Podle údajů Mezinárodního měnového fondu vzrostla ekonomika eurozóny za posledních 15 let přibližně o 6 %, zatímco americká ekonomika o 82 %. V celé Evropské unii byl růst jen trochu vyšší. Čím je ten skoro až neuvěřitelně slabý ekonomický růst Evropy způsoben?
Ale jemináčku, snad se tomu nebudeme divit? Máme přece, co jsme chtěli: máme socialismus. A socialismus, jak známo, selhal vždy v historii. (Buďte ještě rádi, že tu nejsou uvedena čísla za Asii, to je teprve skok i proti USA.) Pořád to lidé zkoušejí, a pořád se diví: To je ale podivné, ani po tisící se ten socialismus zase nepovedl, kde asi udělali soudruzi chybu tentokrát…?
Soudruzi dělají chybu v tom, že to stále zkoušejí. Evropa socialistická už JE, to není žádné nadnesené tvrzení. Proto neroste. Jen tržní systém a kapitalismus dokážou produkovat inovace a jen inovace dokážou zvyšovat životní úroveň. My se zatím propadáme stále hlouběji. Evropa ekonomicky kolabuje, ale tím, že nepřišla žádná rychlá revoluce typu sovětská revoluce z roku 1917, nebo francouzská revoluce z roku 1789, nedošlo také k tak rychlému kolapsu hospodářství jako po těchto kolektivistických revolucích. Evropa se posouvá ke kolektivismu pomalu, proto také ekonomika kolabuje pomalu, nenápadně, spíš stagnuje, zatímco okolní svět jí ujíždí.
Bohužel to také znamená, že se z toho budeme dostávat ven delší dobu. Kdyby došlo k rychlé revoluci (třeba pod hlavičkou Green Dealu), pád ekonomiky by byl tak rychlý, že by si kapitalismus zase celkem rychle našel cestičku zpět. Tohle ale bude na dlouho a bude to dlouhá ubíjející šeď.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník