Komunisté jdou do podzimních sněmovních voleb s heslem „Mír ve světě, spravedlnost a bezpečí doma“. Můžete být konkrétnější? Jak budete chtít zajistit mír ve světě a bezpečí doma?
Odmítáme pro někoho možná dojemné, ale neupřímné řeči o světovém míru, kterého je možné dosáhnout jedině zbraněmi a novou válkou, a je jedno, zda ta válka má být na Blízkém východě, v jihovýchodní Asii nebo v Evropě. Jediné, za co se musí „bojovat“, a to vždy a všude, napříč kontinenty i národy, je mír. Válka totiž přijde sama. Jak tedy chceme zabezpečit mír ve světě? Tím, že budeme bojovat za mír, proti válkám. A bezpečí doma? To přece máme. Jsme šestou nejbezpečnější zemí na světě. A to, co máme, je třeba si hájit. Můžeme o to totiž velmi rychle přijít. Na jihu, západě, severu od nás si také mysleli, že mají v podstatě vše. A dnes? Nemusím snad jmenovat státy ani města, kde už bezpečno není. Toto mi nechceme připustit a uděláme vše, aby to nenastalo.
Co konkrétně si představit pod snahou o větší spravedlnost? Z čeho podle vás nerovnost pramení? A kde všude se s ní podle vás setkáváme?
Spravedlnost je širší pojem a každý ji vnímá subjektivně a v jiné rovině. Pro jednoho to může být uplatnění na trhu práce, pro jiného uspokojení jeho práv nebo potřeb. V každém případě budeme usilovat o to, aby každý, kdo se cítí být na svých právech jakkoli poškozen, měl možnost dovolání se spravedlivého posouzení jeho věci. S nerovností mezi skupinami obyvatelstva i jednotlivci se setkáváme v mnoha oblastech všedního života, existuje tedy a nedá se zcela vymýtit. Nesmí však být vnímána jako diskriminační a ponižující.
Jak byste definoval, co je sociální spravedlnost? Znamená to, že všichni mají mít stejně? Nebo že všichni mají mít stejné možnosti? A není určitá forma sociální nespravedlnosti ve světě přirozená – správná a myšlenka rovnosti všech lidí pouze utopií? Nediskriminuje sociální spravedlnost výjimečné a nadané lidi?
Žádná ustálená definice sociální spravedlnosti neexistuje. Mohl bych vám tu vyjmenovat řadu osobností od Aristotela přes papeže Pia XI. až po Fridricha A. Hayeka, kteří se pokusili tento pojem uchopit a definovat, ale nejsme tu na přednášce. Je to o vnímání života a jeho bytí, o postavení občana a úloze a roli státu. Odpověď berte tak, že je to jedna ze čtyř lidských ctností. Další vámi pokládané doplňující otázky, kterými si sama sobě odpovídáte a manévrujete mě do uzavřených či polouzavřených odpovědí, nejsou k této diskusi.
Jak a komu účinně pomoci? A kdy to má smysl?
Každému, kdo nějakou formu pomoci potřebuje, žádá ji a přijme ji. Jestli chcete, dám vám odkazy na vystoupení papeže Františka, který o pomoci bližnímu hovoří poměrně často. Druhou část otázky o smyslu pomoci člověku, který pomoc potřebuje, snad ani nemyslíte vážně!
Komunistický program dále slibuje třeba nezvyšování spoluúčasti pacientů, vzdělávání bez školného či novomanželské půjčky. Kde na to chcete vzít finance?
Omezíme naše zahraniční vojenské mise, které ročně zhltnou stovky milionů korun, a bude na novomanželské půjčky. A vzdělávání bez školného? Nebojte, my umíme hospodařit. Dokázali jsme to na krajích, dokážeme to i celostátně. Stačí nekrást a znát priority.
Na zvyšování důchodů chce KSČM podle Jiřího Dolejše získat dostatek peněz zajištěním vyšších mezd, ze kterých stát získá vyšší odvody. Již nyní jsou odvody z práce u nás druhé nejvyšší v celé Evropě. Nemyslíte, že by naopak pomohlo zlevnění práce u nás?
Ne, nemyslím. Již nyní se prokazuje, že se zvyšujícími se příjmy obyvatel se zvyšuje i spotřeba, a tím i zpětný výběr daní. Pokud dále zvýšíme minimální mzdu až na 50 % průměrné mzdy v ČR a peníze z vybraných daní investujeme do zaměstnanců státu, tedy učitelů, lékařů, policistů, hasičů a dalších, vytvoříme tlak i na zaměstnavatele, kteří budou muset zvyšovat mzdy svých zaměstnanců v podnikatelské sféře. Myslím si, že je potřeba ukončit českou levnou pracovní sílu. Český dělník si to zaslouží.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková