Končící prezident Donald Trump se snažil otočit USA k patriotismu a udržet jejich pozici nejvýznamnější mocnosti světa. Ale zatímco republikáni jsou spíše pro podporu domácích firem, u demokratů je více cítit tíhnutí k různým ekologickým omezením po vzoru Evropy. Jaké změny lze očekávat od světové velmoci za úřadování Joe Bidena? A kam až sahá Vaše představivost pro případ, že by ho během funkčního období nahradila viceprezidentka Kamala Harrisová, která je názorově výrazně více levicově orientovaná?
Donald Trump nebyl ideální prezident. Ostatně volební systém aktuálně produkuje kandidáty, kteří mají k ideálu hodně daleko. Ale musí se mu nechat, že na rozdíl od Bidena byl mnohem víc tržní. Biden je sice v našich médiích vykreslován jako středový, ale to je jen proto, že dnes je za pravici vnímáno to, co ještě před dvaceti třiceti lety bylo považováno za středolevé. Takže pokud by měl volné pole působnosti, bylo by to pro USA ekonomicky ničivé; systematicky by docházelo k likvidaci americké konkurenceschopnosti, ekonomické efektivity a USA by se čím dál víc vydávaly sebevražednou liberálně-levicovou evropskou cestou.
Nicméně takový vývoj nepředpokládám. Bidenovým demokratům se nepodařilo ovládnout Senát. Takže jeho protekcionistická, regulační, rádoby-ekologická a další opatření nebude snadné protlačit. Nakonec nejspíš výsledek jeho vládnutí nebude po legislativní stránce díky rozložení Kongresu zase tolik odlišný od Trumpovy éry.
Představovat si, že by Bidena nahradila Kamala Harrisová, vážně nechci. Chci zůstat optimista. Nechci si představovat, že v USA končí kapitalismus a svoboda. Na druhou stranu s USA to už párkrát vypadalo dost beznadějně – vzpomeňme třeba na občanskou válku Severu a Jihu. Ve své podstatě šlo o ideologicky podobný konflikt jako dneska: Liberálové proti konzervativcům. A nakonec se stejně zase otřepaly.
Prezidentské volby ve Spojených státech rozhodly korespondenční hlasy. V Česku zazněly názory, že by se tato forma mohla zavést i u nás, aby se pokud možno všichni s volebním právem mohli bez problémů voleb účastnit. Prý se ale naši populisté bojí, že by dopadli jako Donald Trump. Jak jinak rozumět důvodům, které vedou hnutí ANO, ODS, SPD a Trikolóru k tomu, aby blokovali zavedení korespondenční volby?
A jaký je smysl v tom, aby se všichni s hlasovacím právem mohli voleb účastnit? Dneska se snad účastnit nemohou? Dneska se neúčastní jen ten, kdo je líný do volební místnosti dojít – tedy komu na volbách moc nezáleží. Má o věcech veřejných rozhodovat někdo, komu na nich zase tak moc nezáleží?! Řeknu vám, co by se stalo. Když někomu na volbě tak moc nezáleží, aby do volební místnosti došel, za pivo svůj korespondenční hlas rád přenechá někomu, kdo volby ovlivní ve svůj prospěch, a jen mu lístek podškrábne. Obejdu všechny tetičky a strýčky v příbuzenstvu, přinesu jim nákup a výměnou od nich vydyndám jejich korespondenční lístky a nechám si je podepsat. A pak si je vyplním podle svého a pošlu. Korespondenční hlasy z principu nemohou být poctivé. Neboli prosazuje je jen ten, kdo plánovitě chce volby manipulovat.
V pořadu Události, komentáře České televize zaznělo vyjádření ekonoma CERGE-EI a člena Národní ekonomické rady vlády Štěpána Jurajdy, že by bylo ideální, pokud by se v současné situaci podařilo podpořit domácnosti, které čelí poklesu příjmů, tak, aby mohly utrácet. „Protože když dáte dodatečnou korunu někomu, kdo má obavy ze ztráty práce nebo o ni už přišel, tak velkou část té dodatečné koruny utratí. A tím roztočí fiskální multiplikátory domácí poptávky,“ uvedl. Jak by se tedy daly domácnosti, které čelí poklesu příjmů, nejlépe podpořit, aby došlo ke zmíněnému efektu?
To je v podstatě volání po vrtulníkových penězích, a to je pekelná cesta. A ne, vůbec není pravda, že „…když dáte dodatečnou korunu někomu, kdo má obavy ze ztráty práce nebo o ni už přišel, tak velkou část té dodatečné koruny utratí…“. Chcete důkaz? Máme nejvyšší míru úspor v historii! Tedy peníze, které lidé mají, neutrácejí, ale šetří je!
Je to úplné nepochopení podstaty situace volat po rozdávání peněz. Když pominu, že všichni tihle rozdávači nikdy nevysvětlí, kde na to vzít, mýlí se také ve svém předpokladu, že tyhle rozdané peníze budou utracené. Kdyby totiž měli pravdu, fungoval by už mnoho let tisk peněz centrálních bank. Také obrovské výdaje vlády, které napumpovala na dluh mezi lidi, by se podepsaly v hospodářském růstu. To se ale neděje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník