Profesor Husa z Brna: Jako klinik bych doporučil posilující dávku co nejdříve. Fámy o krátké účinnosti...

08.08.2022 17:07 | Rozhovor

„Nikdo neví, kdy budou inovované dvousložkové vakcíny dostupné, a jaká bude jejich účinnost v reálné klinické praxi. Ona nikdy nebude k dispozici vakcína s maximální účinností na aktuálně se vyskytující subvariantu viru, protože není technicky možné tuto vakcínu tak rychle vyrobit a distribuovat. Takže, když budeme čekat, zmeškáme možnost snížit závažnost podzimní nebo zimní covidové vlny, které jsou velmi pravděpodobné,“ říká profesor Petr Husa, přednosta Kliniky infekčních chorob ve Fakultní nemocnici Brno.

Profesor Husa z Brna: Jako klinik bych doporučil posilující dávku co nejdříve. Fámy o krátké účinnosti...
Foto: David Hora
Popisek: Profesor Petr Husa, přednosta Kliniky infekčních chorob ve Fakultní nemocnici Brno

V současné době probíhá mezi lékařskými specialisty polemika, zda očkovat čtvrtou dávkou proti covidu-19, či nikoli. Někteří vakcinologové, například profesor Chlíbek z brněnské Univerzity obrany to nedoporučuje zvláště dětem a dokonce ani seniorům, kteří už mají dvě dávky očkování za sebou a prodělali covid, kvůli možným nežádoucím účinkům. Nicméně ministerstvo zdravotnictví vakcinaci doporučuje všem rizikovým skupinám, tedy lidem nad 60 let a těm s výrazně oslabenou imunitou. Jaký názor na tuto polemiku zastáváte?

Úvodem bych chtěl uvést, že já jsem klinik, který je přednostou Kliniky infekčních chorob v Brně, kde pacienty s covidem-19 diagnostikujeme a léčíme. Nepovažuji se za zkušeného vakcinologa a rozhodně se nemohu a nechci v této oblasti medicíny srovnávat se světově proslulými epidemiology prof. Chlíbkem nebo prof. Prymulou, kterých si velmi vážím.

Pohled klinika a pohled epidemiologa – ty jsou poněkud rozdílné. Klinik, kterému prošlo za dobu epidemie rukama několik tisíc závažně nemocných pacientů, z nichž mnoho zemřelo, bude mít snahu udělat absolutní maximum pro zábranu přenosu viru a vzniku klinicky závažné manifestace covidu-19, i když se účinnost aktuálně dostupných možností někomu jeví jako malá. Srovnal bych to s příslovím „Lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše“. Proto se domnívám, že je potřeba podávat druhou posilující dávku vakcíny všem osobám, u kterých je tento postup schválen, a to co nejdříve.

Někteří imunologové zase doporučují spíše počkat s očkováním do podzimu, kdy prý budou vakcíny už zdokonalené proti novým variantám koronaviru. Měly by tedy i rizikové skupiny lidí s vakcinací počkat, nebo raději jít na očkování co nejdříve?

Tyto názory mne velmi zlobí. Nikdo neví, kdy budou inovované dvousložkové vakcíny dostupné a jaká bude jejich účinnost v reálné klinické praxi. Nikdy nebude k dispozici vakcína s maximální účinností na aktuálně se vyskytující subvariantu viru, protože není technicky možné tuto vakcínu tak rychle vyrobit a distribuovat. Takže, když budeme čekat, zmeškáme možnost snížit závažnost podzimní nebo zimní vlny, které jsou velmi pravděpodobné. S touto letní vlnou toho již vakcinace moc neudělá.

Donesly se i k vám informace, že očkování stále stejnými vakcínami, kterými se očkovalo i vloni, má nyní při čtvrté dávce účinnost jen 2 či 3 měsíce? Jedná se o relevantní, prověřená data, nebo jsou to jen spekulace? Co si o tom myslíte?

To vůbec nevím, odkud informace o tak krátké účinnosti čtvrté dávky pocházejí. Pan ministr Válek zdůvodňoval možnost zahájení podávání této dávky vakcíny již v červenci s délkou ochrany 6-7 měsíců. A najednou je to zpochybňováno. Nevím, jaký je praktický rozdíl v účinnosti, když bude někdo očkován čtvrtou dávkou vakcíny 18. července 2022 (jako třeba já osobně), nebo 15. srpna, kdy má začít oficiální kampaň, nebo v říjnu.

Je o dříve připravenou „letní“ vakcinaci proti covidu-19 na Brněnsku vůbec zájem?

První týden byl v očkovacím centru Fakultní nemocnice Brno o čtvrtou dávku vakcíny poměrně velký zájem – denně kolem 200 lidí, nyní zájem upadl na nějakých 50-70 osob denně. Lidé jsou dezinformování. Mnozí mediálně oblíbení odborníci na covid-19 zpochybňují význam čtvrté dávky obecně nebo termín podání. Tyto prezentace jsou po zahájení možnosti vakcinace touto dávkou škodlivé, bude velký problém znovu aktivovat zájem mnoha lidí pro očkování, které je jediným přístupem, který prokazatelně snižuje závažnost onemocnění. Hlavně mne zlobí, když o této problematice „zasvěceně“ mluví biochemici, imunologové, molekulární biologové, tedy laboratorní pracovníci, kteří pacienta s covidem nikdy „ani nezahlédli“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jan Štěpán

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…