Řezník z ODS dal na stůl tvrdé argumenty a odchází: Už to není moje strana

22.06.2014 17:03 | Zprávy

ROZHOVOR Jeho sekaná je vyhlášená na celém Klatovsku. V jeho obchůdku pod starou nemocnicí si můžete i popovídat. Nikdy nebyl a nebude na slovo skoupý. Mistr uzenářský Pavel Havlíček, vždy pravicově smýšlející člověk, se po mnohaletém členství v ODS rozhodl prozatím své členství ukončit. Nikoliv však nutně trvale…

Řezník z ODS dal na stůl tvrdé argumenty a odchází: Už to není moje strana
Foto: Hans Štembera
Popisek: 24.kongres ODS v Olomouci

Jaká je podle vás politika? Můžeme ji rozdělit na pravou a levou?

Je celkem jedno, jak to nazveme. Jestli pravým, levým, socialistickým, konzervativním a nebo regulativy a direkcí nadřízené autority. Levice nebo pravice či přesněji rozdělení by se mělo týkat výhradně ekonomiky a vůbec to nemá nic společného se sociální interaktivitou jedinců. Je absurdním bludem, co se nám socialisti snaží namluvit. Socialisti, ať už oranžoví nebo rudí, se pořád ohánějí tím, že myslí na ty druhé, na ty slabší, ať už ekonomicky, fyzicky… ale tím chtějí říci, že ti druzí, tedy pravice, činí vše na jejich úkor. Ale to přece tak není. Pravičák může být daleko sociálně citlivější a vnímavější než například kterýkoliv levičák a samozřejmě opačně.

Můj pohled na pravici má svoji historii. Můj děda zemřel v Jáchymově na uranu v padesátých letech, maminka měla v občanském průkazu až do konce svého života německou národnost a říkávala, já se nebudu za to stydět, nikomu jsem nic neudělala, jako Němka jsem se narodila a jako Němka zemřu.

Pokud se podíváme na minimální mzdu bez vášně, musím říci, že socialisté velmi zapomínají na lidskou interaktivitu a v konečném důsledku je její regulace a navyšování negativní právě proti těm nízkopříjmovým skupinám, v jejichž blahu má být instalována. Dopady minimální mzdy se týkají nejen příjemců, ale i plátců. Nechápu, kde se bere ono přesvědčení, že zaměstnavatel se topí v penězích bez práce a malinkou část může věnovat na zvýšení minimálních mezd. To je naprostý mýtus a pokud by tomu tak bylo, proč nezakládá každý socialista firmu, kde bude zaměstnávat tisíce lidí a platit jim několikanásobnou minimální mzdu...

Na svou firmu a na sebe se již z principu musím dívat pravicově. Stejně tak pravicově se na hospodaření své domácnosti dívají všichni socialisté. Jen si to nechtějí uvědomovat. Jedinou pravicovou stranou tady byla donedávna ODS. A kde já vidím její pokles? Byl jsem jejím dlouholetým členem od druhé poloviny devadesátých let a jsem přesvědčen, že ODS na vrchol vynesli právě živnostníci.

Občanskou demokracii tedy vynesli k výsledku živnostníci a strana se jim podle vás „náležitě odvděčila“?

Voličský potencionál bych rozdělil na odborově organizované zaměstnance, státní zaměstnance a soukromou sféru s drtivou převahou právě živnostníků. Jsem přesvědčený, že odeeska se začala starat, a to je podle mého onen odklon od kořenů, spíše o „hlas lidu" neboli „vox populi", a poté následně podle toho korigovala svoje kroky a politiku….a tvrdím, že to bylo špatně. Měla zůstat u kořenů, a těmi je svoboda jednotlivce, nedotknutelnost soukromého vlastnictví jednotlivce, osobní svoboda, společnost plná svobodných jedinců. Svobodnou společnost tvoří přece svobodní jednotlivci A na svobodné společnosti vyrostl kapitalismus v průběhu konce devatenáctého a dvacátého století.

A ptáte-li se na odbory, pak odbory se nemají cpát do vlády, tam přece nepatří. Dnes odboráři jsou druhá komora sociální demokracie….. Státní zaměstnanci jsou spokojeně přisáti na státní dojnou krávu, protože silný stát je bude dobře kojit…ti budou posilovat stát, nikoliv svobodnou občanskou společnost. Zbývá tedy soukromá sféra, která v té době byla tvořena více než milionem živnostníků a těžko odhadnutelným počtem jejich rodinných příslušníků a zaměstnanců. A to už je tedy síla, o kterou ODS přichází jen proto, že její vedení není schopno tento fakt přijmout.

Ale kde ta síla a ti lidé, voliči, jsou?

Přestali chodit volit nebo se pokouší lavírovat mezi jinými pseudopravicovými stranami – což je topka, alternativu se snažil vytvářet i Bárta Věcmi veřejnými, posléze LIDEM. To jsou všechno subjekty, které budí zdání jakéhosi konzervatismu. Pravicovost je zodpovědnost. Myslící a dívající se nejen na první centimetr problému, ale hledající další metr problému, který na to navazuje. Bezmála jeden a tři čtvrtě milionu voličů, které odeeska postupně ignorovala, a ti ji potopili….živnostníci ji vynesli do výšin okolo čtyřiceti procent voličských výsledků v devadesátých letech a živnostníci jsou ti, kdo ji dostali na současných sedm procent.

Musím zmínit Macha a Svobodné…. Petr Mach je velmi umírněný a velmi klidný člověk, který umí argumentovat. Byla by to velká alternativa, bohužel se staví příliš negativisticky. Jsem přesvědčený, že právě Svobodní by mohli začít spolupracovat s ODS a dotáhnout to zas na těch čtyřicet procent. Oba mají hodně společného. A pokud ODS se tedy oprostí od levičáckých manýrů a salónního kavárenského žvanění, když přestanou poslouchat vox populi, pak to bude dobré. Lidé ve státní správě ani odboroví zaměstnanci ODS totiž apriori volit nebudou.

Je to dlouhodobá záležitost, která nazrávala. Nesmíte zapomenout, že časové úseky voleb jsou poměrně dlouhé, jsou dva roky mezi jednotlivými volbami. Jedny volby jdete volit ODS, protože to je vaše strana a vy jí věříte. Druhé volby jdete volit ODS, že je to vaše strana. Ale během těch dvou let se pokoušíte té straně položit na stůl témata a snažíte se někomu něco sdělit, ale během těch dvou let zjišťujete, že ze sta lidí už vám naslouchá jenom padesát lidí. Ale pořád ještě volíte ODS, protože programově je to vaše strana. Pak přijdou další volby. A za čtyři roky se už stane hodně věcí. To není bod zlomu. To, že jsem skončil v ODS, neznamená, že ji nebudu volit. Záleží na tom, co mi nabídne. Ale v této chvíli už to není moje strana.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Dálniční známky a elektroauta

Dobrý den, pane poslanče, vidíte alespoň náznak logiky v tom, že elektroauta jezdí po dálnicích zadarmo? Copak ony neopotřebovávají povrch vozovky stejně jako auta se spalovacími motory, a to v řadě případů i víc díky těžké baterii? Děkuji za odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dušan Neumann: Benzín už v USA klesl z 27 Kč na 18 Kč. Trump má plán i na Putina, líbí se mi to

4:44 Dušan Neumann: Benzín už v USA klesl z 27 Kč na 18 Kč. Trump má plán i na Putina, líbí se mi to

Donald Trump mění Ameriku k lepšímu ještě před svým oficiálním nástupem k moci. V pořadu Rozhovory P…