Ruský plyn, pravda o plynu z USA, šťastní Číňani a sebevražda Evropy. Plynárenský expert Štěpán vyvrací nesmysly

04.09.2014 7:45 | Zprávy

ROZHOVOR Expert v oboru plynárenství Vladimír Štěpán říká, že americký břidlicový plyn by nepokryl případný výpadek dodávek plynu z Ruska. Kapacity terminálů na to jakž takž jsou, ale vybudování sítě plynovodů od Atlantiku ze směru západ-východ by trvalo minimálně pět let a stálo by to mnoho peněz. Navíc cena by byla vyšší, protože ruský plyn by nekonkuroval americkému a Američané by mohli argumentovat, že chtějí mít stejnou cenu, jakou dostávají za plyn v Asii. Rusko navíc buduje plynovody s Čínou, čímž si dělá zadní vrátka.

Ruský plyn, pravda o plynu z USA, šťastní Číňani a sebevražda Evropy. Plynárenský expert Štěpán vyvrací nesmysly
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uzavírací ventily, ilustrační foto

V souvislostí s krizí na Ukrajině se mluví o tom, že dovoz břidlicového plynu z Ameriky by mohl nahradit případný výpadek ruského plynu. Je reálná věc, že by dovážený břidlicový plyn z USA mohl nahradit plyn z Ruska. Případně dokdy je reálné, že by něco takového mohlo fungovat?

Sice to možnost je, ale nemůžeme očekávat, že by tento zdroj významně přispěl k diverzifikaci zdrojů plynu pro Evropu. Spojené státy mají vybudovány terminály na zkapalněný plyn a můžou ho exportovat – i když počet vydaných licencí je zatím minimální – ale i kdyby se tato bariéra překonala, tak tento plyn téměř jistě půjde do Číny, kde jsou výrazně vyšší ceny v Evropě. To je prostě obchod. Takže možná okrajově by plyn z USA mohl jít do Británie, kde jsou určité vazby, nebo do jednoho terminálu v západní Evropě. Ale neočekával bych, že tento plyn bude směrován do Evropy obecně. Za loňský i předloňský rok byly podepsány dodávky zkapalněného plynu z Kataru do Evropy. Lodě sice dorazily k evropským břehům, ale rovnou pokračovaly do Asie. Vzhledem k tomu, že cena v Asii, hlavně v Číně, je tak vysoká, že ti dodavatelé preferují trhy v Asii.

Nemohl by americký prezident Obama více tlačit na to, aby se břidlicový plyn více dovážel do Evropy?

Když byl v Evropě na počátku ukrajinské krize, tak takový slib dokonce padl, ale druhý den ho už dementoval s tím, že si Evropa musí poradit sama. Asi dostal dodatečné ekonomické informace, jak to vlastně v reálu je, a proto změnil názor.


Ing. Vladimír Štěpán

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Lukáš Petřík

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

18:42 „Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

Jak to bylo s americkým souhlasem Ukrajině střílet na Rusko raketami dlouhého doletu? Bývalý elitní …