Blíží se prezidentské volby, favority na postup do druhého kola jsou Petr Pavel, Andrej Babiš a Danuše Nerudová. Váš komentář?
Médii, průzkumnými agenturami a dalšími cestami, je nám podsouváno, že jedině tito tři kandidáti mohou uspět. Možná je až příliš pozdě na to, aby toto účelové dělení kandidátů do dvou kategorií bylo zpochybněno, a tak zřejmě skutečně někdo z těchto tří bude prezidentem. Já však rozhodně nikoho z těchto kandidátů volit nebudu, neboť preferuji volbu „srdcem a rozumem“. V prvním kole hlavně srdcem a v druhém více rozumem. Pokud bude zvolen někdo z těchto tří, tak Svobodní z toho určitě nebudou mít radost. Troufám si dokonce odhadovat, že už v den voleb nebude spokojeno s výsledkem přes 60 % obyvatel.
Proč Svobodní nemají vlastního kandidáta? A rozhodli se nikomu nevyslovit oficiální podporu?
Největším handicapem Svobodných je, že mají příliš mladého a pohledného předsedu (úsměv). To však jen z legrace připomínám slova o 15 let starší Danuše Nerudové, která to o sobě tvrdí. Pokud jde o nám blízké kandidáty, představovali bychom si ideálně někoho s názory a příběhem jako Tomáš Baťa či Alois Rašín. Svého času měli velkou vnitrostranickou podporu pan Březina nebo paní Vitásková. Dlouho pracovali na tom, aby se do prezidentské volby dostali a Svobodní neměli ambici tříštit pravicovou scénu dalšími kandidáty. Jasně pravicovým a pročeským kandidátům bychom dokázali i více pomáhat, jelikož jejich názory jsou nám poměrně blízké.
Tak, jak jsme si prohlíželi kandidáty, kteří tam jsou, shodli jsme se v rámci předsednictva, že ani jeden z kandidátů nám není dostatečně blízký. Než jsme vydali oficiální stanovisko, dali jsme příznivcům a členům možnost, aby se v širokém hlasování vyjádřili. Výsledek hlasování jen potvrdil naše úvahy a oficiálně nikoho nepodpoříme. Já osobně dnes uvažuji o volbě dvou kandidátů, kteří již odpověděli na našich 10 prezidentských otázek.
Co říkáte na nejasnosti okolo sčítání podpisů?
Šokující na tom všem je zejména to, že „údajné“ chyby ověřuje stroj HP, a ne přemýšlející lidé. Tedy přesto, že se neověřují ani při odvolání všechny odevzdané podpisy, tak ani tento vzorek není kontrolován pořádně. Ministerstvo vnitra si chtělo ušetřit práci nespolehlivou technologií, ale místo toho si uřízlo ostudu. V protikladu s touto přísností stroje je to, že kontrola pravosti podpisu ani porovnání se vzorem nejsou prováděny.
Volby mají být svátkem demokracie, jednou za čas je tu pak svátek nejslavnostnější, a to prezidentská volba. Jestliže se na nějaký svátek připravuji tak bídně, že by to lépe zvládli i v Horní Dolní, tak je na zvážení, aby i sám ministr vnitra uvažoval o rezignaci.
Končí prezidentování Miloše Zemana. Jak vnímáte jeho činnost, proměnil se v letošním roce váš vztah k němu? A co říkáte na jeho letošní projev?
Určitě je úctyhodné, že v politice fungoval tak dlouho. Mnoho věcí popsal fakticky přesně, ale překvapilo mne, že se staví do role bojovníka za zachování české suverenity. Vždyť právě on byl tím prezidentem, který na Pražském hradě natrvalo vyvěsil vlajku EU. Sám sebe označoval za eurofederalistu a právě za jeho vlády v roce 2001 proběhla změna naší ústavy, která vytvořila aplikační přednost pro všechny mezinárodní smlouvy a umožnila skrz článek 10a předat rozhodovací kompetence do Bruselu. To jsou zásadní věci, na které zapomněl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban