Vyjádřil jste se, že o Ukrajinu geopoliticky soupeří Rusko a USA. Znamená to podle vás, že v demonstracích na Majdanu měli Američané nějakým způsobem prsty? Anebo šlo o spontánní výbuch nespokojenosti části Ukrajinců s prezidentem Janukovyčem a jeho politickou garniturou, případně s celým ukrajinským politickým systémem?
Je to nejspíš kombinace obojího. Opakovaně jsem již citoval z knihy Zbigniewa Brzezinského „Velká šachovnice", která vyšla v druhé polovině devadesátých let. V ní píše, kromě jiného, o tom, že pokud se podaří odtrhnout Ukrajinu od Ruska, Rusko definitivně ztratí statut velmoci. A o to stále jde. Prostor Ukrajiny propojuje Rusko s Evropou. Ve chvíli, kdy Rusové přijdou o vliv na Ukrajině, ztratí možnost ovlivňovat významnějším způsobem evropské záležitosti.
Majdan byl opravdu, podle mého, především vyjádřením nespokojenosti Ukrajinců se stavem jejich země, ale současně byl Západem využitý směrem k omezení role Ruska v tomto regionu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Oldřich Szaban