Ševčík: Lepší nechat peníze lidem, než aby je za ně utrácel stát, mnohdy za hlouposti, byrokracii a za regulaci těch, co je vydělávají

30.11.2020 13:22 | Zprávy

ROZHOVOR Snížení daní je dobrá zpráva, ale v době recese musí mít své meze, myslí si docent Miroslav Ševčík, ekonom a proděkan Národohospodářské fakulty VŠE v Praze o změnách, které do běhu uvedla Sněmovna. Souběh zrušení superhrubé mzdy a navýšené slevy na poplatníka Ševčík považuje v době, kdy se hroutí veřejné rozpočty, za trestuhodný omyl. „Snížení daní je určitě lepší než to, co provedl Miroslav Kalousek v období recese v letech 2012-2013,“ připomíná dále docent Ševčík, jak tehdejší ministr financí Kalousek v pravicové vládě Petra Nečase zvyšoval DPH, čímž prý držel Česko zbytečně v recesi. A pravice v dnešní Sněmovně? Podle Ševčíka takřka neexistuje... Známý ekonom upozorňuje, jak média v EU „zblbla“ politiky a straší občany a na číslech ukazuje, k čemu jsme se vlastně v příštích dvou letech zavázali. Není to příjemný pohled.

Ševčík: Lepší nechat peníze lidem, než aby je za ně utrácel stát, mnohdy za hlouposti, byrokracii a za regulaci těch, co je vydělávají
Foto: NF VŠE
Popisek: Doc. Miroslav Ševčík, proděkan Národohospodářské fakulty VŠE v Praze

Sněmovna zrušila superhrubou mzdu, místo toho se bude od příštího roku danit pouze hrubá mzda sazbou 15 procent a u vyšších mezd nad 140 000 korun měsíčně 23 procenty. Je přijetí daňového balíčku Sněmovnou dobrou zprávou pro české zaměstnance?

Jsem přesvědčen o tom, že když zůstane zaměstnancům více peněz, je to daleko lepší, než když tyto peníze utrácí státní instituce na neefektivní činnosti. O zrušení superhrubé mzdy se hovořilo již dlouhá léta, a tak si myslím, že by to pro politiky ani pro občany neměl být překvapivý krok. Každá tisícovka korun čistého měsíčně je pro zaměstnance dobrá zpráva.

Jak se stavíte k námitkám, že změna základu zdanění ze superhrubé na hrubou mzdu příliš nepomůže nízkopříjmovým skupinám? Je v souvislosti s tím dobré prosadit i navýšení slevy na poplatníka, které by situaci chudších lidí pomohlo zlepšit?

Je jasné, že o něco více ušetří vyšší příjmové skupiny. Je také jasné, že průměrná nominální mzda v posledních letech roste. Bohužel je smutné, že roste podstatně rychleji ve veřejném sektoru než v soukromém. Je nutné vzít v potaz, že roste i minimální mzda a od toho odvozená zaručená mzda. Stále větší skupina zaměstnanců dostává vyšší nominální mzdy. A jak roste jejich nominální mzda, poroste i částka, kterou ušetří na daních. Dá se tedy říci, že pomůže i nízkopříjmovým skupinám, řádově o 12 000 – 25 000 Kč ročně. Současné zrušení superhrubé mzdy a navýšení slevy na poplatníka považuji za trestuhodný omyl poslanců. Pokud by odsouhlasili jedno nebo druhé, dá se to pochopit. Ale udělat obě tato opatření v současné době, kdy se hroutí veřejné rozpočty, považuji za neomluvitelné. Snížení daní nejen v období recese je rozumné, ale musí mít své meze. Zároveň je třeba myslet i na výdajovou stránku rozpočtu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Marek Korejs

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

20:20 Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

„Jedna velká habaďůra na lidi,“ říká k tomu, že prezident nakonec podepsal státní rozpočet na příští…