Přemysl Sobotka k Ukrajině, Rusku, Babišovi a hlavně k Zemanovým výrokům: Nevím, proč to dělá. Ale je to za hranou

15.02.2015 15:42 | Zprávy

ROZHOVOR Cesta k udržení míru na jihovýchodě Ukrajiny nevede přes poskytnutí zbraní Kyjevu, ale přes diplomatická jednání, je přesvědčen místopředseda senátu Přemysl Sobotka. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz hovořil také o odchylování prezidenta Miloše Zemana od české zahraniční politiky i o jeho výrocích, že by v případě pádu vlády jmenoval premiérem Andreje Babiše. "Ne, že by se mi tato vláda líbila, ale vzešla ze svobodných voleb a koaličních jednání a Miloš Zeman už teď předjímá, že premiér Bohuslav Sobotka padne. Myslím, že to je přesně o tom, jak znervózňovat občany této země i ty politiky," prohlásil senátor za ODS.

Přemysl Sobotka k Ukrajině, Rusku, Babišovi a hlavně k Zemanovým výrokům: Nevím, proč to dělá. Ale je to za hranou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka

Věříte tomu, že se podaří udržet mír, který dohodla německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande s Ukrajinou a Ruskem?

Pevně věřím, že je to jediná možná cesta, jak zabránit dalšímu krveprolití. Informace o počtech mrtvých jsou děsné a obě strany musí respektovat nějaký kompromis.

Netahá Putin přece jen za delší kus provazu, když mu Evropa stále ustupuje a že nakonec stejně dojde k rozdělení Ukrajiny?

Putin bohužel zatáhl za ten delší konec provazu, když anektoval Krym. A zdá se, že to je věc nevratná. V této chvíli je situace spíš padesát na padesát a já doufám, že bude padesát jedna pro ty, kteří chtějí celistvou Ukrajinu.

Neobáváte se, že by tím kompromisem mohla být v budoucnu autonomie Donbasu a Luhanska, uznání status quo v případě Krymu a zrušení protiruských sankcí?

Nevím to a nerad spekuluji. Vzhledem k tomu, že sankce mají přitvrdit, nevěřím, že by docházelo k dalším ústupkům.

Kdyby to byla podmínka Ruska a separatistů pro udržení míru na Ukrajině, připadalo by Vám to jako přijatelný kompromis?

O tom musí hlavně rozhodnout Ukrajinci, oni buď řeknou ano nebo ne na variantu, která přijde.

Co by mělo následovat, kdyby se válka na jihovýchodě Ukrajiny znovu rozhořela? Měla by pak Evropa přitvrdit a vyslyšet prosby Ukrajiny o dodávky moderních zbraní, účinných v boji s ruskými zbraněmi, kterými jsou vyzbrojeni proruští povstalci?

Zbrojní pomoc v této chvíli není tématem ani pro Českou republiku, ani pro mne. V tom já nevidím cestu.

Jak vnímáte postoje prezidenta republiky Miloše Zemana ke konfliktu na Ukrajině, kdy například zpochybnil přítomnost ruských vojáků na straně separatistů i smysl protiruských sankcí? Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek jeho výroky kritizuje a tvrdí o něm, že je propagátor Kremlu.

To se mi těžko komentuje, protože prezident Zeman se v daném okamžiku dost odchyluje od zahraniční politiky České republiky. Nevím, co si o tom mám myslet, nevím, proč to dělá. On ve svých výrocích poslední dobou jde často přes hranu, ať už se to týká zahraniční politiky nebo komentářů domácích věcí.

Jeho bonmoty, ale i ostřejší výrazy se dlouho zaměřovaly hlavně na domácí půdu, ať už na novináře nebo jeho kritiky, ale dnes už míří i za hranice. Urazil muslimy, když je hodil do jednoho pytle s radikálními islamisty, pak dokonce přirovnal norskou sociální službu, která odebrala děti české matce, k nacistickému programu Lebesborn, který měl za úkol vychovávat mladé árijce. Nepoškozují takové výroky Českou republiku?

Podle mého názoru pan prezident překračuje únosnou mez. Já mu neberu právo na vlastní názor, ale měl by někdy zvážit příměr, jaký jako vzdělaný člověk s dokonalou pamětí používá. Myslím, že ty výroky o Norsku jsou už hodně, hodně daleko.

Co jste říkal na prezidentovo prohlášení, že kdyby vláda Bohuslava Sobotky padla a předseda hnutí ANO měl parlamentní většinu, do níž by zapojil i pravicové strany ODS a TOP 09, jmenoval by ho premiérem? Nepřekvapil Vás takový výrok ve chvíli, kdy žádný pád kabinetu nehrozí, kdy současná vláda má stále pohodlnou většinu v Poslanecké sněmovně?

Mne překvapuje, že prezident vůbec spekuluje o této variantě. Ne že by se mi tato vláda líbila, ale vzešla ze svobodných voleb a koaličních jednání a on už teď předjímá, že premiér Bohuslav Sobotka padne. Myslím, že to je přesně o tom, jak znervózňovat občany této země i ty politiky.

Miloš Zeman má mandát ještě na tři roky, ale už se objevují jména příštích prezidentských kandidátů. Váš kolega v Senátu Zdeněk Škromach ohlásil, že se hodlá ucházet o úřad prezidenta. Co tomu říkáte?

Já to nebudu komentovat, je to jeho prohlášení, zachytil jsem i prohlášení sociální demokracie, že chce, aby kandidáta strany vybrala členská základna. To je jejich strategie, mně nepřísluší k tomu něco říkat.

Současná vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL je už u moci rok. Jak hodnotíte její fungování jako opoziční politik?

Pod vnější slupkou toho menšího dluhu státního rozpočtu to kopíruje dobu, kdy byl současný premiér Bohuslav Sobotka ministrem financí a v době konjunktury zadlužil tuto republiku. Tenkrát byl růst HDP pět, šest procent. To je přesně strategie, jak narůstají dluhy. Tato vláda neslouží České republice k dobru, spíš plní své populistické sliby. Myslím si, že brzy pochopí, že realita je o něčem jiném.

Když vstupoval do vlády předseda hnutí ANO Andrej Babiš, hodně se mluvilo o jeho podnikatelských aktivitách, které jsou navázány na dotace a státní zakázky, a tedy o možném střetu zájmů. Potvrzují se podle Vás tyto obavy, je působení jednoho z nejbohatších tuzemských podnikatelů v politice rizikové?

Podle mého názoru je nezdravé, když majitel médií a mnoha podniků dělá špičkovou politiku. A skutečnost, že státní dotace jdou i do jeho podniku, je velký konflikt zájmů. To by měl vysvětlit občanům této země, že ze státního rozpočtu se podporují věci, které jsou zcela privátní. Myslím, že toto propojení je v současné době ohrožením parlamentní demokracie. I když pan Babiš je velmi oblíbený u veřejnosti, ale to nedokáže zvrátit můj názor.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vždy Fialu hájili, najednou změna. Markéta Šichtařová hovořila s poradcem premiéra

18:35 Vždy Fialu hájili, najednou změna. Markéta Šichtařová hovořila s poradcem premiéra

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Prezident Petr Pavel vzkázal těm, co na něj minulou neděli na Národní t…