Říká se, že česko-německé vztahy jsou nejlepší v historii. Obě země jsou si hospodářsky blízko a jsme pro sebe doslova strategickými partnery. Existuje vůbec něco, co by bylo sporné?
Asi jsou "nejlepší v historii", ale je to paušální formulace, kterou používá politika. Já bych si mezi Čechy a Němci zásadně vybíral a zabýval se vztahy mezi některými Čechy a některými Němci. Sporné je, zda se dostatečně staráme o odkaz země, který je často v německy psaných archivech. Mladí lidé tohle vůbec netuší. Proto je tak snadné ohlupovat publikum.
Také sudetoněmecký Landsmanšaft se prý úplně vzdal nároků na české majetky či omluvy a proti je snad jen marginální procento členů. Jak to vidíte vy?
Říkal bych Sudetoněmecké krajanské sdružení, protože umím česky. Oni měli ve stanovách právo na majetek, ale to je právo individuální. Tohle právo zůstává, ale není vymahatelné. A byla studená válka s železnou oponou a místa, odkud byli vyhnáni, byla spravována totalitním režimem. Dnes je situace jiná. Omluva je vlastně křesťanský princip a nic majetkového nezakládá. Omluvit se, to je dobře. Když ovšem vidím některé Čechy, kteří jsou nadšení pro historii "národa" a nejsou schopni si uvědomit, že k tomuto "národu" patřili i Němci, jako třeba Mendel, a pak tito národovci bývalým krajanům nechtějí dovolit stejnou vzpomínku a reflexi, tak s tím mám problém. Sdružení se prostě otevřelo a už dlouho spolupracuje s českými partnery. Zatímco v české politice stále ještě existuje plundrující poměr k pohraničí - viz prolamování těžebních limitů či zanedbávání památek - existují partnerství některých Čechů s některými Němci, která té končině dělají dobře.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala