William Kristol (62) je bývalý personální šéf viceprezidenta Spojených států Dana Quaylea, vydavatel a šéfredaktor týdeníku Weekly Standard a prominentní komentátor televizní stanice Fox News. Absolvoval Harvardovu univerzitu, odkud má také doktorát. V roce 2008 byl jedním z rozhodujících hlasů, který republikánskému prezidentskému kandidátovi Johnu McCainovi doporučil do tandemu Sarah Palinovou. Je mediálně žádaným pozorovatelem americké politiky, zejména právě probíhající prezidentské kampaně.
Jak si vysvětlujte podle průzkumů silnou podporu kandidatuře podnikatele a pop celebrity Donalda Trumpa?
Myslím, že nikdo nečekal, jak dlouho se udrží na čele republikánského prezidentského pole. Já jsem mu zpočátku několikrát předpovídal, že jeho bublina splaskne, ale pletl jsem se. Dneska ho musíme považovat za kandidáta, který reprezentuje radikální nespokojenost velké skupiny voličů s establishmentem. Když se začal tak kontroverzně vyjadřovat, když třeba na Twitteru napadal moderátorku televize Fox News Megyn Kellyovou, popularita mu šla ještě více nahoru. Určitě ví, jak na sebe přitáhnout pozornost. Přitom není žádný velký konzervativec. V minulosti vyjádřil několik názorů, které by za normálních okolností byly pro konzervativní republikány, kteří mají mít v primárkách hlavní slovo, nepřijatelné. Byl pro potraty a podporoval socializující reformu zdravotního pojištění. Je tedy vidět, že populistické hnutí, reprezentované příznivci Tea Party, vlastně ve skutečnosti moc konzervativní není. Jde jim spíše o to zamíchat kartami, provokovat. To nemyslím kriticky. Jako podnikatel sponzoroval Trump kampaně nejen republikánů, ale i demokratů. Takto dal v minulosti peníze na kampaň i Hillary Clintonové. Takže kdyby se náhodou stal kandidátem a Clintonová získala demokratickou nominaci, byli bychom svědky unikátního jevu: Poprvé v našich dějinách by spolu soupeřili politici, z nichž jeden v minulosti financoval svoji oponentku.
Je ale Trump dostatečně kvalifikován na to, aby zastával úřad nejmocnějšího muže planety?
Není a myslím, že ani nikdy nebude. Nemá dostatečnou znalost politických témat a nevykazuje snahu si je osvojit. Na druhou stranu nesouhlasím s některými levicovými pozorovateli, kteří mají z Trumpa fobii a považují ho za vyšinutého, div ne fašistu. Nic takového Trump není, já se ho rozhodně nebojím. Ani nyní druhý muž republikánského pole, neurochirurg Ben Carson, není na post prezidenta kvalifikován. Carson je kvalitní a inteligentní muž, ale nezná prezidentskou agendu v domácí a zahraniční politice. Pokud by se měl dostat na potřebnou úroveň, musel by udělat nevídaný pokrok. Třetí je nyní bývalá šéfka firmy Hewlett-Packard Carly Fiorinová. Ani ona nemá žádné zkušenosti z politiky, ale z vedoucích kandidátů je zatím nejpříjemnějším překvapením. U ní si lze představit, že má pro tu funkci talent a znalosti. V první debatě kandidátů v srpnu v Clevelandu se nedostala ani na pódium mezi „první ligu“, ale v takzvané béčkové debatě si vedla tak dobře, že v druhé debatě byla už mezi nejlepšími. Od té doby její vzestup pokračuje.
Tito tři vedoucí kandidáti mají nyní dohromady přes padesát procent v preferencích a ani jeden nemá z politiky žádné zkušenosti. To je přece dost zvláštní, že?
Ano a ukazujete to na fakt, že jsme se ocitli v politickém prostředí, které je úplně jiné, než na co jsme byli dosud zvyklí. Je však ještě pořád brzy na definitivní soudy. První primárky jsou až za několik měsíců, což je v dnešní politice věčnost a může se toho stát opravdu hodně. Díky rozhodnutí Nejvyššího soudu v kauze Citizens United, které liberalizovalo financování politických kampaní, dnes může mít i několik kandidátů na kampaň hodně peněz. Může se stát, že jich několik vydrží až do volebního sjezdu republikánské strany; a úplně není vyloučeno, že by se rozhodlo o kandidátovi až na něm. Neočekávám to, není to pravděpodobné, ale není to nemyslitelné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš Klvaňa