Situace v oblasti Náhorního Karabachu je velmi nepřehledná, Arménie a Ázerbajdžán se obviňují ze vzájemných útoků. Informace z médií se rozcházejí, je těžké popsat situaci jednoduše a srozumitelně?
Není to tak složité. Důležité je ale si uvědomit, o co v tomto konfliktu historicky jde. Není to konflikt mezi Ázerbajdžánem a Arménií, jak předkládají média, ale konvenční válka, ve které ázerbájdžánská armáda brání své vlastní, mezinárodně uznané území, proti arménské armádě, která toto území okupuje. Ázerbájdžánu jde o obnovení územní celistvosti, Arménii o udržení nelegálního statutu quo, který v Náhorním Karabachu panuje od 90. let minulého století. Ale uznávám, že v množství dezinformací, které se kolem toho objevují, je to komplikované.
V čem vidíte největší zkreslování konfliktu?
Za prvé, boj o Náhorní Karabach není válkou mezi křesťany a muslimy, jak se často píše. Ázerbájdžán je sekulární stát, kde vedle sebe stojí mešity i křesťanské chrámy, svoboda vyznání je zaručena a chráněna. Většinu obyvatel sice tvoří šíitští muslimové, ale jejich postoj k náboženství je srovnatelný se vztahem Čechů ke křesťanství.
Za druhé, není to žádná válka mezi Arménií a Tureckem, které bývá označováno za spojence Ázerbajdžánu. Turecko je zemí Ázerbájdžánu blízkou kulturně, obchodně i politicky. Ale břímě konfliktu o Náhorní Karabach nese plně ázerbájdžánská armáda, která je výborně vycvičenou i vybavenou silou budovanou s obrovským úsilím i náklady již od 90. let minulého století. V úterý spolu telefonicky hovořili turecký prezident Erdogan a ruský prezident Putin, kteří jsou tradičními spojenci dvou znesvářených zemí. Oba se vzájemně ujišťovali, že Moskva a Ankara mají upřímnou snahu společně spor vyřešit. Přesto prezident Putin vyslovil obavu ze "zvyšujícího se počtu bojovníků z Blízkého východu". Putin tím narážel na informace, že Turecko poskytlo Ázerbajdžánu ozbrojence s bojovou zkušeností ze Sýrie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Barbora Richterová