Předseda Ázerbajdžánské komunity: Respektujte fakta. Situace je nepřehledná

29.10.2020 15:01 | Zprávy

ROZHOVOR Desítky let trvající konflikt mezi Arménií a Ázerbajdžánem o území Náhorního Karabachu opět plní stránky médií. I přes příměří, které bylo minulý týden sjednáno mezi zástupci Arménie, Ázerbajdžánu a Spojenými státy ve Washingtonu, boje mezi oběma zeměmi pokračují. Předseda Ázerbajdžánské komunity v České republice Eldar Valiyev v rozhovoru vysvětluje, co se v zemi děje a jak situaci vidí ázerbajdžánská komunita.

Předseda Ázerbajdžánské komunity: Respektujte fakta. Situace je nepřehledná
Foto: Velvyslanectví Ázerbájdžánské Republiky
Popisek: Konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem

Situace v oblasti Náhorního Karabachu je velmi nepřehledná, Arménie a Ázerbajdžán se obviňují ze vzájemných útoků. Informace z médií se rozcházejí, je těžké popsat situaci jednoduše a srozumitelně?

Není to tak složité. Důležité je ale si uvědomit, o co v tomto konfliktu historicky jde. Není to konflikt mezi Ázerbajdžánem a Arménií, jak předkládají média, ale konvenční válka, ve které ázerbájdžánská armáda brání své vlastní, mezinárodně uznané území, proti arménské armádě, která toto území okupuje. Ázerbájdžánu jde o obnovení územní celistvosti, Arménii o udržení nelegálního statutu quo, který v Náhorním Karabachu panuje od 90. let minulého století. Ale uznávám, že v množství dezinformací, které se kolem toho objevují, je to komplikované.

V čem vidíte největší zkreslování konfliktu?

Za prvé, boj o Náhorní Karabach není válkou mezi křesťany a muslimy, jak se často píše. Ázerbájdžán je sekulární stát, kde vedle sebe stojí mešity i křesťanské chrámy, svoboda vyznání je zaručena a chráněna. Většinu obyvatel sice tvoří šíitští muslimové, ale jejich postoj k náboženství je srovnatelný se vztahem Čechů ke křesťanství. 

Za druhé, není to žádná válka mezi Arménií a Tureckem, které bývá označováno za spojence Ázerbajdžánu. Turecko je zemí Ázerbájdžánu blízkou kulturně, obchodně i politicky.  Ale břímě konfliktu o Náhorní Karabach nese plně ázerbájdžánská armáda, která je výborně vycvičenou i vybavenou silou budovanou s obrovským úsilím i náklady již od 90. let minulého století. V úterý spolu telefonicky hovořili turecký prezident Erdogan a ruský prezident Putin, kteří jsou tradičními spojenci dvou znesvářených zemí. Oba se vzájemně ujišťovali, že Moskva a Ankara mají upřímnou snahu společně spor vyřešit. Přesto prezident Putin vyslovil obavu ze "zvyšujícího se počtu bojovníků z Blízkého východu". Putin tím narážel na informace, že Turecko poskytlo Ázerbajdžánu ozbrojence s bojovou zkušeností ze Sýrie.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura zuří: Ukrajinci že přinesli miliardy? Jurečka započítal i jejich útraty za chlast

16:28 Okamura zuří: Ukrajinci že přinesli miliardy? Jurečka započítal i jejich útraty za chlast

Předseda SPD Tomio Okamura v souvislosti s kriminalitou spojenou s ukrajinskými občany na našem územ…