Profesor Pirk: Rušit poplatky byla chyba. A pokud jde o usmrcování postižených dětí...

25.06.2014 8:32 | Zprávy

ROZHOVOR Podle uznávaného kardiochirurga Jana Pirka je ostuda, když politici dávají najevo, že staří lidé jsou pro stát nebo pro lidi v produktivním věku přítěží. Důchodce považuje lékař za nejvíce ohroženou skupinu, proto oceňuje, že vláda se rozhodla zvyšovat penze. „Lidi, kteří za minulého režimu vydělávali dva tisíce korun, si z toho nemohli nic ušetřit. Jsem přesvědčen, že by se o tuto část populace měla společnost postarat,“ prohlásil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz profesor Pirk.

Profesor Pirk: Rušit poplatky byla chyba. A pokud jde o usmrcování postižených dětí...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kardiochirurg Jan Pirk

Jednu z vládních stran - hnutí ANO vede miliardář Andrej Babiš, který je vlastníkem i významných médií. Ve vládě se stal ministrem financí. Považujete tento střet zájmů za riziko, nebo věříte, že chce prosadit potřebné změny v politice i ve státní správě?

Já jsem si vždycky myslel, že do politiky by měli jít lidé, kteří jsou bohatí, aby byli neúplatní nebo aby to neměli zapotřebí. Proto myslím, že z tohoto hlediska je to naprosto v pořádku. Takový případ je i pan Schwarzenberg, který je také bohatý, takže nehrozí nebezpečí, že by ho někdo mohl uplatit. Řekl bych, že u pana Babiše je to stejné, že nešel do politiky proto, aby vydělal, protože umí vydělat mnohem jednodušším způsobem pro něj vlastním – obchodováním než politikou. Já bych u něj to riziko neviděl.

Ani ve vlastnictví médií v jeho případě nevidíte problém?

Samozřejmě vlastnictví médií je mohutná zbraň. To je zneužitelné v politice. V tom samozřejmě určité riziko je. Ale to tak ve světě chodí.

Jak se Vám líbí současné kroky vlády? Třeba zvyšování důchodů a platů ve státní správě?

Zvyšování důchodů považuji za rozumnou věc, protože jestli je tady nějaká ohrožená skupina, tak to nejsou mladí lidé, ale jsou to důchodci. Nedávno jsem tady měl přátele, kteří jsou univerzitní profesoři v Německu, a bavili jsme se o zajištění ve stáří. Oni mi říkali, že státní zaměstnanci v Německu jdou do důchodu se sedmdesáti pěti procenty svého platu. Pak mohou stáří prožít důstojně. Tady u nás to vůbec bohužel nepřipadá v úvahu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Rozdíl mezi Fialou a Babišem. Voliči, chceš?

4:40 Vidlák: Rozdíl mezi Fialou a Babišem. Voliči, chceš?

VIDLÁKŮV TÝDEN Může Babiš oproti Fialovi zásadně otočit kormidlem a změnit směřování naší země? Podl…