Proč Američanům tolik záleží na Ukrajině? Šarapatka, který to schytal za cestu na Krym, nám řekl více

26.04.2014 4:44 | Zprávy

ROZHOVOR Poslanec zvolený za hnutí Úsvit Tomio Okamury Milan Šarapatka je bývalý diplomat a velvyslanec. Jako pozorovatel se zúčastnil nedávného referenda na Krymu. I proto se Parlamentní listy.cz zeptaly na jeho pohled na dramatické ukrajinské události.

Proč Američanům tolik záleží na Ukrajině? Šarapatka, který to schytal za cestu na Krym, nám řekl více
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Milan Šarapatka

Vyjádřil jste se, že o Ukrajinu geopoliticky soupeří Rusko a USA. Znamená to podle vás, že v demonstracích na Majdanu měli Američané nějakým způsobem prsty? Anebo šlo o spontánní výbuch nespokojenosti části Ukrajinců s prezidentem Janukovyčem a jeho politickou garniturou, případně s celým ukrajinským politickým systémem?

Je to nejspíš kombinace obojího. Opakovaně jsem již citoval z knihy Zbigniewa Brzezinského „Velká šachovnice", která vyšla v druhé polovině devadesátých let. V ní píše, kromě jiného, o  tom, že pokud  se podaří odtrhnout Ukrajinu od Ruska, Rusko definitivně ztratí statut velmoci. A o to stále jde. Prostor Ukrajiny propojuje Rusko s Evropou. Ve chvíli, kdy Rusové přijdou o vliv na Ukrajině, ztratí možnost ovlivňovat významnějším způsobem evropské záležitosti.

Majdan byl opravdu, podle mého, především vyjádřením nespokojenosti Ukrajinců se stavem jejich země, ale současně byl Západem využitý  směrem k omezení role Ruska v tomto regionu.

Kyjevskou vládu považujete za nelegitimní. Předpokládám, že kvůli tomu, že nebyla zvolena ve volbách...

Přesně tak. Legální vláda vzniká na základě výsledků voleb. Tato ukrajinská vláda tímto způsobem nevznikla.

Posunu se ve vývoji událostí dále. Poté následovalo připojení Krymu k Rusku. To považujete za legitimní?

Samozřejmě, že ne. Je to porušení mezinárodního práva. Podle stávající ukrajinské ústavy referendum na oddělené části území není možné. Musela by hlasovat veškerá ukrajinská populace. Na druhou stranu jsem se osobně přesvědčil o názorech lidí, kteří se referenda zúčastnili. A tam to bylo poměrně jednoznačné. Mám pocit, že litera zákona a přání lidí, kterých se to týká, jsou minimálně stejně důležité.

Vy jste na referendu byl jako pozorovatel, což je známá věc. Jak jste viděl výtky k němu? Jednak, že se tam pohybovali v té době cizí, tedy ruští vojáci, a pak, že se hlasovalo do průhledných uren. To je pravda?

S těmi urnami to je pravda. O tom nemá cenu diskutovat. Co se týče přítomnosti ruských vojáků, dnes to přiznává i ruská strana. Nepochybuji o tom, že na Krymu byli přítomni. Současně ale opakuji, že nebyli přítomni na procesu voleb. Nebyli na ulicích, ve volebních místnostech, žádným způsobem neovlivňovali průběh hlasování.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajina se připravila o 20 miliard. „Absurdní, že to musím říkat já.“ Kateřina Konečná a drahý plyn

13:55 Ukrajina se připravila o 20 miliard. „Absurdní, že to musím říkat já.“ Kateřina Konečná a drahý plyn

„Prodavači strachu? Jediní, kdo tady nahání strach, jsou právě oni,“ říká na adresu Hradu a vlády eu…