Kde vidíte silnou a slabou stránku Sobotkovy vlády?
Silná stránka byla už v tom, že přišel po mimořádně neoblíbených vládách pravice, které pokazily, na co sáhly. Hlavním bodem zájmu u nich totiž nebyl občan, ale jeho peněženka a snaha z ní dostat co nejvíce peněz. Dneska se proto musím smát proklamacím ODS, která dělá, jako by v novodobých dějinách neměla devastační účinky pro naše občany. Slabých stránek bych našel celou řadu – od nechuti řešit obrovský majetkový přesun ve prospěch církví po Sobotkův pomník jménem OKD, podlézání Bruselu a Angele Merkelové atd.
Jak byste hodnotil vztah a spolupráci vlády a opozice? Například téma omezování práv opozice se ve Sněmovně řešilo poměrně často.
To máte pravdu. Když seděla ČSSD s KSČM v opozici, tak jsme byli v podobně nepohodlné situaci. Místo toho, aby tento smutný fakt nová koalice vedená ČSSD změnila, chovala se stejně – ba někdy ještě hůře než bývalý kabinet Petra Nečase a Miroslava Kalouska. Ale chápu, že tak někdy musela postupovat, aby nepřišly na projednávání návrhy KSČM ve prospěch občanů této země, na kterých ČSSD neměla zájem, nebo je chtěla vydávat za svou iniciativu.
Využila z vašeho pohledu KSČM dostatečně potenciálu nejsilnější opoziční strany? Nebylo možné více tlačit na prosazení svých návrhů?
To navazuje na předchozí otázku. Pokud by vládní strany – zejména ČSSD a ANO 2011 – dodržovaly své předvolební sliby, bylo možné prosadit mnohem více z programu KSČM. Jenže tyto strany použily ta témata jako tahák na hlasy ve volbách, po kterých na ně rychle zapomněly. Za úspěch považuji, že prošel alespoň návrh KSČM na jednorázový příspěvek důchodcům ve výši 1200 Kč nebo navýšení sociálních stipendií pro studenty z méně majetných rodin.
Jaká aktuální témata považujete z pohledu KSČM v Jihomoravském kraji za nejdůležitější?
Samozřejmě je nelze oddělit od těch celostátních. Byť je míra nezaměstnanosti obecně na nízké úrovni, jsou v našem kraji místa, kde je nadprůměrná nezaměstnanost. S tím souvisí také výše mezd – lidem se zkrátka musí vyplatit pracovat. Není možné, aby český zaměstnanec vydělával za stejnou práci 30 % toho, co jeho kolega v Německu. Jinak se v posledních letech potýkáme s problémy sucha, což je problém pro zemědělsky orientovaný kraj zvlášť palčivý.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková