Přírodovědec docent Ziegler se baví nad novinami: Předtím psali, jak se ten novičok na vzduchu rozpadá, a najednou...

14.07.2018 19:59 | Zprávy

Patří pískání a politické protesty na sraz Sokolů, a bude opět spartakiáda? Švýcarští fotbalisté na mistrovství světa při zápase ze Srbskem vyjadřují podporu Velké Albánii a vedení FIFA to, zdá se, vůbec nevadí. Už zase vylezl novičok, kterého je snad stará dobrá Anglie přeplněna. Letní rozhovor s uznávaným přírodovědcem a geologem docentem Václavem Zieglerem však přináší i další informace – o plastech v mořích, o kůrovci a cuketové i „okurkové“ sezóně, která, zdá se, v médiích „nikdá nebude“. Místo spokojenosti, že už je nová vláda, jsme nespokojeni a chceme změnu – tedy někteří z nás; a starší člověk aby se obával povinného zřízení datové schránky, které zgusta propagují Piráti. Léto je prostě v plném proudu...

Přírodovědec docent Ziegler se baví nad novinami: Předtím psali, jak se ten novičok na vzduchu rozpadá, a najednou...
Foto: Václav Fiala
Popisek: Václav Ziegler, světově uznávaný český geolog a paleontolog

Pane docente, je sice léto, ale ve společnosti to vře. Ta tam je „okurková sezóna“ první republiky i „boj o zrno“ doby socialismu. Lidé se zajímají o všelicos, na přetřes se znovu dostává kůrovec a hospodaření v našich lesích. Vím, že jste se kdysi „potuloval“ východoslovenskými pralesy a že jste stanul i na rozhraní Československa, Polska a tehdejšího Sovětského svazu. Vzpomínáte si ještě na ty pralesy? Co vás v nich uchvátilo?

Děkuji vám, pane redaktore, že tentokrát začínáme přírodou. Ano, velmi rád si vzpomínám na Východní Beskydy v době ještě celého Československa. Procházel jsem je několikrát, avšak naposledy v roce 1978. Krásné jsou jejich lesy pralesních forem. Vzpomínám rád na rezervaci Stužica. Zatímco v Čechách aby již tehdy jedli bělokorou jeden hledal pomalu lupou, tak stužické jedle byly krasavice v plné síle. A bylo mi jedno, že seznámení s nimi proběhlo v lijáku, který bych jen stěží dokázal popsat. Tehdy si mne postavil k jedné takové krásné jedli jako měřítko kolega ing. Průša a vyfotografoval nás oba. A slíbil, že snímek bude publikován. Nebyl, měl jsem vyhrnuté kalhoty pod kolena a to se redaktorům anglického časopisu nelíbilo. Stužické jedle dosahovaly v té době - a doufám, že i dnes! - výšky přes 40 metrů, v objemu mají přes pět metrů, a přesto jejich kmeny jsou štíhlé, radost pohledat.

Ovšem v těch pralesích roste kromě jedlí ještě leccos jiného a zajímavého. Nebudu vyjmenovávat seznam tamních zajímavých rostlin, je velmi dlouhý! Zmíním jen krásné kapradiny, kokořík přeslenatý, lýkovec jedovatý i pryšec mandloňovitý. Ty mi v mysli utkvěly nejen jménem, ale i obrazem. A pak jeleni, mlok skvrnitý a černý čáp, jehož hnízdo jsem viděl jen z dálky, neboť na něm byli čtyři mladí a blíž jsem se tedy neodvážil, abych nepoplašil. A litoval jsem toho, že u nás v Čechách takové lesy nejsou. Ty karpatské nepostihla totiž průmyslová revoluce 18. století a ani chamtivost jejich pánů v pozdějších letech, a tak na jejich místech nemusely být sázeny smrkové monokultury, které jsou dnes předmětem „ochrany“ před kůrovcem.

Výsadba jedlí a listnáčů byla u nás opomenuta dosti dlouho, a když se začala prosazovat ve druhé polovině 20. století, tak lesy dostaly nové majitele a ti z nich chtěli vytěžit co nejvíce peněz a stav je takový, který vidíme kolem sebe. A pěstování lesa – a my už musíme o pěstování hovořit, neboť přirozený les je u nás takovou vzácností asi jako diamant při těžbě českých granátů v Podsedicích – není záležitostí jednoho roku, jako třeba pěstování obilnin. Lesy se z našeho „hospodaření“ posledních let budou vzpamatovávat hodně dlouho. Přeji si jen, abychom se ještě mohli jezdit podívat na to, jak les ve skutečnosti vypadá, právě do těch Východních Beskyd.

Vidím a slyším, že jste vzpomněl Československé republiky. Letos je tomu sto let, co vznikla. Jak budete toto výročí oslavovat?

A také 25 let, co zanikla. To už jste zapomněl dodat. Mohl bych říci, že se pomodlím za klid a spásu její duše i jejích ideálů. Neboť její duch a ideály jsou už dávno mrtvé. Déle než těch 25 let. A ohánění se některých politiků právě jejími ideály považuji za vrcholně pokrytecké. Stejně jako ohánění se její existencí katolickou církví. Vždyť to byla ona, která pro ni neměla z počátku dobrého slova, stačí si otevřít tehdejší noviny. A Masarykovo prohlášení, že Tábor je naším programem a ne Řím, už také upadlo v zapomnění. Máme volební právo a volby. A hle, když nevyhrají ti „správní“, organizují se protesty, pochody, deklarace, manifestace a šíří se vůči vítězi nenávist a zloba a pískot, jaký se ozýval i na letošním všesokolském sletu či před českým parlamentem. Škoda, demokracie i Sokolství jsou totiž nádherné myšlenky, která s nenávistí nemají co dělat! To říkám já, Orel, a v nemovitosti, ve které žiji, je Orlovna, o kterou pečuji fyzicky i finančně. Jen tak na okraj, slyšel jste pane redaktore, že na příští slet by se mělo nacvičovat i ve školách? Kdosi to navrhl, aby slety nebyly tak chudé proti bývalým spartakiádám. Nechápu, že spartakiády tak zavrhujeme. Vůbec, proč zavrhujeme to dobré, co v minulosti bylo.

A jak já budu vzpomínat vyhlášení republiky? Budu mít přednášku o tom, jak v mém rodném městě byla vyhlášena v roce 1918 Československá republika. A věřte, že budu pravdivý, neboť shodou okolností k tomu mám autentické materiály, které ostatní neměli, či je nechtěli či báli se je použít, a když jsem je použil já, dostalo se mi nepěkného odsudku. Přesto doufám, že se najdou tací, kteří přijdou možná i pískat. Byl bych na to velmi hrdý.

A co ta „okurková sezóna“?

Ale je docela dobrá. Letos jsem se dopracoval dobré sadby a už sklízím okurkové a cuketové plody nezvyklých velikostí. Počasí a mé konve jim přejí. Ještěže jsem si dávno předtím, než to vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí, zbudoval místo bunkru betonovou nádrž na dešťovou vodu, čímž nemám o ni nouzi. Jenže to musím tahat v rukou a při mém věku už to žádná legrace není. Ale jestli myslíte tu sezónu v novinách, tak jsem rád, že letos nebyla zatím sežrána žralokem na Jadranu žádná česká mladá učitelka, neb mladých a pěkných českých učitelek je škoda, ale jinak se pořád se něco děje.

Po chvíli poslechu debaty v Parlamentu před hlasováním o důvěře nově sestavené vládě jsem se nestačil divit, kde to vlastně žiji. Co všechno snesla opozice negativního. Prostě úžasné! A přitom třeba lidovci nebyli zanedbatelnou silou Národní fronty. Jen těch prohlášení na podporu usnesení ÚV KSČ co napsali. A škoda, že nemám datovou schránku a auto, mohl bych do té datové schránky dostávat upozornění, abych šel na technickou kontrolu s autem, neboť nepochybuji, že našim Pirátům se to v Parlamentu podaří prosadit. O ostatních nápadech ani nepíši, ale některé jsou skutečně skvostné. Někdy pochybuji, zda poslanci žijí mezi námi a hlavně s námi. Také mě v Praze zaujala některá předvolební hesla. Například velký billboard, na kterém stojí velkými písmeny vzkaz: „Bolševická vládo, Praha je naše stádo!“ K tomu je ovšem malými písmenky připsáno, že Pražáci volí ODS. Inu, třeba je to tam jinak, viděl jsem ho jen letmě, ale smysl je stejný. A oddechl jsem si, neboť pan Babiš určitě není bolševik typu Stalina či Gottwalda. A ti ostatní z vlády také na to moc nevypadají. A potom také, že Pražáci volí, hlavně, že Pražané si zachovávají zdravý rozum. Je ho v dnešní době hodně zapotřebí.

Nebo další otrava novičokem. Určitě ho v té Anglii pohodili ti dva chlapi, co odtamtud utíkali pod Putinova ochranná křídla. Zapomněli už novináři na to, jak před několika týdny psali, jak rychle se ten zatracený novičok na vzduchu rozpadá? Že nepíšou víc o rozpadu britské vlády a o neshodách v tamější společnosti v souvislosti s brexitem. Něco o tom vím, maje tam příbuzné. Podotýkám, že ne české. Byl jsem překvapen i sděleními v novinách, že Rolling Stones zazpívali česky „Pec nám spadla“, což bylo na úrovni toho, jak já bych třeba zazpíval anglicky „Happy Birthday to You“, a že dostali od pana knížete Schwarzenberga tričko s obrázkem prezidenta Havla. Či o tom, jak se v Praze sešli motorkáři a nadělali tam plno rámusu a smradu, víc než ruští Noční jezdci. Také byla novinách prima zpráva o tom, jak chovatel týrá lvici, nechtěje ji dopřát milování se lvem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foltýni vykopali příkopy, stát je řízen mizerně, říká Dostál

20:06 Foltýni vykopali příkopy, stát je řízen mizerně, říká Dostál

„Stačilo mizerného řízení státu i Evropské unie, maskovaného propagandou a cenzurou,“ říká v rozhovo…