Jak vy vnímáte rodinu? Co pro vás znamená?
Vnímám ji jako nejdůležitější platformu soužití lidí, je to prostor, kde vychováváme děti, kde jim předáváme naše zkušenosti, kulturu, kde se učí dalším vztahům. To, jak vypadá rodina, ze které vycházíme, se promítne do našeho života, budování dalších vztahů. Je to důležitý prvek ve společnosti. A pokud funguje i širší část rodiny, mnohdy si vypomůžou. Pro stát je velmi důležitá a levná. Zatímco rodina, kde se třeba rozpadnou vztahy – manželství, klade na náš sociální systém vyšší finanční nároky než rodina úplná. I proto by ji měl stát podporovat a také platformy, které třeba mohou předejít jejímu rozpadu. Například mediace. Já jsem na svém semináři měl psychologa, který říkal, že 70 % manželů, kteří mu projdou kanceláří, se rozvádí úplně zbytečně.
Jaká rizika podle vás případné umožnění sňatků stejnopohlavních párů přináší? Jak se postavit k často skloňovanému argumentu, že jde o pouhé zrovnoprávnění homosexuálních osob s ostatními lidmi?
Jsou to právě neustále stoupající požadavky, u kterých nevíme, kde skončí. Něco se slibovalo v roce 2001 a o 17 let později jsme opět na začátku diskuse, kde ale nejde o samotné účastníky – tedy stejnopohlavní páry, ale o děti. Jsem pro zrovnoprávnění, ale nemohu souhlasit s tím, aby děti přišly například o svá práva znát své rodiče, abychom jim upírali ženský nebo mužský vzor v rodině apod. Někteří lidé nedokážou žít s tím, s čím se narodili, a právně si vymáhají něco, na co nemohou dosáhnout biologicky, a chtějí, aby jim to společnost umožnila. To je pro mě zásadní etický a morální rozpor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs