Profesor Vorlíček: Evropa se stane buď skanzenem, kam budou Číňané jezdit na dovolenou, nebo nastane ta ošklivá varianta a dojde ke konfliktu

24.05.2015 9:50 | Zprávy

CIVILIZACE A MY Významný český onkolog profesor Jiří Vorlíček, který se mimo jiné zasloužil o vznik sítě onkologických center, komentuje současnou zdravotnickou politiku i stav společnosti. Lékaři v politice podle něj mnoho pro medicínu neudělali, a dokud se bude Česko pokoušet zkombinovat socialismus a kapitalismus, bude se potácet v problémech. Euroamerická civilizace je podle Jiřího Vorlíčka ve slepé uličce, ale na katastrofu to zatím nevypadá.

Profesor Vorlíček: Evropa se stane buď skanzenem, kam budou Číňané jezdit na dovolenou, nebo nastane ta ošklivá varianta a dojde ke konfliktu
Foto: Tino Kratochvil
Popisek: Profesor Jiří Vorlíček

Před pěti lety jste neúspěšně kandidoval do Senátu. Co jste si od politiky sliboval?

Do voleb jsem šel s tím, že jsem v Senátu chtěl posunout kupředu věci kolem onkologie a preventivních vyšetření v onkologii. A také mě velmi zajímalo, jak to v té politice chodí, vidět to prostředí zevnitř, když už jsem znal vnější pohled a očekávání, která má běžný člověk.

Upřesnil se aspoň váš pohled na politiku během kampaně, i když jste pak nebyl zvolen?

Ne, jen jednu věc jsem si upřesnil, totiž že být zvolen dá strašně moc práce a není to vůbec lehké. Ukázalo se ale, že bylo dobře, že jsem se senátorem nestal, protože jsem pak udělal další důležité věci v onkologii jako předseda České onkologické společnosti.

Jak vnímáte lékaře, kteří vstoupili do politiky? České politické strany je mají rády na kandidátkách

Kredit lékaře funguje, politické strany si myslí, že medicína je nějaká přidaná hodnota a my lékaři jsme zase asi nafoukaní, a tak si myslíme, že nás díky lékařství lidé zvolí a že v politice něco dokážeme. Obojí není pravda.

Daří se podle vás lékařům v politice něco dělat pro medicínu?

Myslím, že ne, nelze zařídit, aby byl u nás současně kapitalismus a socialismus, a o to se tady dlouhodobě politici pokouší. Všichni by chtěli mít všechno, a pokud možno zadarmo. To je obecně v tomto státě špatné.

V čem je problém?

Všichni víme, že věda a výzkum v medicíně postupuje tak rychle, že není možné, aby všichni lidé měli tu nejlepší léčbu. Na druhou stranu zákony, které tady máme, chtějí, aby tomu tak bylo. To je pak rozpor, o němž všichni vědí, a nikdo s tím nechce nic dělat. Zdravotnictví je přitom velice citlivé politikum, připomínám zrušení poplatků při volbách do krajů. Kraje s tím neměly nic společného, a přesto s tím sociální demokracie vyhrála volby. Na tom je vidět, jak lidé na téma zdravotnictví slyší a jak při tom vůbec nevědí, o co jde. Myslím si, že není možné, aby vše bylo zadarmo a aby zároveň bylo vše v pořádku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zvýšit opět daně, aby bylo na zbraně? Konečná k tomu, co se plánuje

4:40 Zvýšit opět daně, aby bylo na zbraně? Konečná k tomu, co se plánuje

„V této zemi musejí rozhodnutí opět vycházet z vůle občanů. Nikoli z vůle štábu NATO, z nápadů Ursul…