Pane inženýre, co říkáte na vánoční projev premiéra Fialy, který mluvil o tom, že prý to nejhorší máme za sebou, že nás v podstatě čeká rok naděje…
Pan premiér asi nemůže říkat nic jiného. Jiná věc je, jaká bude realita. Faktem je, že inflace určitě nebude tak vysoká, jako byla v předchozích letech, ale nějaká bude. A hlavně ceny se už nevrátí do toho roku 2021. V těch letech 2022 – 2023 byl nárůst inflace někde kolem 20 – 25 procent v souhrnu, i když s tím statistika různě čarovala. V příštím roce můžeme očekávat určitý nárůst inflace také, tyto veličiny se sčítají a životní úroveň lidí bude dál klesat. Takže buď tomu pan premiér nerozumí, nebo tomu rozumí částečně, k čemuž bych se já přikláněl. A někdo mu řekl, že musí být optimistický, tak mu připravili tyto formulace. Ale pravda to není.
Má tedy pravdu například stínový ministr Karel Havlíček, že je premiér Fiala odtržený od běžných lidí a odmítá si připustit odpovědnost za současnou situaci?
Myslím, že to může být spíš tak, jak říkám já. Karel Havlíček to vidí samozřejmě v první řadě jako opoziční politik. Já to říkám jako ekonom. Ale pokud bych měl mluvit jako opoziční politik, tak určitě ta odtrženost této vlády a tohoto premiéra od problémů běžných lidí je obrovská. Tato vláda spoléhá na tu svoji, řekněme, čtvrtinu obyvatelstva, která je s tím stavem, jaký nyní je, spokojená. Nemají žádné zvláštní ekonomické problémy, žádné problémy se svými výdaji, nemusí tolik počítat, nebo vůbec počítat. A zdá se jim i ta zahraniční politika státu jako naprosto pašácká a skvělá, včetně té, řekl bych, až přílišné vazalské orientace na Spojené státy a na Brusel. Takže tito lidé jsou spokojení. No ale ty dvě třetiny lidí, ty mají svoje větší nebo menší problémy. A vlastně se jedná, když budeme úplně otevření, o miliony lidí, kteří buďto jsou pod hranicí chudoby, nebo se té hranici chudoby blíží.
Pojďme si tedy konkrétně říci, co nás od nového roku v rámci konsolidačního balíčku čeká…
Ten konsolidační balíček samozřejmě má charakter proinflační. A současně bude působit na pokles koupěschopnosti lidí zase dál. On by se měl sice projevovat protiinflačně, ale tím, že bude klesat dál maloobchodní obrat, bude klesat spotřeba obyvatelstva, tak se bude méně vyrábět, no a to samozřejmě povede k tlakům na trhu. Takže to si myslím, že je to základní, že bude omezována jak spotřeba obyvatelstva, tak veřejná spotřeba.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora