Senioři získají. Všechno ale podraží, pro některé nastává těžká doba, varuje ekonom Křeček. EU dostala na frak od USA

29.05.2021 16:19 | Rozhovor

Ti, kteří pracují v odvětvích postižených covidem, ještě nemají vyhráno. Podle ekonoma Štěpána Křečka ze společnosti BHS bude těmto lidem klesat příjem a zároveň budou sledovat rostoucí ceny potravin a dalších základních potřeb. „V podstatě všechny služby podraží,“ říká dále Křeček. To platí i o energiích, se kterými přitom chudí zacházejí šetrněji než bohatí. Politici se budou bát škrtů před volbami, což rozpočet zatíží o další desítky miliard. Vydělat na volbách mohou především senioři.

Senioři získají. Všechno ale podraží, pro některé nastává těžká doba, varuje ekonom Křeček. EU dostala na frak od USA
Foto: Archiv Štěpána Křečka
Popisek: Ekonom Štěpán Křeček

Panují obavy, že inflace například u potravin bude v blízké budoucnosti vysoká. Mnoho rodin má kvůli covidu již nyní finanční potíže. Hrozí v této souvislosti, že mnozí přestanou být schopni řádně splácet své závazky, protože jim zdraží pokrytí základních potřeb? Jak tuto věc řešit?

Problém může nastat u lidí, kterým v poslední době nevzrostly, či dokonce klesly příjmy. Jedná se hlavně o osoby navázané na nejpostiženější odvětví v ekonomice, která se kvůli pandemii v podstatě úplně zastavila. Tito lidé budou sledovat, jak se většina zboží a služeb bude zdražovat, přitom jejich příjmy budou nižší než před koronavirovou krizí.

Voda podražila meziročně zhruba o čtyři koruny za kubík, elektřina je dodavateli na energetických burzách kupována i s 40% přirážkou. Budou si rodiny muset více hlídat i svou spotřebu energií, tepla a vody?

Pro bohaté rodiny jsou výdaje na energie vůči ostatním výdajům stále v podstatě zanedbatelné a jejich růst nepovede k potřebě jakkoliv měnit chování. Méně majetné rodiny jsou samozřejmě v úplně jiné situaci. Lze dokonce říci, že chudí lidé se v průměru chovají více ekologicky než bohatí lidé. Není to však otázka volby, ale nutnosti.

Co dalšího podle vás obyčejným lidem podraží? Co návštěva restaurace, kadeřníka?

V podstatě všechny služby podraží. Výjimku budou tvořit telekomunikace. U zboží pak rovněž budeme svědky zdražování téměř všeho. Namátkou můžeme jmenovat automobily, pohonné hmoty, chemické látky, plasty, kovy, alkoholické nápoje, tabákové výrobky či vybrané potraviny. Zapomenout pak nesmíme ani na nájmy a nemovitosti. 

Hospodaření státu bylo na konci dubna v deficitu 192 miliard korun, jde o nejhorší výsledek v historii České republiky. Lze plnou výši tohoto výsledku odůvodnit či omluvit tím, v jaké situaci se celý svět nachází?

Schodek by mohl být o desítky miliard nižší. Jenže politici se bojí do státního rozpočtu říznout, protože budou volby. Následující měsíce proto budeme svědky rozhazovačného hospodaření, kdy si politici budou za státní peníze nakupovat přízeň voličů. Party skončí nejdříve po volbách. Nicméně ani po volbách se mnohým politikům nebude chtít šetřit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozdělené státy americké, i u nás samé bubliny. Luděk Bednář přemýšlí, jak je prolomit

4:46 Rozdělené státy americké, i u nás samé bubliny. Luděk Bednář přemýšlí, jak je prolomit

Pamětník československého disentu a vydavatel samizdatových tiskovin Luděk Bednář volá po platforně,…