„Před třiceti lety jsme byli bohatá země, které doma všechno patřilo, peníze nikam neodtékaly po stamiliardách a kapitál byl daněn v desítkách procent – chudí byli jednotlivci. Dnes máme bohaté jednotlivce, našemu státu nepatří skoro nic, peníze odtékají ve stamiliardách do ciziny a velký byznys neplatí skoro žádné daně,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz Matěj Stropnický, bývalý předseda Strany zelených, na tvrzení Petra Fialy z novoročního projevu, že jsme byli v roce 1989 chudá země a teď jsme ekonomicky vyspělou. Komu z nich se interpretace toho, jak žijeme, povedla lépe?
Vtipně bych odpověděl, že je to otázka toho, co jako lidé považujeme za bohatství. Oba výroky jsou vysoce politické a já politik nejsem.
Z pohledu ekonoma se proti Fialovu vyjádření v principu nedá nic namítnout, i když já bych spíše řekl, že země je po těch třiceti letech ekonomicky vyspělejší než vyspělá. Čistě z pohledu ekonomické konvergence, která se určitým způsobem měří, jsme před třiceti lety ve srovnání bohatí nebyli. Ale z toho samého pohledu bych řekl, že ještě nejsme ani ekonomicky vyspělí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jiří Hroník