Prosazování lidských práv není vměšování. Diktátoři se posměšně ptají, kolik máte divizí, ale pak stejně vždycky prohrají, uklidňuje poslanec Zlatuška

03.04.2016 13:45 | Zprávy

ROZHOVOR Poslanec ANO Jiří Zlatuška věří, že se v naší zahraničněpolitické orientaci ani po návštěvě čínského prezidenta nic nemění. Pokud jde o lidská práva, má podle něj Západ právo i povinnost vyvíjet tlak na autoritativní a totalitní režimy, aby je dodržovaly. A v Evropě Zlatuška vidí největší ohrožení lidských práv v chování Ruska.

Prosazování lidských práv není vměšování. Diktátoři se posměšně ptají, kolik máte divizí, ale pak stejně vždycky prohrají, uklidňuje poslanec Zlatuška
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Zlatuška instruovaný Jaroslavem Faltýnkem

V souvislosti s návštěvou čínského prezidenta v ČR se diskutuje o vnímání lidských práv u nás. Myslíte, že v tomto směru dochází k nějakému posunu?

Zahraniční politiku dělá jednoznačně vláda a na její úrovni a v politice ministerstva zahraničí se nic v našem postoji nezměnilo, takže přes všechny výhrady, které se na veřejnosti objevovaly, pevně doufám, že se v zahraničněpolitické orientaci České republiky v této oblasti nebude nic měnit a že nebudeme ochranu lidských práv prodávat za politické zájmy.

Prezidentův mluvčí Ovčáček řekl, že o lidských právech je lepší mluvit mezi čtyřma očima, a ne na demonstracích. Myslíte, že prezident Zeman o nich s čínským prezidentem takto mluvil?

To nedokážu posoudit, dílčí apel na dodržování lidských práv – byť ve velmi úzké oblasti – udělal aspoň kardinál Duka. A domnívám se, že i skutečnost, že se nekonala tisková konference s čínským prezidentem a premiérem, svědčí o tom, že příslušné argumenty zazněly a byly z české strany artikulovány.

VŠE O NÁVŠTĚVĚ ČÍNSKÉHO PREZIDENTA V ČR

Jak je na tom podle vás Čína, pokud jde o dodržování lidských práv?

Rozhodně tam problémy jsou a nepochybuji, že standardy, na které jsme zvyklí z Evropy, v Číně neobstojí, například tamní existence trestu smrti. Pokud jde o Čínu jako takovou, je možné si uvědomit, že tradice posuzování člověka ve vztahu ke společnosti je v této oblasti světa dlouhodobě jiná a kulturní zvyky nejsou plně srovnatelné s tím, na co jsme zvyklí v Evropě. Základní věci, které jsou ukotveny například ve Všeobecné deklaraci lidských práv OSN, je nicméně vhodné vyžadovat nekompromisně a nepovažuji to za žádný export demokracie a lidských práv.

Ačkoli se Čína z evropského pohledu může jevit jako monolit, je tam řada různých náboženství od křesťanů přes Fa-lun-kung až po muslimy. Myslíte, že může snaha o větší náboženskou svobodu pomoci lidským právům obecně?

To je možné, náboženská svoboda nicméně není jedinou složkou lidských práv jako takových. Pokud jde o náboženské svobody, nedíval bych se jen do Číny, problémy máme i u nás a příklady netolerantního přístupu například k islámu se dají najít i na parlamentní půdě. A byť to není oficiální státní doktrína a nejde o represe, je vidět, že jsme se s touto otázkou nevyrovnali ani u nás.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový trestný čin. A další voják u Fialy. Právník bije na poplach. Velmi citlivá věc ve hře

5:00 Nový trestný čin. A další voják u Fialy. Právník bije na poplach. Velmi citlivá věc ve hře

Podobně jako v případě korespondenční volby obešla vláda stanovený legislativní proces také v případ…