Profesor Budil: Konec ideologie liberální demokracie pomalu začíná. Karikatura Harrisová

08.11.2024 4:39 | Rozhovor

Vzpoura vůči do očí bijícímu selhání a nekompetentnosti liberální oligarchie, jdoucí napříč společenskými vrstvami. Tak profesor sociolog Ivo Budil popsal volební vítězství Donalda Trumpa. Kamala Harrisová byla ztělesněním této neschopnosti až na hraně karikatury. Zápas o podobu západní civilizace ale podle Budila teprve pomalu začíná.

Profesor Budil: Konec ideologie liberální demokracie pomalu začíná. Karikatura Harrisová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivo T. Budil

Volební výsledky v USA ukazují, že Trump nejen získal zpět některé klíčové státy, které minule ztratil, ale oproti roku 2020 posílil prakticky všude. Je to jenom volební výkyv popularity, nebo se zde rýsuje nějaký hlubší posun voličských nálad?

Trumpův volební úspěch je tak výrazný, že nemůže jít o pouhý výkyv popularity. Obdobně jako v jiných západních zemích pociťují Spojené státy americké hlubokou krizi politických a ekonomických elit, které se ve vedení státu a korporací zoufale neosvědčují. Přestala fungovat meritokracie a do vrcholných funkcí jsou selektováni jedinci nikoliv na základě svých schopností a pracovní etiky, ale konformity a loajality vůči globální finanční oligarchii a militarismu vojensko průmyslového komplexu.

Milovan Djilas nebo James Burnham se mýlili, když varovali před diktaturou kompetentních manažerů. Ve skutečnosti západní společnost ovládají intelektuálně omezení jedinci, absolventi „prestižních“ škol, hluboce nevzdělaní, ale o to více arogantní a elitářští.

Kamala Harris je ztělesněním uvedeného typu lidí až na pomezí karikatury. To, čeho jsme byli svědky ve Spojených státech amerických, byla spontánní vzpoura jdoucí napříč společenskými vrstvami vůči do očí bijícímu selhání a nekompetentnosti liberální oligarchie. Je to však pouze počátek dlouhého zápasu, na němž závisí osud západní civilizace.

Za Baracka Obamy existovala vize jakési „koalice menšin“, které měly vždy volit kandidáty progresivních témat a multikulturní společnosti a tím jim zajišťovat vítězství. Podle letošních výsledků se zdá, že to neplatí a že mnoho amerických menšin se naopak přiklání k Trumpovi. Již z dřívějška je to pozorovatelné u Hispánců a částečně Afroameričanů, nyní se zdá, že jej masově podpořili i muslimové. Lze to považovat za obecnější signál, který může strany „liberální demokracie“ potkat i jinde ve světě?

Ve Spojených státech amerických, Velké Británii a dalších západních zemích se rozrůstají oblasti bezvýchodné chudoby, které byly ještě nedávno nemyslitelné. V deltě Mississippi, Západní Virginii nebo ve městech severní Anglie se setkáme s otřesnou bídou známou dříve pouze z třetího světa. Jejími oběťmi jsou často etnické menšiny, které dospívají k závěru, že je před ztrátou důstojných životních podmínek agenda kulturního liberalismu neochrání.

Deindustrializace a existenční nejistota se tak obrací proti ideologii multikulturalismu, genderismu a LGBT přežívající ve věži ze slonoviny akademických institucí, liberálních think tanků a neziskových organizací privilegovaných skupin. Do západní společnosti se pomalu, ale jistě vrací třídní boj, a to bude znamenat konec liberální demokracie a její ideologického programu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Síkelův „nákup století“. Poslankyně SPD jej chtěla řešit, takto dopadla

18:06 Síkelův „nákup století“. Poslankyně SPD jej chtěla řešit, takto dopadla

Vykoupením dluhů společnosti Net4Gas, které posvětila Fialova vláda na nátlak exministra Síkely, tak…