Šéf Havlovy knihovny Michael Žantovský pro PL: Mladí lidé jsou hladoví po politikovi, kterému nejde o hlasy, ale jedná z přesvědčení

03.11.2015 9:41 | Zprávy

ROZHOVOR. Vina za nesnášenlivost je podle ředitele Knihovny Václava Havla, bývalého diplomata Michaela Žantovského, na politicích, kteří rozdmýchávají z politických důvodů akcent nesnášenlivosti a netolerance. „To samozřejmě neznamená, že takové jevy jako migrační krize nejsou problém, ale dá se o nich mluvit rozumně, klidně, s tolerancí, nepřehánět a nepoštvávat se navzájem. A i to je dědictví Václava Havla, který k tomu vždycky nabádal,“ řekl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Michael Žantovský po cestě do Izraele, kde se v minulých dnech poctami prvnímu polistopadovému prezidentovi Václavu Havlovi připomínalo 25 let od obnovení diplomatických vztahů mezi tehdejším Československem a Izraelem.

Šéf Havlovy knihovny Michael Žantovský pro PL: Mladí lidé jsou hladoví po politikovi, kterému nejde o hlasy, ale jedná z přesvědčení
Foto: Libuše Frantová
Popisek: Lavičku Václava Havla v kampusu univerzity v Tel Avivu v Izraeli vyzkoušeli jako první výtvarník Bořek Šípek a ředitel Knihovny Václava Havla a bývalý velvyslanec v Izraeli Michael Žantovský

Před pětadvaceti lety byl první polistopadový prezident Václav Havel na počátku obnovení diplomatických vztahů mezi tehdejším Československem a Izraelem. Když se na to díváte s pětadvacetiletou zkušeností v diplomacii, bylo to důležité a správné rozhodnutí?

Za těch pětadvacet let česko-izraelské vztahy urazily velkou cestu, uvážíme-li, že předtím víc než dvacet let žádné vztahy neexistovaly. Dnes jsme pro Izrael, jak nám připomínají při každé příležitosti, jedním z nejdůležitějších a takových nejspolehlivějších partnerů v Evropě. A z naší strany tento vztah má také velký význam, jednak kulturně-historický, židovská komunita, jejíž mnoho potomků dnes žije také v Izraeli, má u nás více než tisíciletou historii. Mnoho našich velkých postav kultury, literatury, hudby bylo židovského původu. A na české židovské komunitě je zajímavé, že nežila, aspoň v posledních dvou třech stoletích, odděleně od českého lidu, ale prolínala se s ním kulturně, společensky i jinak, takže k mnoha z velkých postav, ke kterým se jako Češi hlásíme, se hlásí také Izraelci. Samozřejmě vztah mezi Českou republikou a Izraelem má také velkou ekonomickou důležitost. Ačkoli je Izrael malá země, je jedním z největších obchodních partnerů České republiky na Blízkém východě, jednu dobu byl dokonce největším. Nevím, jak je to v poslední době, statistiky v posledních dvou letech jsem neviděl, ale pravda je, že třeba za mého působení jako velvyslance České republiky v Izraeli vzrostl během pěti let vzájemný obchodní obrat šestkrát. To je růst, který je těžko představitelný u jakékoli jiné země. Navíc struktura vzájemného obchodu je velmi kvalitní, my do Izraele vyvážíme vyspělé strojírenské výrobky, především automobily, ale také chemické výrobky a výrobky jemného vyspělého strojírenství. Izrael je jednou z vůdčích zemí technologií high-tech, biologických technologií atd. Čili v tom všem má tento vztah velkou perspektivu. Byl jsem velmi rád, že ještě za mého působení se podařilo uzavřít mezistátní smlouvu mezi Izraelem a Českou republikou o spolupráci v oblasti vědy a užitého výzkumu, což umožňuje společné projekty právě v disciplínách, kde jsou Izraelci úplně na špici světového vývoje. Samozřejmě i kulturní výměna je pro nás velmi zajímavá a velmi důležitá. Návštěva české delegace je připomenutím obnovení vztahů, a role Václava Havla, kterou při tom měl, má také velkou důležitost.

Izraelský národní hrdina, brigádní generál Kahalani, ale i další Izraelci, s nimiž jsme mluvili, hovořili o tom, že Česká republika je dnes v Evropě jedinou zemí, která je na straně Izraele. Můžeme být pro Izrael jakousi bránou, která přispěje ke zlepšení vztahů mezi ním a některými evropskými zeměmi?

Já bych to tak úplně nebral za bernou minci. Nevíme, co naši izraelští přátelé říkají delegacím z jiných zemí, když přijedou do Izraele. A je určitě pravda, že je celá řada členských zemí Evropské unie, které mají podobný velmi pozitivní vztah k Izraeli jako my. Namátkou Polsko, Slovensko, dnes i Německo, i když jejich vztah je samozřejmě specifický vzhledem k historii, ale Německo je spolehlivým izraelským partnerem. Neříkal bych, že jsme jediní, ale jistě jsme jedni z nejspolehlivějších a dáváme to najevo i při jednáních v Evropské unii i v OSN.

Jste rád, že současná česká vláda, dokonce i prezident Miloš Zeman, navazují na dobré vzájemné vztahy Česka a Izraele, které znovuobnovil tehdejší prezident Československa Václav Havel?

Já jsem vždycky rád, když se jakákoli česká vláda hlásí k odkazu Václava Havla, a jsem rád, že se k němu hlásí pan prezident. Myslím si, že právě to, co činí náš vztah k Izraeli tak kvalitním, je skutečnost, že vydržel celých těch pětadvacet let bez ohledu na změny politických garnitur, změny na postu prezidenta atd.

Byl jste velvyslancem nejen v Izraeli, ale i ve Spojených státech amerických a Velké Británii. Byla vaše mise v Izraeli něčím výjimečná nebo jedinečná?

Izrael je jedinečná země svým osudem, svou historií i svými problémy. Ale pokud člověk tohle povolání vykonává s láskou a důkladně, je každá země jedinečná. Spojené státy i Velká Británie jsou také jedinečné, proto neříkám, že tato země je jedinečnější než nějaká jiná.

Jak se jako diplomat, který se v mnoha zemích setkal s multikulturní společností, díváte na postoj velké většiny Čechů na vlnu migrace lidí z Blízkého a Středního východu do Evropy?

My často vidíme situaci třeba v Izraeli mediální optikou, z dálky, která samozřejmě akcentuje prvky konfliktu, a zvenku to vypadá, že Izraelci, Palestinci a izraelští Arabové nemyslí od rána do večera na nic jiného, než jak se vzájemně pozabíjet. Ale ve skutečnosti tomu tak není. A je zajímavé, když člověk v Izraeli žije, vidět, že samozřejmě jsou Izraelci, kteří nemají rádi Araby a naopak, ale že spolu v mnoha ohledech komunikují, že je spousta přátelství mezi izraelskými Židy a izraelskými Araby. Ukazuje to jednu věc, že často vina za nesnášenlivost, která je smutná, ať už je to v případě izraelsko-palestinského konfliktu nebo v jiných případech, třeba v případě migrační krize, je na politicích, kteří rozdmýchávají z politických důvodů akcent nesnášenlivosti, netolerance atd. To samozřejmě neznamená, že takové jevy jako migrační krize nejsou problém, ale dá se o nich mluvit rozumně, klidně, s tolerancí, nepřehánět a nepoštvávat se navzájem. A i to je dědictví Václava Havla, který k tomu vždycky nabádal.

V tomto směru současný prezident na toto dědictví Václava Havla nenavazuje. Nedávno například prohlásil, že většina uprchlíků si náš soucit nezaslouží a že děti používají jen jako živý štít. Co tomu říkáte?

Nebudu to komentovat, protože jsem si uložil, vzhledem k tomu, že jsem ještě nedávno byl českým diplomatem a vlastně jsem reprezentoval hlavu státu navenek, že se po návratu ještě sto dní k postojům současného prezidenta nebudu vyjadřovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Advokátka Hustáková: EU nebude mít dlouhého trvání, ANO si to musí uvědomit. Velké změny do roku 2030

4:45 Advokátka Hustáková: EU nebude mít dlouhého trvání, ANO si to musí uvědomit. Velké změny do roku 2030

Do roku 2030 nastanou velké geopolitické změny, sdělila ParlamentnímListům.cz advokátka Miroslava Hu…