Poslanec ODS zažil Majdan a fandil mu. Teď mluví o fotkách z počítačových her a manipulaci, která děsí

07.07.2014 18:39 | Zprávy

ROZHOVOR Předseda ústecké ODS, poslanec Radim F. Holeček, změnil názor na ukrajinsko-ruský konflikt. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se vyjadřuje i k nebezpečí kolem Babišova precedentu nebo proč se podle něj nemůže v Mostě ujmout toryovské podhoubí.

Poslanec ODS zažil Majdan a fandil mu. Teď mluví o fotkách z počítačových her a manipulaci, která děsí
Foto: Archiv Radima Holečka
Popisek: Radim F. Holeček

Poslanec Radim F. Holeček je 1. místopředsedou regionálního sdružení ODS v Ústeckém kraji, působí na Univerzitě J. E. Purkyně, zejména jako germanista, v minulosti rovněž studoval například obchodní ruštinu, v rámci Meziparlamentní unie je zastoupen ve skupině Ukrajina, Ruská federace a další.

V Čechách v těchto dnech vznikla výzva „Nepomůžeme-li Ukrajině, zítra nikdo nepomůže nám“, která má zdůraznit nutnost naší pomoci Ukrajině a podpoření její suverenity. Je to aktivita, k níž byste se připojil?

Obecně se víceméně zapojuji do všeho, co je pro Ukrajinu dobré. O této iniciativě mám zatím jen povšechnou informaci, co jsem zahlédl na Facebooku, ale nastuduji si podrobnosti.

V anketě ParlamentníchListů.cz se zhruba 85 procent čtenářů a čtenářek vyjádřilo, že v příštích deseti letech hrozí válka v západní Evropě. Co si myslíte vy?

Myslím, že ne – Evropa je rozumná a domnívám se, že se předešlými dvěma velkými válkami nějakým způsobem poučila. Budou lokální konflikty, ale někde na hranicích, a teď jde o to, co vnímáme jako Evropu: Pokud bychom to nyní vnímali v souvislosti s východní částí Ukrajiny, tak tam bych viděl hranici, kde by mohly nastávat problémy.

Když konflikty na Ukrajině nastaly, co se vám tehdy honilo hlavou ve srovnání s tím, kam to dnes dospělo?

Na ukrajinském příkladu poukazuji na to, jak to v dnešním světě médií, informací a dezinformací funguje. Ve chvíli, kdy jsem stál omrzlý na Majdanu a držel barikádu, tak jsem byl stoprocentně přesvědčen o správnosti té strany, na které jsem stál. Od té doby ovšem začínají chodit zprávy z obou stran a ten konflikt začíná být tak nejistý a nejasný, že mě to až děsí, co je možno vyrábět. Například fotografie tanků z počítačové hry a obrázky, které se použily z Kosova. A jen se někde přehladí něco, aby to vypadalo jako ruská uniforma. Z jedné strany na tom stoprocentně pracují tajné služby – za sebe říkám, že se to posunulo někam, kde se mi to vůbec nelíbí a je to nepřehledné.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Lucie Bartoš

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…