Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2017 jste byl z pozice člena KOA lídrem kandidátky hnutí STAN v Karlovarském kraji. Hnutí ale v kraji žádný mandát nezískalo. S jakými pocity nyní sledujete povolební vývoj?
Jsme nejmenším krajem republiky pouze s 5 mandáty, proto k jeho získání je třeba procentního zisku přesahujícího 10 %, vyššího než v jiných krajích. Cíl hnutí STAN byl vstup do Parlamentu, což se podařilo, a já jsem rád, že jsem k tomu mohl také výsledkem v Karlovarském kraji přispět. Povolební vývoj mě zneklidňuje, od voleb uběhly 4 měsíce, máme vládu v demisi, bez důvěry Sněmovny a výsledek stabilní vlády v nedohlednu. Země ztrácí drahocenný čas v době ekonomické konjunktury, kdy funkční vláda a Sněmovna má rozumnými opatřeními a legislativou této situaci pomáhat.
Očekáváte, že vznikne stabilní vláda? Nebyly by předčasné volby nejlepším řešením?
Slovo „nedohledno“ už jsem použil, myslím si však, že to není otázka předčasných voleb, které by tuto situaci měly vyřešit. Celkem jednoduchým řešením je z mého pohledu rozumná úvaha člověka, který sám přijde na to, že Česká republika nemá mít obviněného premiéra, který navíc nemá jak získat čisté lustrační osvědčení, a této své ambice se konečně vzdá. Situace by se tím odblokovala a stabilní koaliční vláda s důvěrou by byla reálná.
Po volbách se znovu otevřela diskuze, zda je současný volební systém spravedlivý. Skupina zákonodárců se kvůli tomu dokonce obrátila na Ústavní soud. Uvítal byste změnu? A můžete být případně konkrétnější?
Volební systém je podle mého názoru diskriminační hned z několika pohledů. Zvýhodňuje velké strany, obsahuje nelogickou minimální hranici 10 % pro volební koalice, hlas má různou váhu v různých krajích. Je dobře, že skupina senátorů ústavní stížnost podala. Je stále dostatečná doba na novelu tak, aby do dalších parlamentních voleb diskriminační prvky zmizely.
Hnutí STAN iniciuje zmírnění povinnosti předkládat majetková přiznání pro starosty. Premiér Andrej Babiš po setkání se zástupci Svazu měst a obcí a Sdružení místních samospráv připustil, že je ochoten o změnách ve Sněmovně jednat. Je vám osobně stávající úprava trnem v oku? A kdyby nedošlo k její změně, ovlivnilo by to vaše další působení v komunální politice?
Nebráním se poskytnout údaje o svém majetku, což jsem koneckonců včas udělal. Bráním se však tomu, aby přístup k těmto datům měl kdokoliv i bez zjevného důvodu, to vnímám jako riziko zneužití. To je také věcnou podstatou návrhu změn ze strany Svazu měst a obcí, kdy údaje o majetku politiků v registru uložena jsou, ale pro přístup k nim má být také definován okruh osob či orgánů, které do něj mohou nahlížet, a pro přístup budou stanoveny jasné podmínky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková