Potravinová lobby v Bruselu. Pořád jim nadržují, my jsme póvl. Okamura chce kampaní ukázat, jak to má vypadat na trhu

12.06.2021 11:25 | Rozhovor

Potravinová soběstačnost a cena potravin je podle Tomia Okamury jedním ze zásadních témat, které občany v současnosti pálí. Tomu odpovídá i předvolební kampaň hnutí SPD, která se zaměřuje právě na potraviny. Souvisí to podle něj i s fungováním Evropské unie, kterou rovněž dlouhodobě kritizuje. „EU se k nám chová diskriminačně a nadržuje původním západním členským zemím,“ říká otevřeně s tím, že jsme pořád „ti z Východu“.

Potravinová lobby v Bruselu. Pořád jim nadržují, my jsme póvl. Okamura chce kampaní ukázat, jak to má vypadat na trhu
Foto: repro Youtube, BR
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura

Ve středu bylo rušno v Poslanecké sněmovně i před ní. Šlo i návrh novely upravující kovidové pasy. Vy jste je kritizoval, stejně jako jiní politici. Ministr zdravotnictví ale vyjadřoval údiv, co na této novele vlastně vadí. Proč je tedy podle vás tento návrh špatně?

SPD se opět, již potřetí, podařilo ve Sněmovně shodit ze stolu tento kontroverzní vládní návrh, který měl omezit práva a svobody našich občanů. Stalo se tak až poté, kdy jsme opakovaně pohrozili blokací jednání. SPD odmítá CovidPass Evropské unie a diskriminaci lidí, kteří se nechtějí nechat očkovat a testovat. Od začátku říkáme, že očkování a testování má být dobrovolné. Od začátku říkáme, že odmítáme diskriminaci těch, kteří se nechtějí nechat dobrovolně očkovat či testovat, což v České republice je přibližně třetina občanů. Zároveň říkáme, že se má vláda soustředit na ochranu ohrožených skupin občanů. Ty ohrožené skupiny jsou již jasně definované. Říkáme: Chraňme ohrožené skupiny občanů. A tu drtivou většinu občanů, což je cca 80 %, která není ohrožena covidem na životě, nechme žít a pracovat. Zároveň také říkáme, že pro ty občany, kteří se chtějí nechat dobrovolně očkovat, popřípadě testovat, by měla vláda zajistit rychlou možnost výběru bezpečné vakcíny.

V tomto návrhu, který vláda již potřetí předložila v takzvané legislativní nouzi do Poslanecké sněmovny, se v případě schválení zásadně omezují práva a svobody občanů a skrytě se v České republice zavádí takzvaný CovidPass EU. Uvedený návrh, který s SPD nikdo nekonzultoval, je problém bezpečnosti a ochrany soukromí našich občanů, a proto jej jednoznačně odmítáme. Naopak požadujeme, aby CovidPass EU nerozděloval občany na kategorie podle toho, jestli jsou testovaní nebo očkovaní, navíc v době, když existuje i česká verze takzvaného CovidPassu. A znovu zdůrazňuji, že k cestování není potřeba ani v současné době CovidPass. Není nutnost ho zavádět, cestovat lze i bez CovidPassu. Tady nám vláda vytváří umělý dojem, že snad budeme moci žít normálně jenom na základě nějakých dalších a dalších omezení a průkazů. To samozřejmě není pravda.

A znovu vyzýváme vládu, i vzhledem k létu, podzimu i nastávající zimě, aby zacílila ochranu na ohrožené skupiny občanů. Chceme, aby se zase všechno v naší zemi vrátilo do normálního stavu, jaký tady byl před touto pandemií. Chceme, aby lidé mohli jít svobodně ven, svobodně se navštěvovat, svobodně cestovat, svobodně jít do práce, svobodně jít do restaurace, a aby je nikdo neomezoval, zvláště když víme, že covid drtivou většinu občanů neohrožuje na životě. A znovu zdůrazňuji, my prosazujeme ochranu ohrožených skupin.

Hnutí SPD, zároveň v této souvislosti dodám, protože opět je to záležitost, která k nám přichází z Evropské unie, poslanecký klub SPD podporuje jako jediný poslanecký klub ve Sněmovně referendum o vystoupení z Evropské unie.

SPD se rozhodla udělat hlavní téma předvolební kampaně z předražených zahraničních potravin v supermarketech a alternativy v podobě levnějšího zboží od českých sedláků. Je to podle vás skutečně to, co občany pálí nejvíce?

Není to jediná věc, která pálí občany, ale pálí je určitě. Každý chce kvalitní české potraviny za levné ceny. Ale není to naše jediné téma. Máme komplexní program pro řešení problémů naší země. Netvrdíme, že vše zahraniční je předražené, a naopak, že vše domácí je levné. Ale máme tu spoustu méně kvalitního dovozového zboží, které je často naopak levnější než to kvalitní české, a důvodem jsou například rozdíly v dotacích EU, které producenti v mateřských zemích inkasují. Zemědělci ze zemí na západ od nás dostávají mnohem větší dotace než ti naši. EU se k nám chová diskriminačně a nadržuje původním západním členským zemím. Jsme pro ně pořád „póvl z Východu“.

Naším cílem je prosadit, aby se trh narovnal a aby samozřejmě mělo přednost vždy zboží lokální. A těch důvodů je spousta: od podpory našich zemědělců, producentů a zpracovatelů přes ekologické rozměry, kdy miliony tun nafty se ročně spálí jen díky nesmyslné přepravě zeleniny a dalších potravin i jiného zboží po celé Evropě. A samozřejmě potravina, kterou ráno sklidíte a odpoledne už může být v regále, má jistě jiné parametry než potravina, kterou musíte nadopovat konzervanty a umrtvit nebo ji v případě ovoce a zeleniny fakticky sklízet nezralou a pochopitelně opět chemicky ošetřovat. Touto kampaní chceme rovněž ukázat, jak to by to mohlo v reálu vypadat, kdyby prošel jako celek náš zákon na podporu českých potravin a českých zemědělců.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Veřejně něco slibovali a za hodinu to bylo jinak. Šafránková líčí drzost vlády kolem důchodů

16:21 Veřejně něco slibovali a za hodinu to bylo jinak. Šafránková líčí drzost vlády kolem důchodů

Jako asociální a nehumánní hanebnost vnímá poslankyně SPD Lucie Šafránková postoj vládní koalice při…