Rusko získá další část Ukrajiny a nikdo to nezastaví, myslí si expert Bohbot

20.02.2022 14:14 | Rozhovor

„Putin se připravuje na bitvu a ví, že samo překvapení k vítězství nestačí. Překvapení by mělo být pro nepřítele zničující. A právě o to Putin usiluje,“ hodnotí aktuální eskalaci vojenského napětí bezpečnostní expert David Bohbot (Svobodní).

Rusko získá další část Ukrajiny a nikdo to nezastaví, myslí si expert Bohbot
Foto: Archiv D. Bohbota
Popisek: Bezpečnostní expert David Bohbot

USA předpovídaly, že tento týden dojde k eskalaci situace na ukrajinsko-ruské hranici a že Rusko zaútočí na svého západního souseda. Nestalo se, a místo toho Rusko oznámilo, že stahuje část svých jednotek. Jak tomu má laik rozumět? Jde jen o zastírací manévr, nebo se USA spletly ve svém úsudku?

Ruská armáda využívá hybridní doktrínu válčení, založenou na propagandě, psychologické válce a kybernetickém boji. Jak jsem psal už před třemi týdny, podle mých informací a analýz Putin zaútočí nejspíš v březnu. Jeho proklamace o tom, že nezaútočí, jsem očekával. Putin nepotřebuje, aby na něj zaútočilo celé NATO. Musí hrát na to, že on je ten, kdo se bráni, a ne ten, kdo útočí. Například zinscenuje útok na proruské bojovníky na Donbasu a přijde jim na pomoc. Válka o Donbas a Luhansk začala vlastně už v roce 2019, když Rusko začalo vydávat pro jejich obyvatele ruské pasy a podporovat tak myšlenku, že pokud Ukrajina něco začne, bude chránit ruské občany. To znamená, že už tehdy se připravoval na dnešek a nejspíš jen čekal na prezidenta USA, jako je Biden.

USA říkají, že válka vznikne právě z těchto důvodů, ale navíc podporují připravenost Ukrajiny, a to je chyba. Když prohlásili, že k útoku dojde ve středu, bylo mi okamžitě jasné, že to je nesmysl. Nikdo neútočí v den, kdy to všichni čekají. Spiš myslím, že USA chtěly mít jistotu, že k okamžitému útoku nedojde a chtěly získat jistotu, že zaútočí až za pár týdnů, a že se tak získá víc času na pokus o mírové ukončení konfliktu.

Existuje samozřejmě možnost, že Američané věděli, že Rusko zaútočí, a chtěli to překazit tím, že vypustili do veřejného prostoru informaci o tom, že to bude právě teď. A jak jsem už uvedl, je nesmysl útočit, když to všichni čekají. Podle mě Putin potřebuje ještě nějaký čas na získání informací a organizaci vojsk.

Neustále dochází k drobným vojenským potyčkám na hranicích území, ovládaného separatisty. NATO dokonce varovalo, že si Rusko vytváří záminku k invazi na Ukrajinu. Co si o tom myslíte?

Putin se připravuje na bitvu a ví, že samo překvapení k vítězství nestačí. Překvapení by mělo být pro nepřítele zničující. A právě o to Putin usiluje. Musí připravit ještě dva důležité faktory. První je vytvořeni cíle, soustředěni na to, co je možné a nebude to stát příliš mnoho obětí. Druhý je připravit cestu a mít jistotu, že udělal vše, aby byla jednoduchá, bez překvapení, a pokud možno s co největší lokální pomocí.

Rusko zároveň obviňuje NATO z toho, že posiluje svoji vojenskou přítomnost na Východě a že členské státy NATO dodávají na Ukrajinu vojenský arzenál, čímž Západ příliš nepomáhá k deeskalaci situace. Jak by se podle vás měly západní mocnosti teď zachovat?

Putin potřebuje legitimizovat boj a chce mít jistotu, že NATO bude protestovat jen verbálně, a nezúčastní se bojů. Koalice NATO je velká a silná, Putin nepotřebuje a ani nemůže bojovat proti všem jejím členům bez obrovských ztrát a devastujících finančních dopadů. To se nestane. Co se týká přítomnosti vojáků NATO v lokalitě, vidím to jako dlouhodobý a hluboký problém vztahů mezi Ukrajinou a Ruskem. Dodávky zbraní znamenají eskalaci, vyhrožovat Putinovi a Rusku je provokace.

Putin není člověk, který se dá zastrašit; naopak je to pro něj výzva, možnost ukázat, že je silný, a získat znovu plnou podporu občanů Ruska. Správné je mluvit s ním věcně, bez jakýchkoliv výhrůžek, a souhlasit s tím, že Ukrajina nebude součástí NATO. Jedině tento přístup může vyřešit tento problém mírovou cestou.

Hrozí stále ještě otevřený vojenský konflikt, nebo se jeho riziko postupem času spíše zmenšuje, a tak nějak vyprchává?

O ruské armádě víme, že čas je vždy na její straně. Psal jsem, že díky jejich výrazně silnějším vzdušným silám potřebují on-line informace. Potřebují čas, aby od svých agentů získali veškeré informace o lokalizaci muničních a logistických skladů, místech velení a řízení, o radarech, dislokaci systémů PVO atd. Časem také ukrajinští občané na hranicích se vzbouřeneckými republikami začnou ztrácet trpělivost. Potřebují vydělávat, starat se o rodiny a je mnoho dalších psychologických důvodů, proč nebudou mít chuť válčit. Ze zkušenosti je mnohokrát jednodušší přijít na hranice a okamžitě začít bojovat, než přijít, dlouho čekat a mít čas přemýšlet...

Jaký očekáváte výsledek tohoto sporu? Bez ztráty nějaké té kytičky na jedné nebo druhé straně to určitě neskončí…

Rusko získá další část Ukrajiny a nikdo to nezastaví.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Evropská komise

Vy jste pro ni hlasoval. Vondra naopak. Kde berete tu jistotu, že je to posun k lepšímu? Skončí tak snad to zelené šílenství? Myslíte, že zvládne zastavit nelegální migraci? A k vaší poznámce, že tím, že jste pro ni hlasoval budete moci víc věcí ovlivnit vůbec nerozumím. Jakože kdybyste hlasoval pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Najednou přivedl premiér tyto lidi.“ Šmucler dosvědčil začátek paniky za covidu

10:41 „Najednou přivedl premiér tyto lidi.“ Šmucler dosvědčil začátek paniky za covidu

V počátcích epidemie covidu-19, jehož první případy se objevily před pěti lety v čínském Wu-chanu, b…