Profesor Bárta: Česko je těžící prostor pro nadnárodní firmy. Koncový výrobek neumíme. Dopustili tu Klondike

01.06.2021 4:46 | Rozhovor

Šílená zkušenost pandemie, která ještě nekončí, protože jsou před námi její důsledky, ukázala, jak je na tom Česko. Navíc pandemie a specifická zkušenost života v lockdownu zásadně proměnila svět. A profesor Miroslav Bárta, egyptolog a jeden z mezinárodně nejuznávanějších českých vědců, se obává, že nám v těchto změnách trochu ujíždí vlak. Stále podle něj bude platit, že bohatou zemi vytvářejí chytré hlavy.

Profesor Bárta: Česko je těžící prostor pro nadnárodní firmy. Koncový výrobek neumíme. Dopustili tu Klondike
Foto: Lucie Sýkorová
Popisek: Přední český a světový egyptolog, profesor Miroslav Bárta

Na začátku pandemie v loňském roce jsme se spolu bavili o možných společenských důsledcích pandemie. Stalo se za ten rok v Česku či ve světě něco, co vás jako znalce společenských procesů přesto překvapilo?

Musím říct, že celý svět se musel vyrovnávat s něčím, o čem skoro nic netušil, i když popravdě řečeno s podobnými onemocněními, byť mnohem menšího rozsahu, v Asii zkušenosti již byly. Vědělo se například, že roušky jsou velká pomoc. Velká část světa paradoxně v době nástupu epidemie váhala včetně českého ministra zdravotnictví, zda dávají smysl. Šílená je pak naše česká zkušenost, kdy jsme byli dlouhé týdny v počtu mrtvých na milion obyvatel nejhorší na světě. Za to mi bylo a je strašně, zatímco v západní Evropě umíralo zhruba 800 osob na milion obyvatel (ve vyspělém Dánsku 400), u nás to bylo 2 400 a možná víc. Každý ztracený život znamená děti, rodiče, přátele, smutek a neštěstí, odešlé lidi s city, myšlenkami a talenty, které již nikdy nerozvinou.

Myslím, že velké díky za to, že nakonec se epidemii, byť za cenu obrovsky vysokých a zcela zbytečných ztrát, podařilo zvládnout, patří každému zodpovědnému občanu této země, rodičům, co byli doma s dětmi a suplovali výuku škol, a především lidem v první linii, nemocnicích, pečovatelských domech, ale i službách. Naprosto katastrofální pro budoucnost země bylo uzavření škol a univerzit – zatímco ve vyspělých zemích to bylo v úhrnu 60–100 dní, u nás to byl zhruba trojnásobek. To je celonárodní tragédie a budeme ji řešit roky – projeví se v kvalitě řemesel i budoucích vysokoškoláků. Stejná tragédie je i zanedbaná lékařská péče. Tak věřím, že se z toho všeho poučíme.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jakub Vosáhlo

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

4:46 Liberálové přinášejí destrukci. Totalita s novým mechanismem, varuje Semín

Současný extrémistický liberálně progresivistický střed, který v podobě vládní koalice pod taktovkou…