Na balkánské trase sice evidují úbytek běženců, nicméně potom, co Rakušané začali v Brennerském průsmyku stavět hraniční plot a lépe střežit svoje hranice, migranti začínají daleko více překračovat slovenskou hranici, pokračují pak dále přes Česko, aby se dostali do Německa. Na přechodu u Velkého Mederu se v minulých dnech uprchlíci snažili ve voze ujet slovenským celníkům. Když ti zahájili palbu, zranili těžce jednu migrantku. Myslíte si, že něco podobného je možné očekávat i u nás, a jak bychom se na to měli připravit? Měli by posílit hraniční přechody se Slovenskem vojáci a policie?
Určitě by se posílit měly. Já už jsem to několikrát prohlásil i pro ParlamentníListy.cz. Ten vývoj je celkem očekávaný, když Rakušané začali lépe střežit svoje hranice s Maďarskem. Na Balkáně je nyní třeba uzavřít linii z Rumunska a Bulharska směrem na Maďarsko, odkud proudí velký počet běženců, když Srbsko a Chorvatsko také uzavřely svoje hranice.
Nyní se ten proud, který bude časem sílit, pochopitelně stočil na Slovensko a bude směřovat k nám. My ale bohužel nemáme vycvičené jednotky na podobné zásahy, protože ty ani neprošly operačním výcvikem k tomu, aby byly schopné zřizovat kontrolní checkpointy a uměly na nich zasahovat a hlídat je. Například zastavovat velké dodávky či kamiony plné uprchlíků. Bohužel, měli bychom se vrátit k podobné ostraze, a to i na slovenské hranici, jako před sametovou revolucí, kdy přechody na Západ hlídalo na 18 tisíc pohraničníků s potřebnou technikou.
České ministerstvo vnitra nyní říká, že policie i armáda je na intenzívnější vlnu uprchlíků připravena, z druhé strany někteří vojenští analytici tvrdí, že při větším náporu nemáme šanci s našimi počty vojáků a policistů hranice ubránit. Do jaké míry se toho máme podle vás obávat? Mohla by se opakovat situace jako v loňském roce v Maďarsku, kdy bylo zahlceno migranty a nevědělo si s tím vůbec rady?
Situace, kterou jste naznačil, je opravdu v současné době velmi pravděpodobná, protože Česká republika je naprosto logickou trasou pro průchod běženců do Německa, jež má stále otevřenou náruč. Naše vláda se tváří v této záležitosti neutrálně, navenek je velmi vstřícná k migrantům a vnitřně tvrdí, že se vlastně nic neděje. Já patřím k těm analytikům, kteří tvrdí, že nás ta vlna nemine, že povede napříč celou republikou, když uprchlíci budou spíše směřovat na Berlín. Tuto část hranice s bývalým východním Německem budou zřejmě považovat za nejvíce průchozí.
Na rozdíl od panů ministrů si nemyslím, že ČR je na tento scénář připravena. Ne, opravdu není, jelikož počty vojáků a policistů jsou naprosto nedostatečné, aby tomu dokázali zabránit. Policisté tak tak zvládají své rutinní úkoly, a natož aby ještě zajišťovali ochranu hranic. Navíc se zvýšeným počtem migrantů poroste kriminalita od těchto lidí, kteří přišli z naprosto jiného společenského prostředí, s jinými hodnotami i vztahem k ženám.
I když dočasná dohoda s Tureckem omezila vlnu uprchlíků ze Středního a Blízkého východu, můžeme prý nyní očekávat velkou migraci z italské strany, kam budou proudit migranti především z Libye, kde se shromažďují z afrických zemí. Jak by měla postupovat EU a potažmo naše vláda. Co soudíte o snaze Evropské komise i přes tento fakt protlačit kvóty, ať se nám to líbí nebo ne?
Je naprosto logické, že italská vláda si začne sama chránit své hranice. A to i proto, že utečenci z Afriky jsou ještě agresívnějšími skupinami lidí než ti z Blízkého a Středního východu. To je parta, které naše společenské hodnoty vůbec nic neříkají. Oni se na nás dívají jako na slabochy, od nichž si budou moct vzít, co chtějí. Základním problémem je fakt, že Evropská unie nekoná. Dohoda s Tureckem naprosto spolehlivě zkrachuje. To je už patrné na rétorice prezidenta Erdogana, který říká, že nemíní plnit žádná doporučení EU a bude si dále uskutečňovat svůj „antiteroristický program“, tedy vyvražďovat Kurdy, jak uzná za vhodné.
Turci přece už mají máslo na hlavě z počátku minulého století za ohromnou genocidu Arménů, což nyní vytváří velmi zajímavé analogie. A pokud by Unie dokonce i to „spolkla“ a schválila Turkům bezvízový styk, tak by to byla naprostá zvrácená politika. Evropská unie se prostě musí zaměřit na ochranu svých hranic a neřešit pořád jen kvóty. Vždyť Německo si tu uprchlickou vlnu zavinilo samo nezodpovědným prohlášením své kancléřky a nevidím důvod, proč bychom to teď museli za něj řešit my.
Jestliže bude chtít Evropa důkladně střežit svoje hranice, musí se částečně vymanit z NATO a začít disponovat svými vojenskými jednotkami, protože právě NATO blokuje použití armád pro vyřešení migrační krize. To bude zejména pak důležité pro ochranu vodních hranic Evropy, jinak se bezpečnost „starého kontinentu“ nikdy nepodaří zajistit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán