Profesor Keller: Halík má pevně nakročeno na cestu do pekla. Krajně cynické, pokrytectví. Kauza Lety mne naplňuje hlubokým smutkem

22.02.2018 16:27 | Zprávy

ROZHOVOR „Já si myslím, že k žádnému Czexitu nedojde. Ty země, které by v nás ztratily fantasticky lacinou pracovní sílu a zároveň konzumenty svých často ne právě nejkvalitnějších potravinářských a jiných přebytků, prostě v zájmu civilizace Czexitu zabrání. Pokud by někomu nebylo jasné, co míním oním „zájmem civilizace“, ať se znovu podívá na film o císařově pekaři a pekařově císaři,“ říká europoslanec Jan Keller.

Profesor Keller: Halík má pevně nakročeno na cestu do pekla. Krajně cynické, pokrytectví. Kauza Lety mne naplňuje hlubokým smutkem
Foto: Petr Kupka
Popisek: Jan Keller

ČSSD má nového předsedu. Jan Hamáček i Jiří Zimola v podstatě souhlasí s tím, aby šli socialisté do vlády s Babišem, Zeman jim doporučuje, ať nechtějí ministerská křesla. Sjezd přišel s usnesením, kdy vyzval ANO, aby nenominovalo do vlády trestně stíhané osoby. Sjezd ale nehlasoval o přísnějším návrhu sociálnědemokratických senátorů, který měl označit trestně stíhané osoby za zásadní překážku vstupu do vlády. V médiích už zaznělo, že potřebují mít vyjednávací pozici, a kdyby jasně řekli, že Andreje Babiše ve vládě odmítají, dali by bianko šek SPD. Vznikne vláda ANO s podporou KSČM a ČSSD, nebo s podporou KSČM a SPD? Co by bylo lepší?

Ta situace se může den ze dne změnit, ale zatím mám dojem, že politické strany se samy vmanévrovaly do slepé uličky. Nemají ve skutečnosti zájem vstoupit do Babišovy vlády anebo ji alespoň podpořit. Zároveň ale mají velký strach z možných předčasných voleb. Proto formulují podmínky, o kterých si myslí, že jim umožní do vlády s Babišem se nenamočit a zároveň si vytvořit alibi, že ony předčasné volby nevyvolaly. Dobře se totiž ví, že strany, které předčasné volby vyvolají, na to zpravidla doplatí.

SPD je na tapetě, co se týká výroků v souvislosti s táborem Lety u Písku. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v této souvislosti u Moravce pochyboval o tom, jak je možné, že se člověk jako Tomio Okamura vůbec dostal na post místopředsedy Sněmovny. Za vážnou situaci považuje to, že „byl parlamentem demokraticky v tajné volbě zvolen člověk, jehož veřejně prezentované názory jsou skutečně rasistické, xenofobní, neonacistické, a to nemluvím o populismu a demagogii“. Co míníte o kauze Lety a snaze odvolat Okamuru z postu místopředsedy Sněmovny?

Kauza Lety mne naplňuje hlubokým smutkem. Je na ní vidět dvojí. Zaprvé to, že naší politické reprezentaci nestačilo ani téměř třicet let na to, aby se s existencí tohoto tábora vypořádala a celou věc důstojně uzavřela. Druhý důvod ke smutku s tím souvisí. Celá ta kauza je používána některými politiky naprosto účelově k diskreditaci nepohodlných osob na politické scéně. Možná právě to je důvod, proč politici, kteří po listopadu 1989 stačili strávit v politice většinu života, nechávají kauzu stále otevřenou. Utrpení lidí, kteří byli ve třetí fázi existence tábora odesláni do plynových komor, je jim dobré akorát k tomu, aby si vyřizovali účty se svými politickými protivníky. Méně účelovosti, méně pokrytectví a více piety k obětem by neškodilo.

Jiří Weigl upozorňuje, že jde o jakousi snahu namočit do holokaustu i Čechy, že v případě Let šlo o „český koncentrák“…  

Jiří Weigl má pravdu v tom, že již delší dobu existuje snaha pohlížet na všechny evropské národy jako na provinilce, přičítat jim vinu za všechno špatné, co se v historii událo, a znehodnocovat tím celé jejich dějiny. V případě národů, které provozovaly kolonialismus či vyvolaly světové války, to není příliš obtížné. U těch ostatních je třeba hledat tak dlouho, až se něco najde. Národ, který se za svoje dějiny stydí, se stává snadno vydíratelným. Vydírají ho pak zpravidla ti, kteří k jeho obětem ani náhodou nepatří. Je to od nich krajně cynické, ale funguje to tak v západní Evropě už od 60. let minulého století. U nás to má být zavedeno nyní. Protože jsme neměli žádné kolonie a žádnou světovou válku jsme nevyvolali, musí se najít něco jiného.

Prezident Zeman pokračuje dál v kritice vůči lidem, kteří se proti němu vymezují. Politologa Jiřího Peheho označil za nejhloupějšího českého novináře, takzvané pražské kavárně pak Zeman vzkázal „shut up‘, ti, kdo křičeli na kardinála Duku, jsou „pisklouni“. O čem to svědčí? Uráží pražskou kavárnu, nebo je jeho kritika namístě?

Já opravdu nedokážu posoudit, jestli je právě Jiří Pehe nejhloupějším českým novinářem. Konkurence v oblasti médií hlavního proudu je mimořádně silná. Ovšem způsob, jakým Jiří Pehe na prezidentův výrok reagoval, zrovna moc chytrý nebyl. Snažil se prezidenta ironizovat, přičemž ironie je poměrně náročný žánr, na který pan Pehe, i když je mi to velice líto, prostě nemá a podle všeho už ani nikdy mít nebude. V ironii musíte zkombinovat ve správném poměru duchaplnost a škodolibost. A Jiří Pehe je s duchaplností tak trochu na štíru.

Co se týče takzvané pražské kavárny, prezidentův vzkaz byl trochu delší, než zmiňujete. Pokud si dobře vzpomínám, Miloš Zeman po vyhlášení výsledků druhého kola prezidentských voleb mluvil v tom smyslu, že pokud ta tzv. kavárna neumí nic jiného, než naříkat, že zase nevyhrála, měla by být raději zticha. A skutečně nic jiného než nářek z toho nepoliticky politického prostředí, které je poněkud nepřesně označováno jako pražská kavárna, slyšet nebyl a není.

Co se týče kritiků kardinála Duky, označení „pisklouni“ se mi zdá snad až příliš zdvořilé. Výraz „udavači“ se mi zdá přiléhavější, ani on však není úplně přesný. Udavač prozrazuje na dotyčnou osobu něco, co provedla. Kardinál Duka však byl signatáři dopisu obviněn z věcí, které nespáchal. Zároveň byl ten pomlouvačný list v některých pasážích hodně dětinský. Věcně nejsprávnější tedy bude považovat jeho pisatele za žalobníčky.

Pokud Česko podlehne blouznivcům prosazujícím Czexit, bude to ekonomická a civilizační katastrofa,“ říká komentátor Petr Honzejk a vůbec není sám, kdo vidí jen katastrofické scénáře, pokud by k vystoupení České republiky z EU došlo. Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý předpokládá po Czexitu krach firem, propouštění, a to možná i na desetiletí. Už samotný začátek debaty na toto téma podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara vyděsil japonské investory, kterým musel údajně vysvětlovat aktuální politickou situaci. Co o tom soudíte?

Já si myslím, že k žádnému Czexitu nedojde. Ty země, které by v nás ztratily fantasticky lacinou pracovní sílu a zároveň konzumenty svých často ne právě nejkvalitnějších potravinářských a jiných přebytků, prostě v zájmu civilizace Czexitu zabrání. Pokud by někomu nebylo jasné, co míním oním „zájmem civilizace“, ať se znovu podívá na film o císařově pekaři a pekařově císaři.

Novinářka Petra Procházková nechce, aby o našem členství v EU „rozhodovali nevzdělanci a tupci, ignoranti s fašistickými sklony a manipulovatelné mozkové trosky“. Na sociální síti Facebook se takto rozepsala o referendu. Doufá, že nepřipustíme, aby o složitých a odborných věcech rozhodovali lidé, které to vlastně ani nezajímá a dokážou jen opakovat tupá laciná hesla o tom, jak nám EU zakazuje to či ono. Přidala i výzvu: „Piráti! Vzpamatujte se! Tohle není transparentní svoboda, co předvádíte, ale totální hazard a nezodpovědnost.“ Co říci k názoru, že v referendu by rozhodovali „tupci, ignoranti…“ a tak dále? Hnutí ANO referendum o EU odmítá. Co si o tom myslíte?

Myslím si, že postřeh Petry Procházkové je sociologicky mimořádně podnětný. Už je to téměř třicet let, co v naší zemi žili lidé toužící po svobodě a demokracii. Byli připraveni vyrazit do ulic a zvonit klíči, aby se jim tato touha splnila. Po necelých třech dekádách života ve svobodné společnosti je naše země, máme-li věřit svědectví Petry Procházkové, zaplněna nevzdělanci, omezenými tupci a ignoranty. Hemží se to tu primitivy s fašistickými sklony a hlavní slovo ve volbách mají manipulovatelné mozkové trosky. Velice by mne zajímalo, jak Petra Procházková vysvětluje, proč právě svobodné poměry vedou k tak rozsáhlé degeneraci společnosti, jíž se žádné totalitě dosáhnout nepodařilo.

A je tady další záhada. V čele sametové revoluce stáli tehdejší studenti odhodlaní bojovat za lepší společnost. Lidé, kteří měli tehdy okolo dvaceti let, jsou dnes padesátiletí, to znamená na vrcholu své kariéry. Tato věková kohorta se voleb zúčastnila v hojném počtu a volila převážně způsobem, který Petru Procházkovou inspiroval ke slovům o ignorantech s fašistickými sklony a manipulovatelných mozkových troskách. Paní Petra Procházková jistě při svém vzdělání nabídne vysvětlení, jak k této neblahé proměně vlastně došlo. Snad jí při tom pomůže Jaromír Štětina.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Setkáváte se s lidmi mimo volby? Pomáháte jim? Kněz má otázku na politiky

16:40 Setkáváte se s lidmi mimo volby? Pomáháte jim? Kněz má otázku na politiky

Politikům obecně se může přihodit, že ustrnou v palácích demokracie a ztratí kontakt s realitou lidí…