Jak se díváte na rozhodnutí poslanců ODS opustit při hlasování o rozpuštění sněmovny sál?
Existují situace, v nichž neexistují dobrá, nýbrž jen víceméně špatná řešení. Nemyslím, že by poslanci tímto aktem chtěli usilovat o prodloužení fungování sněmovny v osobním zájmu za každou cenu, výsledek hlasování šlo předem odhadnout. Spíše to byl vzkaz hodnotící dění v posledních měsících z hlediska rozkolísání fungování celého ústavního systému směrem k oslabení parlamentu. Dovedu si představit, že titíž lidé, kteří dnes poslance kritizují, je budou za několik týdnů kritizovat z opačných pozic za to, že předali vládu v zemi levici a prezidentovi.
Připomenu, jak někteří politici či novináři v minulosti horovali pro přímou volbu prezidenta a tváří v tvář jejím výsledkům a následkům se přeměnili v její kritiky. Platí však, že tento postoj je v tuto chvíli takřka nekomunikovatelný vzhledem k převažující společenské atmosféře, objektivnější hodnocení dá až historie. Já osobně to, přiznávám, cítím jinak, a je to spíš psychologický než politologický postřeh. Mám rád prostředí s jasným zadáním včetně těžkých zkoušek. Mě osobně se žije lépe v situaci, kdy je potřeba se poprat s nepříznivou situací tváří v tvář, hledání špatných a ještě horších řešení vede k agónii. Psychologicky vítám, že agonie a udržování statu quo včera skončilo a je třeba se poprat s osudem. Konečně víme, na čem jsme a jdeme do voleb.
Vy osobně jste pro to, aby se Miroslava Němcová stala hlavním volebním lídrem ODS pro předčasné volby?
Myslím si, že v tuto chvíli je to správná volby v rámci krizového managementu, takové rozhodování se děje vždy v režimu „umění možného“. Dovedl bych si představit také Jiřího Pospíšila, o lídrovství si však zatím prostě neřekl. V tomto směru považuji volbu Miroslavy Němcové za hotovou věc. Po volbách čeká ODS opoziční role, což je dle mého hlubokého přesvědčení to správné prostředí pro „zrození“ nových lídrů pravice. Budou to ty osobnosti, které budou schopny přeformulovat pravicové ideje a politický program pro potřeby dnešní doby a budou schopni skutečně masově oslovit veřejnost. U zrodu ODS stála ravda, že skutečný lídr se nevolí, nýbrž rodí, nerodí se však při porodu, nýbrž nejčastěji právě v krizových situacích a v těžkých zkouškách. V tomto smyslu se na opozici vysloveně těším.
Miroslav Kalousek tvrdí, že volby budou o tom, zda v ČR zůstane zachována liberální demokracie, nebo jestli vznikne systém putinovského typu. Je opravdu ohrožena demokracie?
Demokracie může mít různé podoby a různý institucionální rámec. Já osobně jsem stoupencem klasické parlamentní demokracie. V mnoha zemích funguje samozřejmě i prezidentský systém. Nedotažené hybridní formy jsou velmi nebezpečné. Myslím, že postřeh o hrozícím připodobňování našeho politického systému našim východním sousedům je poměrně přesný a i já jsem jasným oponentem takového vývoje. Příčiny tohoto jevu jsou však hlubší, než se dnes uvádí, a souvisejí s daleko silnější erozí mnoha ústavních a státních institucí u nás. Právě Miroslav Kalousek, jehož inteligenci a schopnosti jsem nikdy nepodceňoval, má bohužel na tomto vývoji také podstatný podíl. Je ohrožena kvalita a charakter naší demokracie a všichni demokraté západního typu u nás s tím musí svést souboj.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka