Publicista Žák nevěřícně nad chováním Čechů po Brexitu: Tleskáte Britům, kteří vás považují za verbež. A proč nadáváte Junckerovi? Vždyť hájí vaše zájmy

08.07.2016 19:21 | Zprávy

ROZHOVOR Pro Británii jsou problémem chudé země Evropské unie. Proto publicistu a bývalého poslance Václava Žáka udivuje, proč lidé jako Václav Klaus tleskají Britům, kteří Čechy, tedy i jeho, považují za verbež, a dvojnásob nechápe, proč Češi nadávají předsedovi Evropské komise Jean-Claude Junckerovi, který jejich zájmy hájí. EU si vzala na triko dva obrovské projekty, které nebyly úplně slučitelné. Společnou měnu a rozšíření. Po Brexitu posílí odstředivé tendence a Evropská unie se bude oslabovat.

Publicista Žák nevěřícně nad chováním Čechů po Brexitu: Tleskáte Britům, kteří vás považují za verbež. A proč nadáváte Junckerovi? Vždyť hájí vaše zájmy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

Co bude znamenat odchod Spojeného království z Evropské unie, o němž britští voliči v nedávném referendu rozhodli?

Zatím nelze předpovědět. Třeba odchod nebude. Musí o něm rozhodnout Parlament. Požádat o něj musí vláda. Ta je momentálně bez premiéra. Stoupenci Brexitu nečekali úspěch, neměli připravený žádný plán, nemají vůdce. V kampani lhali. Ekonomické a politické dopady vystoupení – hrozba Skotska a Severního Irska na vlastní referenda – povedou k tomu, že nejspíš budou muset proběhnout nové volby, aby vůbec vznikla vláda schopná jednání o Brexitu vést. Britští poslanci nejsou výsledkem referenda vázáni a rozhodují se podle svědomí. Lze si těžko představit, že by teď odhlasovali začátek procesu vystoupení z Evropské unie, protože na rozdíl od voličů si uvědomují, co by to znamenalo.

Přijdou tedy měsíce nejistoty z dalšího možného vývoje?

Británie bude protahovat začátek jednání, protože se jí do studené vody nechce, Nigel Farage byl upřímný. Obchodujte s námi a budeme kamarádi, ale nechtějte po nás, abychom dodržovali pravidla. Nestojíme o Poláky, Čechy, Maďary, je jich moc. Nechceme platit do fondů EU. Jiní byli expresivnější, nechceme tady tu verbež z Východu. Británie není součástí Schengenu, migrace ze Sýrie není její problém. Problémem jsou chudé země z Evropské unie.

Proč lidi jako Václav Klaus tleskají Britům, kteří Čechy, tedy i jeho, považují za verbež, opravdu nechápu. A proč Češi nadávají Jean-Claude Junckerovi, který jejich zájmy hájí, nechápu tuplem.

Výsledkem jednání nejspíš bude nějaký kompromis. Obchodní válka by poškodila všechny. Když Spojené království žádost o vystoupení nepodá, napáchá škody jenom nejistota v přechodném období. Pokud ji podá, Británie bude platit za přístup na trh Evropské unie, bude se muset řídit unijními pravidly, i když je nebude moci ovlivňovat, bude muset strpět volný pohyb osob, možná s nějakým omezením. Budou z ní odcházet instituce, které potřebují unijní členství. Už teď ministr financí mluví o zvyšování daní a snižování sociálních výdajů.

Jaké budou hlavní důsledky referenda? Nebo se po něm nic tak strašného nestane?

To ne, naopak. Evropská unie se začne rozpadat. Projekt EU se po zavedení eura dostal do fáze, že ho může stabilizovat jenom rychlý postup k federalizaci. Brexit to vyloučil. To se nebude dát politicky prosadit. Protože to posílí odstředivé tendence, Evropská unie se bude oslabovat. Není vyloučeno, že některé země v eurozóně se pokusí tento vývoj zvrátit rychlou integrací. Může to vést k rozdělení EU na „jádro“ a periferii. Nedají se vyloučit ani zvraty na ose Berlín – Paříž.

Špičky Evropské unie nepřipouštějí jakoukoli zodpovědnost za to, k čemu došlo. Souhlasíte s těmi komentáři, podle nichž je viníkem Brexitu spíše samotná Evropská unie než hlasující Britové?

To jsou fráze. Britští konzervativci chtěli mít chleba namazaný na obou stranách. Chtěli výhody ze společného trhu, nechtěli se podílet na politických nákladech sjednocování Evropy. Ale bez politického vyrovnání by projekt EU ztroskotal mnohem dřív. Evropská unie se rodila z poznání, že bezuzdná konkurence vede k válkám.

Je ovšem pravda že spuštění projektu eura jako polotovaru, bez souhlasu veřejnosti s mnohem hlubší integrací fiskálních, sociálních politik i přerozdělování byl risk, který vytvořil v Evropské unii tenzi.

EU si vzala na triko dva obrovské projekty, které nebyly úplně slučitelné. Společnou měnu a rozšíření. Nové země byly postaveny před nároky, které by bez společné měny plnit nemusely. Výsledkem byl pocit, že Evropská unie ovládá národní státy proti jejich vůli.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Zuska: Ďábel zůstal, covid byl jen první převlek. Má vlast je ničena

12:16 Petr Zuska: Ďábel zůstal, covid byl jen první převlek. Má vlast je ničena

Premiéra inscenace PRO MOU VLAST v Divadle na Vinohradech, ale také nynější společenská situace a to…