Rozkrádání evropských peněz, letí za Jurečkou. Ekonomka ho přistihla

23.07.2023 16:02 | Rozhovor

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Aktuálně vyhlášený dotační program „Oprav dům po babičce“, na který je určeno 40 miliard korun z prostředků Evropské unie, se dá brát i jako rozkrádání evropských financí. „To je přesně jeden z těch důvodů, proč Evropa neroste a neporoste,“ říká pro ParlamentníListy.cz Markéta Šichtařová v reakci na údaje Mezinárodního měnového fondu, podle nichž za posledních 15 let vzrostla ekonomika eurozóny o pouhých 6 %, zatímco americká ekonomika o 82 %.

Rozkrádání evropských peněz, letí za Jurečkou. Ekonomka ho přistihla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ing. Markéta Šichtařová, ředitelka analytické a konzultační společnosti Next Finance

Podle údajů Mezinárodního měnového fondu vzrostla ekonomika eurozóny za posledních 15 let přibližně o 6 %, zatímco americká ekonomika o 82 %. V celé Evropské unii byl růst jen trochu vyšší. Čím je ten skoro až neuvěřitelně slabý ekonomický růst Evropy způsoben?

Ale jemináčku, snad se tomu nebudeme divit? Máme přece, co jsme chtěli: máme socialismus. A socialismus, jak známo, selhal vždy v historii. (Buďte ještě rádi, že tu nejsou uvedena čísla za Asii, to je teprve skok i proti USA.) Pořád to lidé zkoušejí, a pořád se diví: To je ale podivné, ani po tisící se ten socialismus zase nepovedl, kde asi udělali soudruzi chybu tentokrát…?

Soudruzi dělají chybu v tom, že to stále zkoušejí. Evropa socialistická už JE, to není žádné nadnesené tvrzení. Proto neroste. Jen tržní systém a kapitalismus dokážou produkovat inovace a jen inovace dokážou zvyšovat životní úroveň. My se zatím propadáme stále hlouběji. Evropa ekonomicky kolabuje, ale tím, že nepřišla žádná rychlá revoluce typu sovětská revoluce z roku 1917, nebo francouzská revoluce z roku 1789, nedošlo také k tak rychlému kolapsu hospodářství jako po těchto kolektivistických revolucích. Evropa se posouvá ke kolektivismu pomalu, proto také ekonomika kolabuje pomalu, nenápadně, spíš stagnuje, zatímco okolní svět jí ujíždí.

Bohužel to také znamená, že se z toho budeme dostávat ven delší dobu. Kdyby došlo k rychlé revoluci (třeba pod hlavičkou Green Dealu), pád ekonomiky by byl tak rychlý, že by si kapitalismus zase celkem rychle našel cestičku zpět. Tohle ale bude na dlouho a bude to dlouhá ubíjející šeď.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Pomýlení pí Šictařové, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuse2.Honza , 23.07.2023 16:39:54
Žádný "socialismus" tu není, to co tu předvádí už více jak 30let je ubohý "reálný kapitalismus" (co neukradneš to nemáš). Normální lidé si nikdy nepořizují víc než zvládnou svým rozpočtem a nerozdávají nad možnosti své životní úrovně. Jan vlastizrádci a zloději nechávají rozkrádat ČR, vazalsky podepisují dohody a smlouvy, které ve svém důsledku stáhnou ČR do "neokolonialismu". A "madam" Šichtařová jim k tomu dělá obhajobu...

|  11 |  0

Další články z rubriky

Putin už zvítězil. Západ ale úplně ztracený ještě není, věří profesor Tomský

4:43 Putin už zvítězil. Západ ale úplně ztracený ještě není, věří profesor Tomský

„Progresivismus je velmi zranitelný, protože odporuje zdravému rozumu a Američané mají výhodu brutál…