Nedávno zemřeli slavní režiséři Juraj Herz a Miloš Forman. Herz přežil koncentrační tábor, byl židovského původu a také i proto se o něm mnohdy tvrdí, že měl k jiným kulturám a k imigrantům poměrně kladný vztah – koneckonců i on byl kdysi emigrantem, žil před rokem 1989 v Německu...
Juraj Herz byl legenda, a určitě to byl zocelený člověk vůči životu. Častokrát byl pro mne jako tvůrce inspirující a já jako režisér bych se určitě měl od něj co naučit...
A proč nejsou politici „zocelení“? Proč se tak hádají? Anebo mezi umělci je podobná nevraživost jakou sledujeme poslední dobou mezi politiky?
Mezi umělci existuje samozřejmě zdravá konkurence, jako že jeden žárlí na tvorbu toho druhého, to všechno se může dít, že jeden nekomunikuje s tím druhým jen proto, že ten natočil lepší film – ale to je tak maximum všeho a kvůli tvorbě jako takové se umělci jinak nehádají. Oni se paradoxně hádají kvůli politice...
Ve vašich dřívějších rozhovorech mezi námi jsem zaregistrovala názor, že by se měla druhá skupina umělců, tedy ti, co volili za prezidenta Miloše Zemana, také v médiích propojit podobně jako tzv. sluníčkáři a učinit nějaké veřejné prohlášení...
Ano, opravdu si myslím, že by se měli umělci sejít stejným způsobem, jako se tomu stalo před rokem a půl v Show Jana Krause. Ať si do nějakého pořadu známý moderátor klidně pozve deset lidí, deset umělců, kteří Zemana nevolili, a jsou tedy v jedné partě, ale do dalšího dílu si pak ten stejný moderátor může pozvat deset lidí opačného ražení. Média by totiž měla být i co se týče zvaní hostů objektivní, nestranná, ovšem nejsou. A já se ptám proč.
Problémem je, že se umělci versus politika staví do světla, že ti „méně inteligentní“ volí Zemana a Babiše, případně SPD, a že ti „inteligentní“ pak druhou stranu. Tento mustr pak platí i na občany. Tak to přece ale není! Osobně znám celou řadu inteligentních podnikatelů, kamarádů, přátel, kteří volili Babiše i Zemana! Všichni víme, že skupina „elit“ a „osobností“ jako jsou Hřebejk nebo Svěrák – což jsou přitom opravdu lidé, kteří něco ve svém oboru dokázali a umí, pro mne legendy – se stavějí do role, která jim nepřísluší. Proč ale v té roli zesměšňovat ostatní?
Demokracie je přece o většině a o tom, že když si většina zvolila Zemana a Babiše, tak že to pak budeme ctít. Jsem poměrně v šoku z toho, že si třicet procent lidí zvolilo stranu, z níž pak vzešel premiér, ale ono se proti němu protestuje na náměstích za pomocí hesla „Babiše do koše“? Vždyť lidé, kteří Babiše volili, tak věděli, že je trestně stíhán a že má na svém hrbu kauzu s StB i další nejasnosti, a přesto mu dali hlasy. A protože vyhrál poměrně jasně, tak bychom si všichni měli říct: ano, má právo sestavovat vládu! Proto mi přijde naprosto nelogické, když se lidé proti tomu, že opravdu sestavuje vládu, bouří. Je to úchylné...
Jenže tady zdaleka nejde jen o jednu demonstraci. Třeba na 17.4. se šikovali lidé k protestům pod názvem „Poslední výzva! Nechceme vládu komunistů, StB a extremistů!“ Kdo asi za tím vším stojí? Proč se tohle děje? Máte pro to nějaké vysvětlení?
Nemám. Mně se ale v této souvislosti ponejvíce spojují jména jako Kalousek a řada dalších, a to nejen z TOP 09, kteří se málem do Sněmovny nedostali. Vůbec neumějí uznat nějakou zpětnou vazbu, tedy to, že když dostali málo hlasů, tak je asi lidi až tak moc nežerou. Namísto toho, aby si přiznali realitu a aby dali prostor někomu jinému, tak vykřikují, co je prý Babiš za člověka. Už jsem v této souvislosti použil slovo „úchylné“ a nechci se opakovat. Zdůrazňuji ale, že jsem Babiše nevolil, ani SPD a ani komunisty, a přesto uznávám fakt, když budou na vládě participovat oni. I když se mi to nelíbí, ctím to.
Před Babišem jsem přitom ve střehu. Víte, mám kamaráda, který odmítl za ANO kandidovat a druhý den měl finančák ve firmě. To ale není normální! I přesto má mít tento člověk prostor k tomu, aby vládu sestavil. Když mu totiž nedáme šanci, aby se lidem v tomto směru rozsvítilo, tak pak to bude jenom horší a Babiš bude dostávat víc a víc hlasů. A když mu tu šanci dáme, tak se třeba třiceti procentům lidí rozsvítí v hlavě a uvědomí si, že to není žádný spasitel a není o nic lepší, nežli jeho předchůdci, ale naopak třeba ještě horší. Všichni ti lidi, kteří Babišovi věří, si totiž zároveň myslí, že jen on dokáže rozsekat některé politiky-vyžírky, přitom nevidí pozadí za tím vším. Jsem přesvědčen o tom, že není žádným svatouškem. A proto se nemají proti němu dělat žádné demonstrace, naopak se mají veřejně prezentovat lidé, kterým Babiš ublížil svým chováním a svým jednáním...
S novou překvapivou variantou vlekoucího se jednání o vládě přišel šéf lidovců Pavel Bělobrádek a přednesl nápad menšinové vlády šesti stran, které mají dohromady 85 poslanců, kterou by mohlo tolerovat ANO se 78 poslanci. Komunisté a SPD Tomia Okamury by zůstali úplně bokem, bez vlivu. Co na to říkáte?
Že by to lidé nikdy těmto stranám neodpustili. Vždyť jsou to partaje, které mají – každá zvlášť – nejmenší podíl ve Sněmovně, a to chtějí sestavit vládu?
Prezident Zeman na demonstrace prý kašle. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz řekl, že protesty celý život ignoroval, a vysmál se aktivistům za to, že jich na demonstracích rapidně ubývá. Má Zeman pravdu? A co jeho prohlášení v kauze Nikulin?
Vnímám, že je Zeman poslední dobou už mimo realitu. Dříve jsem býval jeho velký příznivec, ale to nadšení v jeho osobu mne již opouští. Ale jemu jsou nějaké kritiky asi jedno. Užívá si toho, co chtěl, a ani už neříká nic nového. Ve svých projevech se totiž jenom opakuje, podobně jako při své inauguraci.
Takže vám se jeho inaugurační řeč nelíbila?
Ne. Přitom měl na výběr. Mohl začít mluvit o něčem jiném, čímž nemyslím, že by měl měnit své názory, vždyť právě kvůli nim ho lidé volí. Ale v inauguračním projevu měl říci něco ve smyslu – co jsme si, to jsme si, ale pojďme společně budovat stát. Připravíme se na to, že ve světě ubývá voda, připravíme se na další průmyslovou revoluci a na to, co čeká Evropu, buďme ale přitom hrdými Čechy... On si ale místo toho před lidi stoupl a blil sračky. To plácání se mi zdálo zbytečné. I když mám Zemana rád, tak jsem byl tehdy z něj paf. Proč využil této chvíle k tomu, aby házel špínu na někoho jiného, byť třeba oprávněně? Není mezi námi už dost špíny? Všichni jsme viděli, jak byla společnost polarizovaná kvůli prezidentským volbám, a teď tohle? Už předtím se nebavil vnuk s dědou, protože vnuk volil Drahoše a děda Zemana. No a teď se skoro půl roku spolu nebaví.
Názory ministrů menšinové vlády ANO na případnou spolupráci s komunisty a SPD se zásadně odlišují. Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) by v případě takové spolupráce opustil nejen funkci v čele resortu, ale i sněmovní lavice. Ministryně obrany Karla Šlechtová uvedla, že si rozhodně nedokáže představit, že by KSČM a SPD byly součástí vlády a odejít chce i ministr spravedlnosti Robert Pelikán, i když ten hlavně prý kvůli případu Nikulin. Nezdá se vám, že se to Babišovi nějak drolí pod rukama?
Zdá. Pokud to není opravdu armáda loutek, armáda firemních zaměstnanců, tak jeden po druhém ještě od ANO budou odcházet. Musíme si uvědomit, že Zeman je spíše provýchodní a proslovanský politik, což znamená, že Nikulina by radši vydal Rusům, než Američanům. Když je ale ministr Pelikán jiného smýšlení, tak pak je logické, že se to musí třít. Vůbec nepochybuji o tom, že Pelikán dostal za Nikulina od Babiše černý puntík. A než by měl dostat další, tak radši skončí...
A je špatně, že je Zeman nastaven jinak, než Pelikán?
Není to tak zcela špatné. Mně na Zemanovi nevadí jeho provýchodní názory, jeho smýšlení... mně na něm vadí to, že on lidi opravdu nespojuje, přestože to podle svých slov chtěl činit. Taky mi vadí, že on sám ví, že je nemocnej, že má nožičky jak hůlčičky, a přesto do opětovné prezidentské volby šel. Taky mi jdou někdy na nervy lidi okolo něj. Že je provýchodní? No a? Za pět let zase může být zvolen prozápadní prezident. Otázkou je, zda kvůli tomu zemanovci budou taky dělat demonstrace.
Když už padla zmínka o Rusku, co říkáte tomu, že byl zvolen za prezidenta opětovně Vladimír Putin?
On je v Rusku oblíben, a taky si to myslím o Orbánovi v Maďarsku. To, že se jejich postavy nyní médiím tendenčně hodí k negativním komentářům, a ani mnoha politikům se to nelíbí, ještě neznamená, že to je zcela špatně. Na druhou stranu ani zvolení některých očekávaných politiků do čela země, tedy tzv. lidskoprávních osobností jako je Su Ťij v Barmě, anebo Mandela v JAR, automaticky neznamenalo nastolení demokracie. (Bývalá disidentka a momentálně nejvlivnější barmská politička Aun Schan Su Ťij čelí rostoucí kritice z celého světa. Může za to její přehlížení armádního násilí, kvůli kterému zemi opustilo už 380 tisíc barmských Rohingů. Barma přitom desítky let snila o demokracii, což měla splňovat tato někdejší opoziční vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír. Ovšem Do Aun Schan Su Ťij se zatím nedaří oživit stagnující hospodářství, ukončit krvavé konflikty s ozbrojenými etnickými skupinami a zbavit se rysů panování vojenské junty, která stála v čele Barmy 50 let, pozn, red.).
Zmínil jste jméno premiéra Viktora Orbána, jenž v nedávných parlamentních volbách v Maďarsku zvítězil se svou konzervativní stranou Fidesz, což někteří komentátoři doprovodili nepěknými slovy. O Orbánovi třeba padlo, že „je to hrobař EU“ a že kvůli tomuto populistovi „Evropě hrozí orbanizace“. Je pro Maďarsko dobře, že bude jeho barvy hájit i nadále Orbán?
Já myslím, že ano. Koneckonců vyhrál demokraticky a poměrně i velkou většinou, o čemž se tady nezdá ani Zemanovi. On si teď může jít „za svým“, neboť na to bude mít regulérní mandát. Když vyhraje někdo takový jako je Orbán nebo Putin, hned se spekuluje o tom, jak byly volby cinknuté. I když může být zvláště v Rusku část hlasů zfalšovaná, nikdy to neudělá takové penzum, aby výsledek dopadl jinak. Prostě oba vyhráli regulérně.
Svět se mění a lidi mají plné zuby některých politiků... a tak volí ty, kteří se nám zdají kontroverzní. Ovšem to se zdá jen nám tady, kdybyste přijela do jejich domovských zemí, tak zjistíte, že ti politici tam jsou populární. Proč dostal u nás tolik hlasů Jiří Čunek a stal se senátorem? Prostě lidi v jeho regionu jsou přesvědčeni o tom, že pro ten region taky v minulosti něco udělal!
Mnoho lidí zjistilo, že ti, co po demokracii v minulosti nejvíc volali, tak přestávají respektovat názory jiných a mají za to, že jen ten jejich názor je správný. Možná, že se třicet let po revoluci vrátíme postupně k totalitě, protože v demokracii neumíme žít. A nemůžeme to pořád svádět na komunismus. Je to práce všech těch, co křičí po demokracii, ale sami ten princip neuznávají. Různá prohlášení, že když bude zvolen Babiš, nebo Zeman, že pak emigrují, jsou směšná. Tak ať emigrují!
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová