Pane hejtmane, zřejmě již za dva měsíce nás čekají předčasné volby. Jaký volební výsledek předpokládáte pro KSČM? Domníváte se, že se strana dostane do vlády?
Vzhledem k aktuální politické situaci a rozčarování společnosti z tříletého působení Nečasovy vlády očekávám příklon voličů k levicovým stranám. KSČM může mít natolik dobrý výsledek, že by ji to opravňovalo k aktivní účasti na vládě, vše ale bude záviset na povolebním vyjednávání.
Levicové strany u nás ale již tradičně převažují. KSČM ale stále čelí kritice v souvislosti s předlistopadovou historií komunistů a bojuje o místo nejen ve vládě, ale i v samosprávě. Vy osobně jste ale příkladem, že boj nemusí být marný. Proč by podle vás měli občané volit KSČM i v předčasných volbách do Sněmovny? Jak byste například přilákal nové, mladé voliče?
Za důležitou a nezbytnou součást dobré politiky považuji práci v komunální politice. Já jsem v Bílině zastupitelem od roku 1990. Právě v obcích, městech, ale i na kraji se dá opravdu udělat něco pro občany, řešit jejich problémy a ti to potom ocení při volbách. Obětavá práce kolegů od úrovně okresních organizací je podle mého velkou výhodou naší strany, kterou dokážeme ve volbách zúročit.
Po neúspěšném vyjednávání s exministrem Chalupou, jste úspěšně dohodl se současným ministrem, nyní v demisi, Podivínským a na začátku srpna tak byla spuštěna dotace v rámci Společného programu na podporu výměny kotlů. Jaký je ale o dotaci zájem ze strany občanů? A jak s nimi v tomto směru komunikujete? Proběhla například nějaké ,,kampaň“?
Na propagaci tzv. kotlíkové dotace jsem využil všechny standardní nástroje, které jako kraj máme, tedy krajské noviny, internet, rozhlas. Už v přípravné fázi jsme vnímali velký zájem jak novinářů, tak široké veřejnosti. Desítky dotazů od občanů zodpovídali úředníci ještě před skutečným spuštěním programu. Během několika hodin po podpisu dohody s ministrem Podivínským jsme měli zaevidováno přes dvacet oficiálních žádostí a nyní je jich téměř 300.
Úspěšně jste se také dohodl s ministrem financí, nyní v demisi, Janem Fischerem na zaplacení korekcí za chyby V ROP SZ. Stále ale zůstává nezodpovězena otázky, kdo za problémy může? A co se vy konkrétně budete snažit dělat proto, aby se neopakovaly?
Musím zdůraznit, že Ústecký kraj odmítl odpovědnost za hospodaření Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad, tedy i za korekce. Dopis Evropské komise, ve kterém jsou konstatovány nedostatky a pochybení v kontrolním a řídícím systému operačního programu, současně jmenuje i zodpovědné subjekty. V dopisu o Ústeckém kraji není ani zmínka a jednoznačnou zodpovědnost za navrženou korekci má ministerstvo financí, resp. ministerstvo pro místní rozvoj.
Ústecký kraj schválil poskytnutí dotace regionální radě, aby tím přispěl k odblokování pozastaveného programu a pomohl obcím, městům, neziskovým organizacím a dalším příjemcům, kteří čekají na zadržované platby za již hotové projekty. Jde nám o budoucí rozvoj celého kraje.
Kraj také nominoval nové zástupce do orgánů ROP Severozápad a věřím, že upravená pravidla pro výběr a schvalování projektů, ale také lepší práce auditního orgánu Ministerstva financí zabrání opakování této nepříjemné situace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková