Rusko-slovenský analytik Chelemendik: Fico už je „chromá kachna". Jen o tom možná ještě neví

08.04.2014 22:13 | Zprávy

ROZHOVOR Rusko-slovenský analytik Sergej Chelemendik již mnoho let žije v Bratislavě a patří k předním expertům na tamní politiku, jemuž navíc dodávají nadhled ruské kořeny. Nyní se tvrdě pustil do premiéra Roberta Fica. Ten podle něj obdobně jako Vladimír Mečiar ztratil kontakt s realitou a pustil se do souboje, který nemohl vyhrát. Nyní za to krutě zaplatí, protože se navíc v kampani nepředvedl v příliš dobrém světle.

Rusko-slovenský analytik Chelemendik: Fico už je „chromá kachna". Jen o tom možná ještě neví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér SR Robert Fico

Před několika měsíci jste mluvil o tom, že se rýsuje, že Směr bude státostrana. Jak je možné, že tato státostrana nebyla schopná prosadit svého předsedu na prezidenta? A platí ta výmluva, kterou mají, že Slováci chtěli Fica jako premiéra, tak ho nevolili prezidentem?

Na Slovensku došlo k protestnímu hlasování, které zažili už Češi. V obou zemích dochází k obdobným politickým procesům. Druhá věc je, že Robert Fico hrál vabank. Pravda zvítězila nad láskou. Deset až dvacet procent lidí odmítlo rozhodnutí Fica, aby namísto toho, aby plnil sliby, které dal v roce 2012, se stal šťastným důchodcem v prezidentském paláci. Fico byl velmi populární, a nadále i je. Voliči ale jeho kroky odmítli, považovali je i za Ficovu zradu. Tím pádem se z těchto prezidentských voleb stalo de facto referendum o Robertu Ficovi. A to referendum dopadlo, jak dopadlo.

Myslíte, že lidé, kteří odmítli Fica jako prezidenta, ale přitom by ho v parlamentních volbách volili, vhodili hlas ve druhém kole Andreji Kiskovi, nebo nepřišli k urnám vůbec?

Možná nevolili, možná vhodili hlas Kiskovi. To se nikdy nedovíte. Především to bylo skutečně referendum o Robertu Ficovi, kdy on sám o sobě nechal hlasovat. Jednoduše požádal národ o důvěru. Ale tu důvěru chtěl vyslovit ve věcech, které se týkají hlavně jeho osobních zájmů. Teď se musí vypořádat s výsledky. Myslím, že nenávratně ztratil část svých voličů. A to i kvůli kampani, která byla bezprecedentně konfliktní. Slováci přitom nejsou konfliktní lidé.

Dostává se Robert Fico do pozice, že ho skoro polovina národa začíná nenávidět?

Myslím, že slovo nenávidět není až tak adekvátní. On zopakoval Mečiarův algoritmus. V čele vládní garnitury ztratil vztah s realitou, myslel si, že má jasné vítězství. Výsledkem je, že slovenská politická scéna se nyní rozpadne. Budou vznikat nové strany. Myslím si, že Robert Fico tuto hru těžko rozchodí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nep

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pro takovou nechutnost hlasovat nebudu“. Senátorka Kovářová a Exnerův paragraf

18:03 „Pro takovou nechutnost hlasovat nebudu“. Senátorka Kovářová a Exnerův paragraf

Daniela Kovářová byla ministryní spravedlnosti a právě proto považuje za nejdůležitější, aby sám zák…