Americký prezident Donald J. Trump chce odstoupit od smlouvy INF, která reguluje raketový arzenál Spojených států a Ruska. Je to vážný problém? Do jaké míry jsou tyto rakety nátlakovým prostředkem, jak moc jde o reálného „strašáka“?
Trump to sice avizoval, ale oficiální proces odstoupení od smlouvy ještě nezačal, navíc ta smlouva má šestiměsíční výpovědní lhůtu. Může to tudíž být od Trumpa další ukázka jeho tvrdé nátlakové politiky ve stylu „biče a cukru“. Vedle smlouvy INF se totiž jedná také o smlouvě o strategických zbraních New START, která byla podepsána v Praze v roce 2010, a je známo, že Rusko hodně stojí o její prodloužení, takže Donald Trump může začít tlačit na Kreml stylem: „Pokud nebudete dodržovat INF, tak my nejen odstoupíme od INF, ale navíc neprodloužíme New START.“
Ikonická smlouva INF, podepsaná Reaganem a Gorbačovem, vydržela světu 30 let. Po jejím podpisu se zničilo do začátku 90. let několik tisíc raket. Lze říci, že tato smlouva pomohla zastavit závody ve zbrojení, případně že přinesla světu mír?
Rozhodně to je jeden z největších symbolů procesu odzbrojení a budování důvěry mezi velmocemi. Je to vlastně vůbec jediný případ, kdy se USA a SSSR dohodly na kompletní likvidaci celé jedné kategorie zbraní, ačkoliv menší počet raket oné kategorie potom zůstal ještě ve vlastnictví dalších členů NATO a Varšavské smlouvy (včetně Československa, které vlastnilo rakety Oka). Nedá se říci, že by ta smlouva sama o sobě zastavila závody ve zbrojení nebo že by přinesla mír, avšak nepochybně to byl významný příspěvek k těmto procesům a bylo to i obrovské uklidnění pro Evropu, protože z obou stran „železné opony“ už nehrozily obávané rakety Pershing a Pioněr čili SS-20.
Ruský prezident Vladimir Putin se již v roce 2007 vyjádřil ve smyslu, že smlouva INF již nadále neslouží ruským zájmům. Je možné, že Rusko od tohoto okamžiku nebralo smlouvu vážně?
Nemyslím si, že to bylo přesně od tohoto okamžiku, to byl spíš moment, kdy ruský prezident oficiálně řekl to, na co mnozí odborníci upozorňovali již delší dobu. Ta smlouva vznikla za určitých podmínek a nepochybně byla významná, avšak svět se od té doby výrazně změnil a raketovými arzenály se chlubí již daleko více států, např. Čína, Indie, Pákistán, Írán nebo KLDR. Proto je přinejmenším na místě vést legitimní diskusi o tom, zda má INF v té původní podobě smysl, resp. zda se má úplně zrušit nebo zda by bylo možné ji ještě nějakým způsobem modifikovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs