mohli vyjádřit podporu i poděkování pracovníkům humanitárních organizací, kteří tu pomáhají obyvatelstvu ve velmi těžké situaci,“ popsal cestu poslanců Pavel Žáček.

Poslanec ODS Žáček hlásí přímo z východu Ukrajiny: Provokační role Ruska je jasná. Navazuje to na agresi z minulých let
Foto: Archiv P. Žáčka
Popisek: Pavel Žáček

Jaké jsou podle vás příčiny rusko-ukrajinského konfliktu v Azovském moři?

Myslím, že prapůvod konfliktu je zřejmě vnitropolitický, tedy ztráta podpory ruského prezidenta Vladimíra Putina. Má to svoji logiku v tom, že vychází z okupace Krymu, výstavby mostu na Krym a snahy omezit pohyb ukrajinského, ale nejen ukrajinského, námořnictva do ukrajinských přístavů v Azovském moři. Se všemi dopady, které to může na Ukrajinu mít, jako je pokles výměny zboží, pokles ekonomiky. Zástupci administrativy nám to prezentovali jako problém, který bude mít dopad na zaměstnance ukrajinských přístavů. Pokud se zmenší pohyb zboží, když tam nebudou připlouvat lodě, tak budou muset zaměstnance propustit. Ale podle mne bude mít konflikt dopady na obě strany.

Pokud konflikt skutečně povede k tomu, že Rusové zabrání ukrajinským nebo i jiným lodím vplouvat do ukrajinských přístavů, bude to mít dopad zřejmě nejen na zaměstnance přístavů, ale i na některá odvětví, která jsou závislá na lodní dopravě. Může to mít vážné ekonomické dopady?

Přesně tak. Riziko eskalace konfliktu tady je. Člověk by to skoro vnímal tak, že když se nepodařilo získat významný ukrajinský přístav Mariupol v minulých pozemních bojích v minulém období, chtějí ho teď Ruskové obklíčit a dostat se k němu po moři. Takže z tohoto pohledu to vidím jako závažné, protože to bude mít dopad na ukrajinskou ekonomiku.

Je tedy podle vás pochopitelné, že ukrajinský prezident Porošenko žádá o pomoc NATO, aby do oblasti poslalo vlastní lodě? A měla by Severoatlantická aliance v takové situaci pomoci, protože jde o další vážné porušení mezinárodního práva ze strany Ruska, o nichž nikdy nevíme, jak daleko dojdou?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nevyjde se 130 tisíci? Výrok Šípové je nehorázný, říká Šichtařová

18:06 Nevyjde se 130 tisíci? Výrok Šípové je nehorázný, říká Šichtařová

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ 130 tisíc je královský plat, a to nejen pro rodinu s pěti dětmi, ale do…