Profesor a ex-rektor Hynek: Euro? Jsou vážné věci, které vám neřekli

27.02.2019 14:04 | Zprávy

ROZHOVOR „Obávám se, že dnes v každé evropské zemi existují nacionalisté a ‚neurvalci‘, kteří by nejraději viděli úplný rozvrat a pád Evropské unie, která podle nich může za všechno zlé a špatné. Problém vidím v tom, když kdokoliv, kdo si dovolí mluvit o chybách a nefungujících opatřeních EU, je často hned onálepkován jako rozvraceč a nepřítel,“ říká profesor Josef Hynek, děkan Fakulty informatiky a managementu na Univerzitě Hradec Králové, který bude v letošních eurovolbách hájit barvy ODS. Profesor Hynek, který je sedmým na kandidátce občanských demokratů, nepovažuje současnou kondici EU za dobrou. A v souvislosti s některými nevyřešenými problémy podle Hynka není kupříkladu v otázce přijetí eura vůbec kam spěchat.

Profesor a ex-rektor Hynek: Euro? Jsou vážné věci, které vám neřekli
Foto: ODS
Popisek: Profesor Josef Hynek

Jste na sedmém místě kandidátky ODS pro volby do Evropského parlamentu. ODS se stala právě kvůli eurokandidátce terčem kritiky ze strany jisté části konzervativních voličů i komentátorů. Pořádně to schytala hlavně advokátka Eva Decroix, která je o místo před vámi. Příčinou jsou její silně proevropské postoje. „Jsem dítě Evropy,“ hlásá Decroix. Jak se ke kandidátce stavíte vy osobně, je složená dobře? Nebo ODS umístěním některých prounijních politiků na volitelné pozice prozrazuje určitou změnu kurzu?

Já na kandidátce vidím spoustu tváří, s nimiž jsem kandidoval už minule a těším se na opětovné setkání. A hlavně tam vidím dvě tváře, které kandidovaly zatím v každých eurovolbách – Jan Zahradil a Josef Hynek. Rozdíl mezi námi je jen v tom, že on kandidoval vždy z první pozice a byl zvolen. Moje pozice se každých pět let zlepšuje a na zvolení stále čekám.

Žádnou významnou změnu politiky ODS naopak neočekávám.

Osm let jste byl rektorem Univerzity Hradec Králové, nyní jste děkanem tamní Fakulty informatiky a managementu. V jaké kondici je české vysoké školství? Je podfinancované, nebo vláda dělá dobrou práci?

České školství je dlouhodobě podfinancované a navíc zoufale trpí neustálými změnami koncepcí. Za osm let mé rektorské funkce jsem měl tu čest se postupně seznámit a pracovat se sedmi ministry školství, což hezky vykresluje tak často zdůrazňovaný strategický význam vzdělávání pro naše politiky. Když slyším, že ministr Plaga by měl skončit kvůli nesmyslnému plánu plošně rozdávat obědy zdarma, je mi z toho smutno.

Co si myslíte o skloubení politiky a vysokého školství? Patří politika na akademickou půdu?

Na vysokých školách je činnost politických stran ze zákona zakázaná, což je dobře. Je až komické, kolik aktivních politiků se snaží těšně před volbami pod záminkou odborné přednášky či diskuse se studenty na akademickou půdu dostat. Tomu jsme předešli zavedením tříměsíčního moratoria před každými volbami a nabídky na podobné akce striktně odmítáme.

To ovšem neznamená, že by se vysokoškoláci a jejich učitelé o politiku neměli zajímat. Má-li politik zajímavé téma, rádi ho – v období mimo volební kampaň – přivítáme. Úplně stejně zveme ředitele firem či odborníky v oblastech, které mohou být pro naše studenty a zaměstnance atraktivní a přínosné.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Tomio Okamura byl položen dotaz

Prý se nebráníte jít do koalice s ANO

Zajímalo by mě, co je pro vás přijatelný kompromis pro sestavení společné vlády a co jsou body z vašeho programu, ze kterých neslevíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Bojte se Trumpa, darmožrouti. Zažijete dezolátské peklo

9:04 Vidlák: Bojte se Trumpa, darmožrouti. Zažijete dezolátské peklo

VIDLÁKŮV TÝDEN Mají se „lepší lidé“ bát Donalda Trumpa? „Oni se bojí oprávněně. Trump těm ‚šikovným‘…