USA předpovídaly, že tento týden dojde k eskalaci situace na ukrajinsko-ruské hranici a že Rusko zaútočí na svého západního souseda. Nestalo se, a místo toho Rusko oznámilo, že stahuje část svých jednotek. Jak tomu má laik rozumět? Jde jen o zastírací manévr, nebo se USA spletly ve svém úsudku?
Ruská armáda využívá hybridní doktrínu válčení, založenou na propagandě, psychologické válce a kybernetickém boji. Jak jsem psal už před třemi týdny, podle mých informací a analýz Putin zaútočí nejspíš v březnu. Jeho proklamace o tom, že nezaútočí, jsem očekával. Putin nepotřebuje, aby na něj zaútočilo celé NATO. Musí hrát na to, že on je ten, kdo se bráni, a ne ten, kdo útočí. Například zinscenuje útok na proruské bojovníky na Donbasu a přijde jim na pomoc. Válka o Donbas a Luhansk začala vlastně už v roce 2019, když Rusko začalo vydávat pro jejich obyvatele ruské pasy a podporovat tak myšlenku, že pokud Ukrajina něco začne, bude chránit ruské občany. To znamená, že už tehdy se připravoval na dnešek a nejspíš jen čekal na prezidenta USA, jako je Biden.
USA říkají, že válka vznikne právě z těchto důvodů, ale navíc podporují připravenost Ukrajiny, a to je chyba. Když prohlásili, že k útoku dojde ve středu, bylo mi okamžitě jasné, že to je nesmysl. Nikdo neútočí v den, kdy to všichni čekají. Spiš myslím, že USA chtěly mít jistotu, že k okamžitému útoku nedojde a chtěly získat jistotu, že zaútočí až za pár týdnů, a že se tak získá víc času na pokus o mírové ukončení konfliktu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný